ZAOPATRZENIE TECHNICZNE, KTÓRE UTRZYMUJE TWOJĄ FIRMĘ W RUCHU ZALOGUJ SIĘ
Kontakt

451 060 268

bok@e-pamar.net.pl

Biuro obsługi klienta: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00

Dział handlowy: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00 

P.H.U. PAMAR
ul. Prostopadła 4/36
33-100 Tarnów 
NIP: 873-300-73-96 

Adres do odbiorów osobistych, zwrotów i korespondencji:
ul. Do Huty 31 ,  33-100 Tarnów

Formularz kontaktowy
0
Twój koszyk
0,00 zł
Twój koszyk jest pusty

ŚRUBA SZEŚCIOKĄTNA DIN 933 M16X80 KLASA 8.8 OCYNK GALWANICZNY

Dostępny do 3 dni
Kod:  93316808.8ZN
Ilość w opakowaniu:  25 szt.
Brutto:  220,88 zł / 100szt.
55,22 zł / opak.
Netto:  179,56 zł / 100szt.
44,89 zł / opak.
W koszyku: 0
PAMAR · DIN 933 · 93316808.8ZN

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 933 M16 × 80, klasa 8.8, ocynk galwaniczny

Śruba M16 × 80 z gwintem na całej długości, klasa 8.8, ocynk galwaniczny. Norma DIN 933 / PN-EN ISO 4017, łeb sześciokątny 24 mm o wysokości 10 mm, skok gwintu 2 mm. Skręca pakiet do ok. 57 mm (z dwiema podkładkami i nakrętką). Opakowanie: 25 szt.

M16 × 80DIN 933KLASA 8.8KLUCZ 2425 SZT.
Powłoka: ocynk galwaniczny ZN
srebrna powłoka elektrolityczna
M16×80
gwint × długość [mm]
24
klucz s [mm]
10
wysokość łba k [mm]
8.8
klasa własności

O produkcie

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 933 M16 × 80 ma gwint metryczny zwykły (skok 2 mm) na całej długości trzpienia. Łeb o rozmiarze klucza 24 mm i wysokości 10 mm dokręcisz kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym.

Dla rozmiaru M16 × 80: przy podkładce DIN 125 pod łbem i pod nakrętką (3 mm każda) oraz nakrętce DIN 934 (13 mm) skręcisz elementy o łącznej grubości do ok. 57 mm, zostawiając 2 zwoje zapasu. Pełny gwint pozwala też skręcić cieńszy pakiet – nadmiar trzpienia możesz skrócić. Przekrój czynny gwintu As = 157 mm², minimalna siła zrywająca ok. 125,6 kN, orientacyjny moment dokręcania 210 Nm (μ = 0,14). 1000 sztuk waży ok. 141 kg.

Materiał: stal węglowa, klasa własności mechanicznych 8.8 wg PN-EN ISO 898-1. Opakowanie zawiera 25 szt.

Śruba M16 × 80 8.8 ZN pracuje najlepiej w suchym otoczeniu: ocynk galwaniczny ma kilka mikrometrów grubości i nie jest przeznaczony na deszcz. Połączenie uzupełnij nakrętką klasy 8 – dla wilgoci wybierz wersję nierdzewną A2.

Dlaczego ta śruba M16 × 80

✓Gwint na całej długości
M16 × 2 – nakrętkę dokręcisz w dowolnym miejscu.
✓Klasa 8.8
Wytrzymałość na rozciąganie 800 MPa.
✓Łeb 24 mm
Narzędzie: nasadka 1/2" lub klucz oczkowy.
✓Norma DIN 933
Wymiary zgodne z PN-EN ISO 4017.
✓Pakiet do 57 mm
Długość 80 mm z gwintem na całej długości – nakrętkę dokręcisz także przy cieńszych elementach.
✓Ocynk galwaniczny
Ochrona przed korozją we wnętrzach.

Do czego użyć śruby M16

1Konstrukcje stalowe
połączenia belek i słupów
2Hale i wiaty
węzły ram, płatwie, rygle
3Maszyny budowlane
osprzęt i ramy
4Kołnierze
połączenia kołnierzowe rurociągów

W skrócie

Gwint: M16 × 2
Długość: 80 mm
Pakiet do: ok. 57 mm
Norma: DIN 933
Klasa: 8.8
Powłoka: ocynk galwaniczny ZN
Klucz: 24 mm
Opakowanie: 25 szt.

