ZAOPATRZENIE TECHNICZNE, KTÓRE UTRZYMUJE TWOJĄ FIRMĘ W RUCHU ZALOGUJ SIĘ
Kontakt

451 060 268

bok@e-pamar.net.pl

Biuro obsługi klienta: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00

Dział handlowy: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00 

P.H.U. PAMAR
ul. Prostopadła 4/36
33-100 Tarnów 
NIP: 873-300-73-96 

Adres do odbiorów osobistych, zwrotów i korespondencji:
ul. Do Huty 31 ,  33-100 Tarnów

Formularz kontaktowy
0
Twój koszyk
0,00 zł
Twój koszyk jest pusty

ŚRUBA SZEŚCIOKĄTNA DIN 933 M20X100 KLASA 8.8 OCYNK GALWANICZNY

Dostępny do 3 dni
Kod:  933201008.8ZN
Ilość w opakowaniu:  25 szt.
Brutto:  427,60 zł / 100szt.
106,90 zł / opak.
Netto:  347,64 zł / 100szt.
86,91 zł / opak.
W koszyku: 0
PAMAR · DIN 933 · 933201008.8ZN

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 933 M20 × 100, klasa 8.8, ocynk galwaniczny

Śruba z łbem sześciokątnym M20 o długości 100 mm, klasa 8.8, ocynk galwaniczny. Gwint metryczny (skok 2,5 mm) biegnie aż pod łeb, więc śruba sprawdzi się też jako regulacyjna lub dystansowa. DIN 933 / PN-EN ISO 4017, klucz 30 mm. Skręca pakiet do ok. 73 mm (z dwiema podkładkami i nakrętką). Opakowanie: 25 szt.

M20 × 100DIN 933KLASA 8.8KLUCZ 3025 SZT.
Powłoka: ocynk galwaniczny ZN
srebrna powłoka elektrolityczna
M20×100
gwint × długość [mm]
30
klucz s [mm]
12,5
wysokość łba k [mm]
8.8
klasa własności

O produkcie

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 933 M20 × 100 ma gwint metryczny zwykły (skok 2,5 mm) na całej długości trzpienia. Łeb o rozmiarze klucza 30 mm i wysokości 12,5 mm dokręcisz kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym.

Dla rozmiaru M20 × 100: przy podkładce DIN 125 pod łbem i pod nakrętką (3 mm każda) oraz nakrętce DIN 934 (16 mm) skręcisz elementy o łącznej grubości do ok. 73 mm, zostawiając 2 zwoje zapasu. Pełny gwint pozwala też skręcić cieńszy pakiet – nadmiar trzpienia możesz skrócić. Przekrój czynny gwintu As = 245 mm², minimalna siła zrywająca ok. 203,3 kN, orientacyjny moment dokręcania 410 Nm (μ = 0,14). 1000 sztuk waży ok. 270 kg.

Materiał: stal węglowa, klasa własności mechanicznych 8.8 wg PN-EN ISO 898-1. Opakowanie zawiera 25 szt.

Ocynk galwaniczny chroni stal w suchych pomieszczeniach. Klasa 8.8 to standard połączeń konstrukcyjnych i maszynowych – łącz ją z nakrętką klasy 8. Na zewnątrz wybierz śrubę ze stali nierdzewnej A2.

Dlaczego ta śruba M20 × 100

✓Gwint na całej długości
M20 × 2,5 – nakrętkę dokręcisz w dowolnym miejscu.
✓Klasa 8.8
Wytrzymałość na rozciąganie 800 MPa.
✓Łeb 30 mm
Narzędzie: nasadka 1/2" lub klucz oczkowy.
✓Norma DIN 933
Wymiary zgodne z PN-EN ISO 4017.
✓Pakiet do 73 mm
Długość 100 mm z gwintem na całej długości – nakrętkę dokręcisz także przy cieńszych elementach.
✓Ocynk galwaniczny
Ochrona przed korozją we wnętrzach.

Do czego użyć śruby M20

1Konstrukcje stalowe
połączenia doczołowe belek
2Fundamenty maszyn
mocowanie łóż i podstaw
3Mosty i kładki
połączenia drugorzędne (wg projektu)
4Kołnierze rurociągów
duże średnice nominalne

W skrócie

Gwint: M20 × 2,5
Długość: 100 mm
Pakiet do: ok. 73 mm
Norma: DIN 933
Klasa: 8.8
Powłoka: ocynk galwaniczny ZN
Klucz: 30 mm
Opakowanie: 25 szt.

Montaż śruby

Kolejność montażu śruby M20 × 100 – pakiet do 73 mm.

otwór
Ø 22 mm (ISO 273)
podkładki
pod łeb i pod nakrętkę
nakrętka
nakręć ręcznie
dokręć
410 Nm, klucz 30 mm

Parametry techniczne

Wymiary wg DIN 933 i PN-EN ISO 4017; klasy własności wg PN-EN ISO 898-1; masa orientacyjna ±5%; otwory przejściowe wg ISO 273.

