ZAOPATRZENIE TECHNICZNE, KTÓRE UTRZYMUJE TWOJĄ FIRMĘ W RUCHU ZALOGUJ SIĘ
Kontakt

451 060 268

bok@e-pamar.net.pl

Biuro obsługi klienta: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00

Dział handlowy: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00 

P.H.U. PAMAR
ul. Prostopadła 4/36
33-100 Tarnów 
NIP: 873-300-73-96 

Adres do odbiorów osobistych, zwrotów i korespondencji:
ul. Do Huty 31 ,  33-100 Tarnów

Formularz kontaktowy
0
Twój koszyk
0,00 zł
Twój koszyk jest pusty

ŚRUBA SZEŚCIOKĄTNA DIN 933 M20X80 KLASA 10.9 BEZ POKRYCIA

Dostępny
Kod:  933208010.9
Ilość w opakowaniu:  25 szt.
Brutto:  492,24 zł / 100szt.
123,06 zł / opak.
Netto:  400,20 zł / 100szt.
100,05 zł / opak.
W koszyku: 0
PAMAR · DIN 933 · 933208010.9

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 933 M20 × 80, klasa 10.9, bez pokrycia

Śruba sześciokątna M20 × 80 wg DIN 933 / PN-EN ISO 4017, klasa 10.9, bez pokrycia. Gwint M20 × 2,5 na całej długości 80 mm – nakrętkę dokręcisz w dowolnym miejscu trzpienia. Klucz 30 mm, łeb 12,5 mm. Skręca pakiet do ok. 53 mm (z dwiema podkładkami i nakrętką). Opakowanie: 25 szt.

M20 × 80DIN 933KLASA 10.9KLUCZ 3025 SZT.
Wykonanie: bez pokrycia
stal czarna, olejona
M20×80
gwint × długość [mm]
30
klucz s [mm]
12,5
wysokość łba k [mm]
10.9
klasa własności

O produkcie

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 933 M20 × 80 ma gwint metryczny zwykły (skok 2,5 mm) na całej długości trzpienia. Łeb o rozmiarze klucza 30 mm i wysokości 12,5 mm dokręcisz kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym.

Dla rozmiaru M20 × 80: przy podkładce DIN 125 pod łbem i pod nakrętką (3 mm każda) oraz nakrętce DIN 934 (16 mm) skręcisz elementy o łącznej grubości do ok. 53 mm, zostawiając 2 zwoje zapasu. Pełny gwint pozwala też skręcić cieńszy pakiet – nadmiar trzpienia możesz skrócić. Przekrój czynny gwintu As = 245 mm², minimalna siła zrywająca ok. 254,8 kN, orientacyjny moment dokręcania 600 Nm (μ = 0,14). 1000 sztuk waży ok. 230 kg.

Materiał: stal stopowa ulepszana cieplnie, klasa własności mechanicznych 10.9 wg PN-EN ISO 898-1. Opakowanie zawiera 25 szt.

Stal 10.9 jest ulepszana cieplnie, więc M20 × 80 przeniesie większe siły niż śruba 8.8 tego samego rozmiaru. Powierzchnia jest tylko naoliwiona – w połączeniu narażonym na wilgoć zabezpiecz ją farbą. Nakrętka musi mieć klasę co najmniej 10.

Dlaczego ta śruba M20 × 80

✓Gwint na całej długości
M20 × 2,5 – nakrętkę dokręcisz w dowolnym miejscu.
✓Klasa 10.9
Wysoka wytrzymałość – 1000 MPa.
✓Łeb 30 mm
Narzędzie: nasadka 1/2" lub klucz oczkowy.
✓Norma DIN 933
Wymiary zgodne z PN-EN ISO 4017.
✓Pakiet do 53 mm
Długość 80 mm z gwintem na całej długości – nakrętkę dokręcisz także przy cieńszych elementach.
✓Stal czarna, olejona
Bez powłoki – można malować.

Do czego użyć śruby M20

1Konstrukcje stalowe
połączenia doczołowe belek
2Fundamenty maszyn
mocowanie łóż i podstaw
3Mosty i kładki
połączenia drugorzędne (wg projektu)
4Kołnierze rurociągów
duże średnice nominalne

W skrócie

Gwint: M20 × 2,5
Długość: 80 mm
Pakiet do: ok. 53 mm
Norma: DIN 933
Klasa: 10.9
Wykonanie: bez pokrycia (stal czarna, olejona)
Klucz: 30 mm
Opakowanie: 25 szt.

