ZAOPATRZENIE TECHNICZNE, KTÓRE UTRZYMUJE TWOJĄ FIRMĘ W RUCHU ZALOGUJ SIĘ
Kontakt

451 060 268

bok@e-pamar.net.pl

Biuro obsługi klienta: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00

Dział handlowy: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00 

P.H.U. PAMAR
ul. Prostopadła 4/36
33-100 Tarnów 
NIP: 873-300-73-96 

Adres do odbiorów osobistych, zwrotów i korespondencji:
ul. Do Huty 31 ,  33-100 Tarnów

Formularz kontaktowy
0
Twój koszyk
0,00 zł
Twój koszyk jest pusty

ŚRUBA SZEŚCIOKĄTNA DIN 931 M10x180 KLASA 8.8 OCYNK GALWANICZNY

Dostępny do 3 dni
Kod:  931101808.8ZN
Ilość w opakowaniu:  50 szt.
Brutto:  212,70 zł / 100szt.
106,35 zł / opak.
Netto:  172,92 zł / 100szt.
86,46 zł / opak.
W koszyku: 0 100 szt
PAMAR · DIN 931 · 931101808.8ZN

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M10 × 180, klasa 8.8, ocynk galwaniczny

Śruba sześciokątna M10 × 180 wg DIN 931 / PN-EN ISO 4014, klasa 8.8, ocynk galwaniczny. Gwint M10 × 1,5 na odcinku b = 32 mm, pod łbem gładki trzpień długości 148 mm. Klucz 16 / 17 mm, łeb 6,4 mm. Skręca pakiet do ok. 165 mm (z dwiema podkładkami i nakrętką). Opakowanie: 50 szt.

M10 × 180DIN 931KLASA 8.8KLUCZ 16/1750 SZT.
Powłoka: ocynk galwaniczny ZN
srebrna powłoka elektrolityczna
M10×180
gwint × długość [mm]
16/17
klucz s [mm] (ISO/DIN)
6,4
wysokość łba k [mm]
8.8
klasa własności

O produkcie

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M10 × 180 ma gwint metryczny zwykły (skok 1,5 mm) na odcinku b = 32 mm, a pod łbem gładki trzpień. Łeb o rozmiarze klucza 16 / 17 mm i wysokości 6,4 mm dokręcisz kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym.

Dla rozmiaru M10 × 180: gładka część trzpienia ma 148 mm, więc przy elementach o łącznej grubości od ok. 146 mm gwint nie wchodzi w łączone elementy i nie pracuje na ścinanie. Maksymalna grubość pakietu to ok. 165 mm (podkładki DIN 125 po 2 mm, nakrętka 8 mm, 2 zwoje zapasu). Przekrój czynny gwintu As = 58 mm², minimalna siła zrywająca ok. 46,4 kN, orientacyjny moment dokręcania 49 Nm (μ = 0,14).

Materiał: stal węglowa, klasa własności mechanicznych 8.8 wg PN-EN ISO 898-1. Opakowanie zawiera 50 szt. Rozmiar klucza wg DIN 931 i jej następczyni ISO 4014 różni się dla tego rozmiaru – podajemy oba.

Srebrna powłoka cynkowa zabezpiecza śrubę M10 × 180 przed korozją we wnętrzach – w halach, warsztatach, budynkach ogrzewanych. Do kompletu dobierz nakrętkę klasy 8 i podkładkę ocynkowaną; w wilgoci lepsza będzie stal A2.

Dlaczego ta śruba M10 × 180

✓Gładki trzpień pod łbem
Gwint M10 × 1,5 tylko na odcinku b = 32 mm – lepsze pasowanie w otworze.
✓Klasa 8.8
Wytrzymałość na rozciąganie 800 MPa.
✓Łeb 16 / 17 mm
Narzędzie: nasadka 3/8" lub klucz oczkowy.
✓Norma DIN 931
Wymiary zgodne z PN-EN ISO 4014.
✓Pakiet do 165 mm
Gładki odcinek 148 mm – przy elementach grubszych niż ok. 146 mm gwint zostaje poza otworem.
✓Ocynk galwaniczny
Ochrona przed korozją we wnętrzach.

Do czego użyć śruby M10

1Konstrukcje stalowe
połączenia blach i kątowników
2Konstrukcje drewniane
pergole, wiaty, łączenie belek z podkładką
3Bramy i ogrodzenia
zawiasy, słupki, kotwienie przęseł
4Maszyny
mocowanie silników i przekładni

W skrócie

Gwint: M10 × 1,5
Długość / gwint b: 180 / 32 mm
Gładki trzpień: 148 mm
Norma: DIN 931
Klasa: 8.8
Powłoka: ocynk galwaniczny ZN
Klucz: 16 / 17 mm
Opakowanie: 50 szt.

Montaż śruby

Kolejność skręcania połączenia śrubą M10 × 180 – pakiet do 165 mm.

otwór
Ø 11 mm (ISO 273)
podkładki
pod łeb i pod nakrętkę
nakrętka
nakręć ręcznie
dokręć
49 Nm, klucz 16 / 17 mm

Parametry techniczne

Wymiary wg DIN 931 i PN-EN ISO 4014; klasy własności wg PN-EN ISO 898-1; masa orientacyjna ±5%; otwory przejściowe wg ISO 273.