ParametrWartośćWarunki / norma
GwintM20 × 2,5metryczny zwykły, na całej długości
Długość L100 mmdługość trzpienia (bez łba)
NormaDIN 933odpowiednik PN-EN ISO 4017
Klasa własności8.8Rm 800 MPa, Re 640 MPa
Powłokaocynk galwaniczny ZNsuche wnętrza
Rozmiar klucza s30 mmISO 4017 i DIN 933
Wysokość łba k12,5 mmnominalna
Wymiar po narożach e32,95 mmmin.
Masa 1000 szt.ok. 270 kgstal, ±5%
Opakowanie25 szt.
Otwór przejściowyØ 22 mmISO 273, szereg średni
Maks. grubość pakietuok. 73 mm2 podkładki DIN 125 + nakrętka DIN 934
Przekrój czynny As245 mm²gwint M20
Siła zrywająca min.ok. 203,3 kNAs × Rm, PN-EN ISO 898-1
Moment dokręcaniaok. 410 Nmorientacyjnie, μ = 0,14

Którą śrubę wybrać?

Porównanie śrub DIN 933 dostępnych w ofercie.

WykonanieNakrętkaGdzie stosować
klasa 8.8, ocynk galwanicznyklasy 8połączenia konstrukcyjne i maszynowe – suche wnętrza
klasa 10.9, bez pokryciaklasy 10mocno obciążone połączenia maszynowe
stal nierdzewna A2A2na zewnątrz, w wilgoci, przemysł spożywczy

Jak skręcić połączenie – krok po kroku

01
OtwórWywierć otwór przejściowy Ø 22 mm we wszystkich łączonych elementach.
02
PodkładkiPod łeb i pod nakrętkę załóż podkładkę DIN 125 M20 – chroni powierzchnię i rozkłada docisk.
03
NakrętkaNakrętkę M20 wkręć palcami do oporu – jeśli idzie ciężko, sprawdź czystość gwintu.
04
DokręćKluczem 30 mm (nasadka 1/2" lub klucz oczkowy), orientacyjnie 410 Nm.
05
SprawdźNad nakrętką powinny wystawać min. 1–2 zwoje gwintu.
Ważne: w połączeniach nośnych stosuj wartości z dokumentacji projektowej. Nakrętka powinna mieć klasę równą lub wyższą od klasy śruby.

Powłoka i środowisko pracy

Ocynk galwaniczny ZN: Ocynk galwaniczny chroni stal w suchych pomieszczeniach. Klasa 8.8 to standard połączeń konstrukcyjnych i maszynowych – łącz ją z nakrętką klasy 8. Na zewnątrz wybierz śrubę ze stali nierdzewnej A2.

Łączenie materiałów: śrubę, nakrętkę i podkładkę dobieraj w tym samym wykonaniu – nie łącz stali nierdzewnej z ocynkowaną.

Przechowywanie i transport

Magazynuj w suchym, przewiewnym pomieszczeniu.

Przed montażem sprawdź, czy gwint jest czysty – opiłki i piasek zwiększają tarcie i zaniżają docisk.

Śruba M20 × 100 w innych wykonaniach

8.8 ZN – połączenia we wnętrzach, 10.9 – wysokie obciążenia, A2 – wilgoć i na zewnątrz.

Badania i certyfikaty

■ DIN 933 / PN-EN ISO 4017 – śruba sześciokątna
■ PN-EN ISO 898-1 – klasa 8.8
■ gwint metryczny M20 × 2,5
■ symbol 933201008.8ZN
Karta techniczna PDF
wymiary (k = 12,5 mm, s = 30 mm), rysunek śruby M20 × 100, parametry i kod QR do tej strony
POBIERZ PDF →

Najczęściej zadawane pytania

Jaki otwór wywiercić pod śrubę M20×100 8.8 ZN?

Pod śrubę M20×100 8.8 ZN wywierć otwór przejściowy wg ISO 273: dokładny Ø 21 mm, średni Ø 22 mm, zgrubny Ø 24 mm. Gdy chcesz wkręcić śrubę w gwint, wywierć Ø 17,5 mm i nagwintuj M20 × 2,5 – minimalna długość wkręcenia w stal to ok. 20 mm, w aluminium ok. 40 mm.

Czy jest śruba podobna do M20×100 8.8 ZN, ale innej długości?

W tym samym wykonaniu (8.8 ZN) mamy też: krótsza M20×90, dłuższa M20×110. Rozmiar M20×100 jest też w wykonaniu: 10.9, A2. Linki znajdziesz w sekcji „Pasujące nakrętki, podkładki i długości”.