Montaż śruby

Kolejność montażu śruby M20 × 80 – pakiet do 53 mm.

otwór
Ø 22 mm (ISO 273)
podkładki
pod łeb i pod nakrętkę
nakrętka
nakręć ręcznie
dokręć
600 Nm, klucz 30 mm

Parametry techniczne

Wymiary wg DIN 933 i PN-EN ISO 4017; klasy własności wg PN-EN ISO 898-1; masa orientacyjna ±5%; otwory przejściowe wg ISO 273.

ParametrWartośćWarunki / norma
GwintM20 × 2,5metryczny zwykły, na całej długości
Długość L80 mmdługość trzpienia (bez łba)
NormaDIN 933odpowiednik PN-EN ISO 4017
Klasa własności10.9Rm 1000 MPa, Re 900 MPa
Wykonaniebez pokrycia (stal czarna, olejona)wnętrza, połączenia malowane lub zabezpieczane
Rozmiar klucza s30 mmISO 4017 i DIN 933
Wysokość łba k12,5 mmnominalna
Wymiar po narożach e32,95 mmmin.
Masa 1000 szt.ok. 230 kgstal, ±5%
Opakowanie25 szt.
Otwór przejściowyØ 22 mmISO 273, szereg średni
Maks. grubość pakietuok. 53 mm2 podkładki DIN 125 + nakrętka DIN 934
Przekrój czynny As245 mm²gwint M20
Siła zrywająca min.ok. 254,8 kNAs × Rm, PN-EN ISO 898-1
Moment dokręcaniaok. 600 Nmorientacyjnie, μ = 0,14

Którą śrubę wybrać?

Porównanie śrub DIN 933 dostępnych w ofercie.

WykonanieNakrętkaGdzie stosować
klasa 8.8, ocynk galwanicznyklasy 8połączenia konstrukcyjne i maszynowe – suche wnętrza
klasa 10.9, bez pokryciaklasy 10mocno obciążone połączenia maszynowe
stal nierdzewna A2A2na zewnątrz, w wilgoci, przemysł spożywczy

Jak skręcić połączenie – krok po kroku

01
OtwórWywierć otwór przejściowy Ø 22 mm we wszystkich łączonych elementach.
02
PodkładkiPodkładka DIN 125 M20 po obu stronach połączenia zapobiega wgniataniu łba w materiał.
03
NakrętkaNakrętkę M20 wkręć palcami do oporu – jeśli idzie ciężko, sprawdź czystość gwintu.
04
DokręćKluczem 30 mm (nasadka 1/2" lub klucz oczkowy), orientacyjnie 600 Nm.
05
SprawdźNad nakrętką powinny wystawać min. 1–2 zwoje gwintu.
Ważne: w połączeniach nośnych stosuj wartości z dokumentacji projektowej. Nakrętka powinna mieć klasę równą lub wyższą od klasy śruby.

Wykonanie i środowisko pracy

Bez pokrycia (stal czarna, olejona): Stal 10.9 jest ulepszana cieplnie, więc M20 × 80 przeniesie większe siły niż śruba 8.8 tego samego rozmiaru. Powierzchnia jest tylko naoliwiona – w połączeniu narażonym na wilgoć zabezpiecz ją farbą. Nakrętka musi mieć klasę co najmniej 10.

Łączenie materiałów: śrubę, nakrętkę i podkładkę dobieraj w tym samym wykonaniu – nie łącz stali nierdzewnej z ocynkowaną.

Przechowywanie i transport

Trzymaj śruby w oryginalnym opakowaniu, z dala od wilgoci i chemikaliów.

Nie zrzucaj luzem na twarde podłoże – wgnieciony zwój gwintu blokuje nakrętkę.

Śruba M20 × 80 w innych wykonaniach

8.8 ZN – połączenia we wnętrzach, 10.9 – wysokie obciążenia, A2 – wilgoć i na zewnątrz.

Badania i certyfikaty

■ DIN 933 / PN-EN ISO 4017 – śruba sześciokątna
■ PN-EN ISO 898-1 – klasa 10.9
■ gwint metryczny M20 × 2,5
■ symbol 933208010.9
Karta techniczna PDF
wymiary (k = 12,5 mm, s = 30 mm), rysunek śruby M20 × 80, parametry i kod QR do tej strony
POBIERZ PDF →

Najczęściej zadawane pytania

Ile waży śruba M20×80 10.9?

Jedna śruba M20×80 10.9 waży ok. 230 g; w opakowaniu śrub M20×80 10.9 jest 25 szt. – razem ok. 5,75 kg. Masa jest orientacyjna (±5%).