Montaż śruby

Kolejność montażu śruby M16 × 80 – pakiet do 57 mm.

otwór
Ø 17,5 mm (ISO 273)
podkładki
pod łeb i pod nakrętkę
nakrętka
nakręć ręcznie
dokręć
210 Nm, klucz 24 mm

Parametry techniczne

Wymiary wg DIN 933 i PN-EN ISO 4017; klasy własności wg PN-EN ISO 898-1; masa orientacyjna ±5%; otwory przejściowe wg ISO 273.

ParametrWartośćWarunki / norma
GwintM16 × 2metryczny zwykły, na całej długości
Długość L80 mmdługość trzpienia (bez łba)
NormaDIN 933odpowiednik PN-EN ISO 4017
Klasa własności8.8Rm 800 MPa, Re 640 MPa
Powłokaocynk galwaniczny ZNsuche wnętrza
Rozmiar klucza s24 mmISO 4017 i DIN 933
Wysokość łba k10 mmnominalna
Wymiar po narożach e26,17 mmmin.
Masa 1000 szt.ok. 141 kgstal, ±5%
Opakowanie25 szt.
Otwór przejściowyØ 17,5 mmISO 273, szereg średni
Maks. grubość pakietuok. 57 mm2 podkładki DIN 125 + nakrętka DIN 934
Przekrój czynny As157 mm²gwint M16
Siła zrywająca min.ok. 125,6 kNAs × Rm, PN-EN ISO 898-1
Moment dokręcaniaok. 210 Nmorientacyjnie, μ = 0,14

Którą śrubę wybrać?

Porównanie śrub DIN 933 dostępnych w ofercie.

WykonanieNakrętkaGdzie stosować
klasa 8.8, ocynk galwanicznyklasy 8połączenia konstrukcyjne i maszynowe – suche wnętrza
klasa 10.9, bez pokryciaklasy 10mocno obciążone połączenia maszynowe
stal nierdzewna A2A2na zewnątrz, w wilgoci, przemysł spożywczy

Jak skręcić połączenie – krok po kroku

01
OtwórWywierć otwór przejściowy Ø 17,5 mm we wszystkich łączonych elementach.
02
PodkładkaZałóż podkładkę DIN 125 pod łeb i pod nakrętkę – rozłoży nacisk.
03
NakrętkaNakręć nakrętkę ręcznie – powinna iść bez oporu.
04
DokręćKluczem 24 mm (nasadka 1/2" lub klucz oczkowy), orientacyjnie 210 Nm.
05
SprawdźNad nakrętką powinny wystawać min. 1–2 zwoje gwintu.
Ważne: nośność połączenia zależy od klasy śruby i nakrętki oraz momentu dokręcenia. Przy połączeniach konstrukcyjnych przyjmuj wartości z projektu. Nakrętkę dobieraj do klasy śruby – nie niższą.

Powłoka i środowisko pracy

Ocynk galwaniczny ZN: Śruba M16 × 80 8.8 ZN pracuje najlepiej w suchym otoczeniu: ocynk galwaniczny ma kilka mikrometrów grubości i nie jest przeznaczony na deszcz. Połączenie uzupełnij nakrętką klasy 8 – dla wilgoci wybierz wersję nierdzewną A2.

Łączenie materiałów: śrubę, nakrętkę i podkładkę dobieraj w tym samym wykonaniu – nie łącz stali nierdzewnej z ocynkowaną.

Przechowywanie i transport

Magazynuj w suchym, przewiewnym pomieszczeniu.

Przed montażem sprawdź, czy gwint jest czysty – opiłki i piasek zwiększają tarcie i zaniżają docisk.

Śruba M16 × 80 w innych wykonaniach

8.8 ZN – połączenia we wnętrzach, 10.9 – wysokie obciążenia, A2 – wilgoć i na zewnątrz.

Badania i certyfikaty

■ DIN 933 / PN-EN ISO 4017 – śruba sześciokątna
■ PN-EN ISO 898-1 – klasa 8.8
■ gwint metryczny M16 × 2
■ symbol 93316808.8ZN
Karta techniczna PDF
wymiary (k = 10 mm, s = 24 mm), rysunek śruby M16 × 80, parametry i kod QR do tej strony
POBIERZ PDF →

Najczęściej zadawane pytania

Co pasuje do śruby M16×80 8.8 ZN?

Do śruby M16×80 8.8 ZN dobierz nakrętkę M16 klasy 8 (DIN 934, wysokość ok. 13 mm) i podkładkę DIN 125 M16: otwór 17 mm, średnica 30 mm, grubość 3 mm. Przy drganiach lepsza będzie nakrętka samokontrująca DIN 985.

Czy śruba M16×80 8.8 ZN nadaje się na zewnątrz?