ParametrWartośćWarunki / norma
GwintM10 × 1,5metryczny zwykły, na części trzpienia
Długość L180 mmdługość trzpienia (bez łba)
Długość gwintu b32 mmDIN 931
Gładki odcinek trzpienia148 mmL − b
NormaDIN 931odpowiednik PN-EN ISO 4014
Klasa własności8.8Rm 800 MPa, Re 640 MPa
Powłokaocynk galwaniczny ZNsuche wnętrza
Rozmiar klucza s16 / 17 mmISO 4014 / DIN 931
Wysokość łba k6,4 mmnominalna
Wymiar po narożach e17,77 / 18,90 mmmin. (ISO / DIN)
Opakowanie50 szt.
Otwór przejściowyØ 11 mmISO 273, szereg średni
Maks. grubość pakietuok. 165 mm2 podkładki DIN 125 + nakrętka DIN 934
Przekrój czynny As58 mm²gwint M10
Siła zrywająca min.ok. 46,4 kNAs × Rm, PN-EN ISO 898-1
Moment dokręcaniaok. 49 Nmorientacyjnie, μ = 0,14

Którą śrubę wybrać?

Porównanie śrub DIN 931 dostępnych w ofercie.

WykonanieNakrętkaGdzie stosować
klasa 8.8, ocynk galwanicznyklasy 8połączenia konstrukcyjne i maszynowe – suche wnętrza
klasa 10.9, bez pokryciaklasy 10mocno obciążone połączenia maszynowe
stal nierdzewna A2A2na zewnątrz, w wilgoci, przemysł spożywczy

Jak skręcić połączenie – krok po kroku

01
OtwórWywierć otwór przejściowy Ø 11 mm we wszystkich łączonych elementach.
02
PodkładkiPodkładka DIN 125 M10 po obu stronach połączenia zapobiega wgniataniu łba w materiał.
03
NakrętkaNakrętkę M10 wkręć palcami do oporu – jeśli idzie ciężko, sprawdź czystość gwintu.
04
DokręćKluczem 16 / 17 mm (nasadka 3/8" lub klucz oczkowy), orientacyjnie 49 Nm.
05
SprawdźNad nakrętką powinny wystawać min. 1–2 zwoje gwintu.
Ważne: w połączeniach nośnych stosuj wartości z dokumentacji projektowej. Nakrętka powinna mieć klasę równą lub wyższą od klasy śruby.

Powłoka i środowisko pracy

Ocynk galwaniczny ZN: Srebrna powłoka cynkowa zabezpiecza śrubę M10 × 180 przed korozją we wnętrzach – w halach, warsztatach, budynkach ogrzewanych. Do kompletu dobierz nakrętkę klasy 8 i podkładkę ocynkowaną; w wilgoci lepsza będzie stal A2.

Łączenie materiałów: śrubę, nakrętkę i podkładkę dobieraj w tym samym wykonaniu – nie łącz stali nierdzewnej z ocynkowaną.

Przechowywanie i transport

Trzymaj śruby w oryginalnym opakowaniu, z dala od wilgoci i chemikaliów.

Nie zrzucaj luzem na twarde podłoże – wgnieciony zwój gwintu blokuje nakrętkę.

Śruba M10 × 180 w innych wykonaniach

M10 × 180 8.8 ZN ✓
931101808.8ZN · ten produkt
M10 × 180 A2 nierdzewna
93110180A2 · na zewnątrz

8.8 ZN – połączenia we wnętrzach, 10.9 – wysokie obciążenia, A2 – wilgoć i na zewnątrz.

Badania i certyfikaty

■ DIN 931 / PN-EN ISO 4014 – śruba sześciokątna
■ PN-EN ISO 898-1 – klasa 8.8
■ gwint metryczny M10 × 1,5
■ symbol 931101808.8ZN
Karta techniczna PDF
wymiary (b = 32 mm, k = 6,4 mm, s = 16 / 17 mm), rysunek śruby M10 × 180, parametry i kod QR do tej strony
POBIERZ PDF →

Najczęściej zadawane pytania

Jaki otwór wywiercić pod śrubę M10×180 8.8 ZN?

Pod śrubę M10×180 8.8 ZN wywierć otwór przejściowy wg ISO 273: dokładny Ø 10,5 mm, średni Ø 11 mm, zgrubny Ø 12 mm. Gdy chcesz wkręcić śrubę w gwint, wywierć Ø 8,5 mm i nagwintuj M10 × 1,5 – minimalna długość wkręcenia w stal to ok. 10 mm, w aluminium ok. 20 mm.

Ile sztuk M10×180 8.8 ZN jest w opakowaniu?

W opakowaniu śrub M10×180 8.8 ZN jest 50 szt. Wagę całego opakowania podajemy przy cenie produktu.

