ZAOPATRZENIE TECHNICZNE, KTÓRE UTRZYMUJE TWOJĄ FIRMĘ W RUCHU ZALOGUJ SIĘ
Kontakt

451 060 268

bok@e-pamar.net.pl

Biuro obsługi klienta: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00

Dział handlowy: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00 

P.H.U. PAMAR
ul. Prostopadła 4/36
33-100 Tarnów 
NIP: 873-300-73-96 

Adres do odbiorów osobistych, zwrotów i korespondencji:
ul. Do Huty 31 ,  33-100 Tarnów

Formularz kontaktowy
0
Twój koszyk
0,00 zł
Twój koszyk jest pusty

ŚRUBA SZEŚCIOKĄTNA DIN 933 M5X18 KLASA 8.8 OCYNK GALWANICZNY

Dostępny do 3 dni
Kod:  9335188.8ZN
Ilość w opakowaniu:  200 szt.
Brutto:  7,53 zł / 100szt.
15,06 zł / opak.
Netto:  6,12 zł / 100szt.
12,24 zł / opak.
W koszyku: 0
PAMAR · DIN 933 · 9335188.8ZN

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 933 M5 × 18, klasa 8.8, ocynk galwaniczny

Śruba z łbem sześciokątnym M5 o długości 18 mm, klasa 8.8, ocynk galwaniczny. Gwint metryczny (skok 0,8 mm) biegnie aż pod łeb, więc śruba sprawdzi się też jako regulacyjna lub dystansowa. DIN 933 / PN-EN ISO 4017, klucz 8 mm. Skręca pakiet do ok. 10 mm (z dwiema podkładkami i nakrętką). Opakowanie: 200 szt.

M5 × 18DIN 933KLASA 8.8KLUCZ 8200 SZT.
Powłoka: ocynk galwaniczny ZN
srebrna powłoka elektrolityczna
M5×18
gwint × długość [mm]
8
klucz s [mm]
3,5
wysokość łba k [mm]
8.8
klasa własności

O produkcie

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 933 M5 × 18 ma gwint metryczny zwykły (skok 0,8 mm) na całej długości trzpienia. Łeb o rozmiarze klucza 8 mm i wysokości 3,5 mm dokręcisz kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym.

Dla rozmiaru M5 × 18: przy podkładce DIN 125 pod łbem i pod nakrętką (1 mm każda) oraz nakrętce DIN 934 (4 mm) skręcisz elementy o łącznej grubości do ok. 10 mm, zostawiając 2 zwoje zapasu. Pełny gwint pozwala też skręcić cieńszy pakiet – nadmiar trzpienia możesz skrócić. Przekrój czynny gwintu As = 14,2 mm², minimalna siła zrywająca ok. 11,4 kN, orientacyjny moment dokręcania 5,9 Nm (μ = 0,14). 1000 sztuk waży ok. 3,61 kg.

Materiał: stal węglowa, klasa własności mechanicznych 8.8 wg PN-EN ISO 898-1. Opakowanie zawiera 200 szt.

Śruba M5 × 18 8.8 ZN pracuje najlepiej w suchym otoczeniu: ocynk galwaniczny ma kilka mikrometrów grubości i nie jest przeznaczony na deszcz. Połączenie uzupełnij nakrętką klasy 8 – dla wilgoci wybierz wersję nierdzewną A2.

Dlaczego ta śruba M5 × 18

✓Gwint na całej długości
M5 × 0,8 – nakrętkę dokręcisz w dowolnym miejscu.
✓Klasa 8.8
Wytrzymałość na rozciąganie 800 MPa.
✓Łeb 8 mm
Narzędzie: klucz płaski lub nasadka 1/4".
✓Norma DIN 933
Wymiary zgodne z PN-EN ISO 4017.
✓Pakiet do 10 mm
Długość 18 mm z gwintem na całej długości – nakrętkę dokręcisz także przy cieńszych elementach.
✓Ocynk galwaniczny
Ochrona przed korozją we wnętrzach.

Do czego użyć śruby M5

1Elektryka i automatyka
szafy sterownicze, szyny, wsporniki aparatury
2Drobne okucia
zawiasy, kątowniki, uchwyty
3Obudowy urządzeń
pokrywy i osłony
4Modelarstwo i warsztat
drobne konstrukcje i przyrządy

W skrócie

Gwint: M5 × 0,8
Długość: 18 mm
Pakiet do: ok. 10 mm
Norma: DIN 933
Klasa: 8.8
Powłoka: ocynk galwaniczny ZN
Klucz: 8 mm
Opakowanie: 200 szt.