Tylko krótkotrwale – cienki ocynk galwaniczny chroni głównie we wnętrzach. Na zewnątrz wybierz M16×80 ze stali nierdzewnej A2 albo zabezpiecz połączenie farbą.

Czy jest śruba podobna do M16×80 8.8 ZN, ale innej długości?

W tym samym wykonaniu (8.8 ZN) mamy też: krótsza M16×75, dłuższa M16×90. Rozmiar M16×80 jest też w wykonaniu: 10.9, A2. Linki znajdziesz w sekcji „Pasujące nakrętki, podkładki i długości”.

Jaki klucz pasuje do śruby M16×80 8.8 ZN?

Do śruby M16×80 8.8 ZN pasuje klucz 24 mm – wymiar jest taki sam w ISO i DIN. Wymiar po narożach łba to min. 26,17 mm, wysokość łba 10 mm – wygodnie pracuje się nasadką lub kluczem oczkowym.

Jaką grubość elementów skręci śruba M16×80 8.8 ZN?

Śruba M16×80 8.8 ZN z podkładkami DIN 125 (3 mm) i nakrętką DIN 934 (13 mm) – pakiet do ok. 57 mm, z 2 zwojami zapasu. Gwint biegnie na całych 80 mm, więc nakrętkę dokręcisz także przy cieńszych elementach.

Jakim momentem dokręcić śrubę M16×80 8.8 ZN?

Śrubę M16×80 8.8 ZN dokręć orientacyjnie momentem ok. 210 Nm przy lekko naoliwionym gwincie (współczynnik tarcia 0,14, 90% granicy plastyczności). Na suchym, ocynkowanym gwincie tarcie jest większe i ten sam moment daje mniejszy docisk. W połączeniach konstrukcyjnych stosuj wartość z projektu.

Jaką siłę przeniesie śruba M16×80 8.8 ZN?

W śrubie M16×80 8.8 ZN przekrój czynny gwintu M16 to 157 mm². Minimalna siła zrywająca dla klasy 8.8 wynosi ok. 125,6 kN, a siła próbna (bez trwałego odkształcenia) ok. 91,1 kN. Dopuszczalne obciążenie połączenia wyznacza projekt – z zapasem bezpieczeństwa.

Symbol
93316808.8ZN
Materiał
Stal węglowa, klasa 8.8 (PN-EN ISO 898-1), ocynk galwaniczny
Zastosowanie
Połączenia konstrukcyjne i maszynowe, mocowania, wsporniki i ramy – suche wnętrza
Ilość w opakowaniu
25 szt.
Wymiar nominalny [mm]
M16 × 80 mm
Mocowanie
Gwint M16 × 2 na całej długości; klucz 24 mm
Konstrukcja
Śruba z łbem sześciokątnym, gwint na całej długości trzpienia; łeb k = 10 mm
Warunki pracy
Suche wnętrza
Jakość
Klasa własności 8.8 wg PN-EN ISO 898-1; ocynk galwaniczny ZN
Zalety
Gwint na całej długości – nakrętkę dokręcisz w dowolnym miejscu; łącz z nakrętką klasy klasy 8; montaż kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym; pakiet do ok. 57 mm; moment dokręcania ok. 210 Nm
Dokument
Karta techniczna PDF w opisie produktu
Produkt
Śruba z łbem sześciokątnym DIN 933 M16 × 80, klasa 8.8, ocynk galwaniczny
Przechowywanie
W suchym miejscu, w zamkniętym opakowaniu
Norma
DIN 933; PN-EN ISO 4017; PN-EN ISO 898-1
Średnica mm
16
Długość mm
80
Materiał
Stal
Norma
DIN 933
Klasa
8.8
Pokrycie
Ocynk galwaniczny
Śruba sześciokątna DIN 931 M18X60 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  488,16 zł / 100szt.
122,04 zł / opak.
Brutto:  600,44 zł / 100szt.
150,11 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 931 M18X65 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  516,08 zł / 100szt.
129,02 zł / opak.
Brutto:  634,80 zł / 100szt.
158,70 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 931 M18X70 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  470,32 zł / 100szt.
117,58 zł / opak.
Brutto:  578,48 zł / 100szt.
144,62 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 931 M18X75 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  583,24 zł / 100szt.
145,81 zł / opak.
Brutto:  717,40 zł / 100szt.
179,35 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 931 M18X80 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  511,20 zł / 100szt.
127,80 zł / opak.
Brutto:  628,80 zł / 100szt.
157,20 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Zarządzaj plikami cookie

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.
Ustawienia regionalne
Lokalizacja
Język
Waluta