Jaki klucz pasuje do śruby M10×180 8.8 ZN?

Łeb śruby M10×180 8.8 ZN ma 16 mm wg ISO 4014 lub 17 mm wg DIN 931 – zależnie od dostawy, dlatego warto mieć oba klucze. Wymiar po narożach łba to min. 17,77 mm, wysokość łba 6,4 mm – wygodnie pracuje się nasadką lub kluczem oczkowym.

Jaką grubość elementów skręci śruba M10×180 8.8 ZN?

Śruba M10×180 8.8 ZN z podkładkami DIN 125 pod łbem i pod nakrętką (2 mm) i nakrętką DIN 934 (8 mm) – pakiet do ok. 165 mm. Gładka część trzpienia ma 148 mm, więc przy elementach od ok. 146 mm gwint zostaje poza łączonymi elementami.

Jakim momentem dokręcić śrubę M10×180 8.8 ZN?

Śrubę M10×180 8.8 ZN dokręć orientacyjnie momentem ok. 49 Nm przy lekko naoliwionym gwincie (współczynnik tarcia 0,14, 90% granicy plastyczności). Na suchym, ocynkowanym gwincie tarcie jest większe i ten sam moment daje mniejszy docisk. W połączeniach konstrukcyjnych stosuj wartość z projektu.

Jaką siłę przeniesie śruba M10×180 8.8 ZN?

W śrubie M10×180 8.8 ZN przekrój czynny gwintu M10 to 58 mm². Minimalna siła zrywająca dla klasy 8.8 wynosi ok. 46,4 kN, a siła próbna (bez trwałego odkształcenia) ok. 33,6 kN. Dopuszczalne obciążenie połączenia wyznacza projekt – z zapasem bezpieczeństwa.

Jaką nakrętkę i podkładkę dobrać do śruby M10×180 8.8 ZN?

Do śruby M10×180 8.8 ZN dobierz nakrętkę M10 klasy 8 (DIN 934, wysokość ok. 8 mm) i podkładkę DIN 125 M10: otwór 10,5 mm, średnica 20 mm, grubość 2 mm. Przy drganiach lepsza będzie nakrętka samokontrująca DIN 985.

Symbol
931101808.8ZN
Materiał
Stal węglowa, klasa 8.8 (PN-EN ISO 898-1), ocynk galwaniczny
Zastosowanie
Połączenia konstrukcyjne i maszynowe, mocowania, wsporniki i ramy – suche wnętrza
Ilość w opakowaniu
50 szt.
Wymiar nominalny [mm]
M10 × 180 mm
Mocowanie
Gwint M10 × 1,5 na długości b = 32 mm; klucz 16 / 17 mm (ISO 4014 / DIN 931)
Konstrukcja
Śruba z łbem sześciokątnym, gwint na części trzpienia (b = 32 mm); łeb k = 6,4 mm
Warunki pracy
Suche wnętrza
Jakość
Klasa własności 8.8 wg PN-EN ISO 898-1; ocynk galwaniczny ZN
Zalety
Gładki trzpień pod łbem, gwint na odcinku b = 32 mm; łącz z nakrętką klasy klasy 8; montaż kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym
Dokument
Karta techniczna PDF w opisie produktu
Produkt
Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M10 × 180, klasa 8.8, ocynk galwaniczny
Przechowywanie
W suchym miejscu, w zamkniętym opakowaniu
Norma
DIN 931; PN-EN ISO 4014; PN-EN ISO 898-1
Średnica mm
10
Długość mm
180
Materiał
Stal
Norma
DIN 931
Klasa
8.8
Pokrycie
Ocynk galwaniczny
Śruba sześciokątna DIN 931 M6X120 klasa 8.8 ocynk galwaniczny - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  100szt.
Netto:  39,78 zł / 100szt.
39,78 zł / opak.
Brutto:  48,93 zł / 100szt.
48,93 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0 100 szt
Śruba sześciokątna DIN 931 M6X35 klasa 8.8 ocynk galwaniczny - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  200szt.
Netto:  10,82 zł / 100szt.
21,64 zł / opak.
Brutto:  13,31 zł / 100szt.
26,62 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0 100 szt
Śruba sześciokątna DIN 931 M6X40 klasa 8.8 ocynk galwaniczny - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  200szt.
Netto:  13,21 zł / 100szt.
26,42 zł / opak.
Brutto:  16,25 zł / 100szt.
32,50 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0 100 szt
Śruba sześciokątna DIN 931 M6X45 klasa 8.8 ocynk galwaniczny - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  200szt.
Netto:  14,69 zł / 100szt.
29,38 zł / opak.
Brutto:  18,07 zł / 100szt.
36,14 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0 100 szt
Śruba sześciokątna DIN 931 M6X50 klasa 8.8 ocynk galwaniczny - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  200szt.
Netto:  15,64 zł / 100szt.
31,28 zł / opak.
Brutto:  19,24 zł / 100szt.
38,48 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0 100 szt
Zarządzaj plikami cookie

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.
Ustawienia regionalne
Lokalizacja
Język
Waluta