Czy śruba DIN 933 M20×80 10.9 ma gwint do samego łba?

Tak – w śrubie M20×80 10.9 gwint M20 × 2,5 biegnie praktycznie na całej długości (pod łbem zostaje tylko krótki wybieg, do ok. 5 mm). Jeśli połączenie ma przenosić ścinanie na gładkim trzpieniu, wybierz DIN 931.

Czy śruba M20×80 10.9 nadaje się na zewnątrz?

Nie bez zabezpieczenia – M20×80 10.9 jest bez powłoki (stal czarna, olejona). Po montażu pomaluj połączenie; nie stosuj ocynku ogniowego na śrubach 10.9 bez zgody projektanta.

Czy jest śruba podobna do M20×80 10.9, ale innej długości?

W tym samym wykonaniu (10.9) mamy też: krótsza M20×60, dłuższa M20×90. Rozmiar M20×80 jest też w wykonaniu: 8.8 ZN, A2. Linki znajdziesz w sekcji „Pasujące nakrętki, podkładki i długości”.

Jaki klucz pasuje do śruby M20×80 10.9?

Do śruby M20×80 10.9 pasuje klucz 30 mm – wymiar jest taki sam w ISO i DIN. Wymiar po narożach łba to min. 32,95 mm, wysokość łba 12,5 mm – wygodnie pracuje się nasadką lub kluczem oczkowym.

Jaką grubość elementów skręci śruba M20×80 10.9?

Śruba M20×80 10.9 z podkładkami DIN 125 (3 mm) i nakrętką DIN 934 (16 mm) – pakiet do ok. 53 mm, z 2 zwojami zapasu. Gwint biegnie na całych 80 mm, więc nakrętkę dokręcisz także przy cieńszych elementach.

Jakim momentem dokręcić śrubę M20×80 10.9?

Śrubę M20×80 10.9 dokręć orientacyjnie momentem ok. 600 Nm przy lekko naoliwionym gwincie (współczynnik tarcia 0,14, 90% granicy plastyczności). Na suchym, ocynkowanym gwincie tarcie jest większe i ten sam moment daje mniejszy docisk. W połączeniach konstrukcyjnych stosuj wartość z projektu.

Symbol
933208010.9
Materiał
Stal stopowa ulepszana cieplnie, klasa 10.9 (PN-EN ISO 898-1), bez pokrycia
Zastosowanie
Mocno obciążone połączenia maszynowe i konstrukcyjne, połączenia malowane po montażu
Ilość w opakowaniu
25 szt.
Wymiar nominalny [mm]
M20 × 80 mm
Mocowanie
Gwint M20 × 2,5 na całej długości; klucz 30 mm
Konstrukcja
Śruba z łbem sześciokątnym, gwint na całej długości trzpienia; łeb k = 12,5 mm
Warunki pracy
Wnętrza, połączenia malowane lub zabezpieczane
Jakość
Klasa własności 10.9 wg PN-EN ISO 898-1; bez pokrycia (stal czarna, olejona)
Zalety
Gwint na całej długości – nakrętkę dokręcisz w dowolnym miejscu; łącz z nakrętką klasy klasy 10; montaż kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym; pakiet do ok. 53 mm; moment dokręcania ok. 600 Nm
Dokument
Karta techniczna PDF w opisie produktu
Produkt
Śruba z łbem sześciokątnym DIN 933 M20 × 80, klasa 10.9, bez pokrycia
Przechowywanie
W suchym miejscu, w zamkniętym opakowaniu
Norma
DIN 933; PN-EN ISO 4017; PN-EN ISO 898-1
Średnica mm
20
Długość mm
80
Materiał
Stal
Norma
DIN 933
Klasa
10.9
Pokrycie
Bez pokrycia
Śruba sześciokątna DIN 933 M16X120 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  401,56 zł / 100szt.
100,39 zł / opak.
Brutto:  493,92 zł / 100szt.
123,48 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M16X130 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  441,84 zł / 100szt.
110,46 zł / opak.
Brutto:  543,44 zł / 100szt.
135,86 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M16X20 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  208,80 zł / 100szt.
52,20 zł / opak.
Brutto:  256,84 zł / 100szt.
64,21 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M16X25 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  167,40 zł / 100szt.
41,85 zł / opak.
Brutto:  205,92 zł / 100szt.
51,48 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M16X30 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  183,04 zł / 100szt.
45,76 zł / opak.
Brutto:  225,12 zł / 100szt.
56,28 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Zarządzaj plikami cookie

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.
Ustawienia regionalne
Lokalizacja
Język
Waluta