Jakim kluczem dokręcić śrubę M20×100 8.8 ZN?

Do śruby M20×100 8.8 ZN pasuje klucz 30 mm – wymiar jest taki sam w ISO i DIN. Wymiar po narożach łba to min. 32,95 mm, wysokość łba 12,5 mm – wygodnie pracuje się nasadką lub kluczem oczkowym.

Do jakiej grubości połączenia wystarczy śruba M20×100 8.8 ZN?

Śruba M20×100 8.8 ZN z podkładkami DIN 125 (3 mm) i nakrętką DIN 934 (16 mm) – pakiet do ok. 73 mm, z 2 zwojami zapasu. Gwint biegnie na całych 100 mm, więc nakrętkę dokręcisz także przy cieńszych elementach.

Jaki moment dokręcania dla śruby M20×100 klasy 8.8?

Śrubę M20×100 8.8 ZN dokręć orientacyjnie momentem ok. 410 Nm przy lekko naoliwionym gwincie (współczynnik tarcia 0,14, 90% granicy plastyczności). Na suchym, ocynkowanym gwincie tarcie jest większe i ten sam moment daje mniejszy docisk. W połączeniach konstrukcyjnych stosuj wartość z projektu.

Jaką siłę przeniesie śruba M20×100 8.8 ZN?

W śrubie M20×100 8.8 ZN przekrój czynny gwintu M20 to 245 mm². Minimalna siła zrywająca dla klasy 8.8 wynosi ok. 203,3 kN, a siła próbna (bez trwałego odkształcenia) ok. 147 kN. Dopuszczalne obciążenie połączenia wyznacza projekt – z zapasem bezpieczeństwa.

Co pasuje do śruby M20×100 8.8 ZN?

Do śruby M20×100 8.8 ZN dobierz nakrętkę M20 klasy 8 (DIN 934, wysokość ok. 16 mm) i podkładkę DIN 125 M20: otwór 21 mm, średnica 37 mm, grubość 3 mm. Przy drganiach lepsza będzie nakrętka samokontrująca DIN 985.

Symbol
933201008.8ZN
Materiał
Stal węglowa, klasa 8.8 (PN-EN ISO 898-1), ocynk galwaniczny
Zastosowanie
Połączenia konstrukcyjne i maszynowe, mocowania, wsporniki i ramy – suche wnętrza
Ilość w opakowaniu
25 szt.
Wymiar nominalny [mm]
M20 × 100 mm
Mocowanie
Gwint M20 × 2,5 na całej długości; klucz 30 mm
Konstrukcja
Śruba z łbem sześciokątnym, gwint na całej długości trzpienia; łeb k = 12,5 mm
Warunki pracy
Suche wnętrza
Jakość
Klasa własności 8.8 wg PN-EN ISO 898-1; ocynk galwaniczny ZN
Zalety
Gwint na całej długości – nakrętkę dokręcisz w dowolnym miejscu; łącz z nakrętką klasy klasy 8; montaż kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym; pakiet do ok. 73 mm; moment dokręcania ok. 410 Nm
Dokument
Karta techniczna PDF w opisie produktu
Produkt
Śruba z łbem sześciokątnym DIN 933 M20 × 100, klasa 8.8, ocynk galwaniczny
Przechowywanie
W suchym miejscu, w zamkniętym opakowaniu
Norma
DIN 933; PN-EN ISO 4017; PN-EN ISO 898-1
Średnica mm
20
Długość mm
100
Materiał
Stal
Norma
DIN 933
Klasa
8.8
Pokrycie
Ocynk galwaniczny
Śruba sześciokątna DIN 933 M4X25 klasa 8.8 ocynk galwaniczny - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  500szt.
Netto:  5,40 zł / 100szt.
26,99 zł / opak.
Brutto:  6,64 zł / 100szt.
33,20 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M5X10 klasa 8.8 ocynk galwaniczny - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  200szt.
Netto:  6,04 zł / 100szt.
12,07 zł / opak.
Brutto:  7,42 zł / 100szt.
14,84 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M5X12 klasa 8.8 ocynk galwaniczny - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  200szt.
Netto:  5,95 zł / 100szt.
11,89 zł / opak.
Brutto:  7,31 zł / 100szt.
14,62 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M5X18 klasa 8.8 ocynk galwaniczny - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  200szt.
Netto:  6,12 zł / 100szt.
12,24 zł / opak.
Brutto:  7,53 zł / 100szt.
15,06 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M5X35 klasa 8.8 ocynk galwaniczny - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  200szt.
Netto:  9,21 zł / 100szt.
18,41 zł / opak.
Brutto:  11,32 zł / 100szt.
22,64 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Zarządzaj plikami cookie

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.
Ustawienia regionalne
Lokalizacja
Język
Waluta