Montaż śruby

Kolejność skręcania połączenia śrubą M5 × 18 – pakiet do 10 mm.

otwór
Ø 5,5 mm (ISO 273)
podkładki
pod łeb i pod nakrętkę
nakrętka
nakręć ręcznie
dokręć
5,9 Nm, klucz 8 mm

Parametry techniczne

Wymiary wg DIN 933 i PN-EN ISO 4017; klasy własności wg PN-EN ISO 898-1; masa orientacyjna ±5%; otwory przejściowe wg ISO 273.

ParametrWartośćWarunki / norma
GwintM5 × 0,8metryczny zwykły, na całej długości
Długość L18 mmdługość trzpienia (bez łba)
NormaDIN 933odpowiednik PN-EN ISO 4017
Klasa własności8.8Rm 800 MPa, Re 640 MPa
Powłokaocynk galwaniczny ZNsuche wnętrza
Rozmiar klucza s8 mmISO 4017 i DIN 933
Wysokość łba k3,5 mmnominalna
Wymiar po narożach e8,79 mmmin.
Masa 1000 szt.ok. 3,61 kgstal, ±5%
Opakowanie200 szt.
Otwór przejściowyØ 5,5 mmISO 273, szereg średni
Maks. grubość pakietuok. 10 mm2 podkładki DIN 125 + nakrętka DIN 934
Przekrój czynny As14,2 mm²gwint M5
Siła zrywająca min.ok. 11,4 kNAs × Rm, PN-EN ISO 898-1
Moment dokręcaniaok. 5,9 Nmorientacyjnie, μ = 0,14

Którą śrubę wybrać?

Porównanie śrub DIN 933 dostępnych w ofercie.

WykonanieNakrętkaGdzie stosować
klasa 8.8, ocynk galwanicznyklasy 8połączenia konstrukcyjne i maszynowe – suche wnętrza
klasa 10.9, bez pokryciaklasy 10mocno obciążone połączenia maszynowe
stal nierdzewna A2A2na zewnątrz, w wilgoci, przemysł spożywczy

Jak skręcić połączenie – krok po kroku

01
OtwórWywierć otwór przejściowy Ø 5,5 mm we wszystkich łączonych elementach.
02
PodkładkiPod łeb i pod nakrętkę załóż podkładkę DIN 125 M5 – chroni powierzchnię i rozkłada docisk.
03
NakrętkaNakrętkę M5 wkręć palcami do oporu – jeśli idzie ciężko, sprawdź czystość gwintu.
04
DokręćKluczem 8 mm (klucz płaski lub nasadka 1/4"), orientacyjnie 5,9 Nm.
05
SprawdźNad nakrętką powinny wystawać min. 1–2 zwoje gwintu.
Ważne: podane momenty i siły są orientacyjne. O nośności połączenia decyduje projekt – klasa śruby, nakrętki, stan gwintu i sposób dokręcania.

Powłoka i środowisko pracy

Ocynk galwaniczny ZN: Śruba M5 × 18 8.8 ZN pracuje najlepiej w suchym otoczeniu: ocynk galwaniczny ma kilka mikrometrów grubości i nie jest przeznaczony na deszcz. Połączenie uzupełnij nakrętką klasy 8 – dla wilgoci wybierz wersję nierdzewną A2.

Łączenie materiałów: śrubę, nakrętkę i podkładkę dobieraj w tym samym wykonaniu – nie łącz stali nierdzewnej z ocynkowaną.

Przechowywanie i transport

Trzymaj śruby w oryginalnym opakowaniu, z dala od wilgoci i chemikaliów.

Nie zrzucaj luzem na twarde podłoże – wgnieciony zwój gwintu blokuje nakrętkę.

Śruba M5 × 18 w innych wykonaniach

M5 × 18 8.8 ZN ✓
9335188.8ZN · ten produkt
M5 × 18 A2 nierdzewna
933518A2 · na zewnątrz

8.8 ZN – połączenia we wnętrzach, 10.9 – wysokie obciążenia, A2 – wilgoć i na zewnątrz.

Badania i certyfikaty

■ DIN 933 / PN-EN ISO 4017 – śruba sześciokątna
■ PN-EN ISO 898-1 – klasa 8.8
■ gwint metryczny M5 × 0,8
■ symbol 9335188.8ZN
Karta techniczna PDF
wymiary (k = 3,5 mm, s = 8 mm), rysunek śruby M5 × 18, parametry i kod QR do tej strony
POBIERZ PDF →

Najczęściej zadawane pytania

Jaki klucz pasuje do śruby M5?

Klucz 8 mm – ten sam wymiar w ISO 4017 i DIN 933. Możesz użyć klucza płaskiego, oczkowego lub nasadowego.

Czym różni się DIN 933 od DIN 931?

Śruba DIN 933 ma gwint na całej długości trzpienia, a DIN 931 – tylko na części, z gładkim odcinkiem pod łbem. DIN 933 pozwala dokręcić nakrętkę w dowolnym miejscu i sprawdza się przy krótkich połączeniach.

Jaką grubość elementów skręci śruba M5 × 18?

Z podkładką pod łbem i pod nakrętką oraz nakrętką DIN 934 (4 mm) – pakiet do ok. 10 mm. Ponieważ gwint biegnie na całej długości, nakrętkę dokręcisz także przy cieńszym pakiecie; nad nakrętką zostaw min. 1–2 zwoje.

Jaką nakrętkę dobrać do tej śruby?

Nakrętkę M5 klasy 8 (np. DIN 934 lub ISO 4032) w ocynku. Pod nakrętkę załóż podkładkę DIN 125.

Jakim momentem dokręcić śrubę M5 × 18 8.8?

Orientacyjnie ok. 5,9 Nm przy lekko naoliwionym gwincie (współczynnik tarcia 0,14). Minimalna siła zrywająca śruby to ok. 11,4 kN. W połączeniach konstrukcyjnych stosuj moment z projektu. Na zewnątrz wybierz stal nierdzewną A2.

Jaki otwór wywiercić pod śrubę M5?

Otwór przejściowy Ø 5,5 mm (ISO 273, szereg średni). Przy połączeniach dokładnych stosuje się szereg dokładny, a przy montażu z luzem – zgrubny.

Ile sztuk jest w opakowaniu?

Opakowanie zawiera 200 szt. śrub M5 × 18. Masa 1000 szt. to ok. 3,61 kg.

Symbol
9335188.8ZN
Materiał
Stal węglowa, klasa 8.8 (PN-EN ISO 898-1), ocynk galwaniczny
Zastosowanie
Połączenia konstrukcyjne i maszynowe, mocowania, wsporniki i ramy – suche wnętrza
Ilość w opakowaniu
200 szt.
Wymiar nominalny [mm]
M5 × 18 mm
Mocowanie
Gwint M5 × 0,8 na całej długości; klucz 8 mm
Konstrukcja
Śruba z łbem sześciokątnym, gwint na całej długości trzpienia; łeb k = 3,5 mm
Warunki pracy
Suche wnętrza
Jakość
Klasa własności 8.8 wg PN-EN ISO 898-1; ocynk galwaniczny ZN
Zalety
Gwint na całej długości – nakrętkę dokręcisz w dowolnym miejscu; łącz z nakrętką klasy klasy 8; montaż kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym; pakiet do ok. 10 mm; moment dokręcania ok. 5,9 Nm
Dokument
Karta techniczna PDF w opisie produktu
Produkt
Śruba z łbem sześciokątnym DIN 933 M5 × 18, klasa 8.8, ocynk galwaniczny
Przechowywanie
W suchym miejscu, w zamkniętym opakowaniu
Norma
DIN 933; PN-EN ISO 4017; PN-EN ISO 898-1
Średnica mm
5
Długość mm
18
Materiał
Stal
Norma
DIN 933
Klasa
8.8
Pokrycie
Ocynk galwaniczny
Śruba sześciokątna DIN 933 M8X70 klasa 10.9 bez pokrycia czarna - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  200szt.
Netto:  45,49 zł / 100szt.
90,98 zł / opak.
Brutto:  55,95 zł / 100szt.
111,90 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M8X80 klasa 10.9 bez pokrycia czarna - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  200szt.
Netto:  50,63 zł / 100szt.
101,25 zł / opak.
Brutto:  62,27 zł / 100szt.
124,54 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M8X90 klasa 10.9 bez pokrycia czarna - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  100szt.
Netto:  55,76 zł / 100szt.
55,76 zł / opak.
Brutto:  68,58 zł / 100szt.
68,58 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M10X100 klasa 10.9 bez pokrycia czarna - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  100szt.
Netto:  100,10 zł / 100szt.
100,10 zł / opak.
Brutto:  123,12 zł / 100szt.
123,12 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M10X120 klasa 10.9 bez pokrycia czarna - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  119,26 zł / 100szt.
59,63 zł / opak.
Brutto:  146,70 zł / 100szt.
73,35 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Zarządzaj plikami cookie

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.
Ustawienia regionalne
Lokalizacja
Język
Waluta