ZAOPATRZENIE TECHNICZNE, KTÓRE UTRZYMUJE TWOJĄ FIRMĘ W RUCHU ZALOGUJ SIĘ
Kontakt

451 060 268

bok@e-pamar.net.pl

Biuro obsługi klienta: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00

Dział handlowy: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00 

P.H.U. PAMAR
ul. Prostopadła 4/36
33-100 Tarnów 
NIP: 873-300-73-96 

Adres do odbiorów osobistych, zwrotów i korespondencji:
ul. Do Huty 31 ,  33-100 Tarnów

Formularz kontaktowy
0
Twój koszyk
0,00 zł
Twój koszyk jest pusty

ŚRUBA SZEŚCIOKĄTNA DIN 933 M14X55 KLASA 8.8 OCYNK GALWANICZNY

Dostępny do 3 dni
Kod:  93314558.8ZN
Ilość w opakowaniu:  50 szt.
Brutto:  132,58 zł / 100szt.
66,29 zł / opak.
Netto:  107,78 zł / 100szt.
53,89 zł / opak.
W koszyku: 0
PAMAR · DIN 933 · 93314558.8ZN

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 933 M14 × 55, klasa 8.8, ocynk galwaniczny

Śruba sześciokątna M14 × 55 wg DIN 933 / PN-EN ISO 4017, klasa 8.8, ocynk galwaniczny. Gwint M14 × 2 na całej długości 55 mm – nakrętkę dokręcisz w dowolnym miejscu trzpienia. Klucz 21 / 22 mm, łeb 8,8 mm. Skręca pakiet do ok. 35 mm (z dwiema podkładkami i nakrętką). Opakowanie: 50 szt.

M14 × 55DIN 933KLASA 8.8KLUCZ 21/2250 SZT.
Powłoka: ocynk galwaniczny ZN
srebrna powłoka elektrolityczna
M14×55
gwint × długość [mm]
21/22
klucz s [mm] (ISO/DIN)
8,8
wysokość łba k [mm]
8.8
klasa własności

O produkcie

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 933 M14 × 55 ma gwint metryczny zwykły (skok 2 mm) na całej długości trzpienia. Łeb o rozmiarze klucza 21 / 22 mm i wysokości 8,8 mm dokręcisz kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym.

Dla rozmiaru M14 × 55: przy podkładce DIN 125 pod łbem i pod nakrętką (2,5 mm każda) oraz nakrętce DIN 934 (11 mm) skręcisz elementy o łącznej grubości do ok. 35 mm, zostawiając 2 zwoje zapasu. Pełny gwint pozwala też skręcić cieńszy pakiet – nadmiar trzpienia możesz skrócić. Przekrój czynny gwintu As = 115 mm², minimalna siła zrywająca ok. 92 kN, orientacyjny moment dokręcania 135 Nm (μ = 0,14). 1000 sztuk waży ok. 79 kg.

Materiał: stal węglowa, klasa własności mechanicznych 8.8 wg PN-EN ISO 898-1. Opakowanie zawiera 50 szt. Rozmiar klucza wg DIN 933 i jej następczyni ISO 4017 różni się dla tego rozmiaru – podajemy oba.

Srebrna powłoka cynkowa zabezpiecza śrubę M14 × 55 przed korozją we wnętrzach – w halach, warsztatach, budynkach ogrzewanych. Do kompletu dobierz nakrętkę klasy 8 i podkładkę ocynkowaną; w wilgoci lepsza będzie stal A2.

Dlaczego ta śruba M14 × 55

✓Gwint na całej długości
M14 × 2 – nakrętkę dokręcisz w dowolnym miejscu.
✓Klasa 8.8
Wytrzymałość na rozciąganie 800 MPa.
✓Łeb 21 / 22 mm
Narzędzie: nasadka 1/2" lub klucz oczkowy.
✓Norma DIN 933
Wymiary zgodne z PN-EN ISO 4017.
✓Pakiet do 35 mm
Długość 55 mm z gwintem na całej długości – nakrętkę dokręcisz także przy cieńszych elementach.
✓Ocynk galwaniczny
Ochrona przed korozją we wnętrzach.

Do czego użyć śruby M14

1Ramy maszyn
połączenia przenoszące ścinanie
2Konstrukcje stalowe
węzły kratownic i stężeń
3Pojazdy i przyczepy
ramy i zawieszenia (wg dokumentacji)
4Urządzenia dźwigowe
wsporniki i konsole (wg projektu)

W skrócie

Gwint: M14 × 2
Długość: 55 mm
Pakiet do: ok. 35 mm
Norma: DIN 933
Klasa: 8.8
Powłoka: ocynk galwaniczny ZN
Klucz: 21 / 22 mm
Opakowanie: 50 szt.

Montaż śruby

Kolejność montażu śruby M14 × 55 – pakiet do 35 mm.

otwór
Ø 15,5 mm (ISO 273)
podkładki
pod łeb i pod nakrętkę
nakrętka
nakręć ręcznie
dokręć
135 Nm, klucz 21 / 22 mm

Parametry techniczne

Wymiary wg DIN 933 i PN-EN ISO 4017; klasy własności wg PN-EN ISO 898-1; masa orientacyjna ±5%; otwory przejściowe wg ISO 273.

ParametrWartośćWarunki / norma
GwintM14 × 2metryczny zwykły, na całej długości
Długość L55 mmdługość trzpienia (bez łba)
NormaDIN 933odpowiednik PN-EN ISO 4017
Klasa własności8.8Rm 800 MPa, Re 640 MPa
Powłokaocynk galwaniczny ZNsuche wnętrza
Rozmiar klucza s21 / 22 mmISO 4017 / DIN 933
Wysokość łba k8,8 mmnominalna
Wymiar po narożach e23,36 / 24,49 mmmin. (ISO / DIN)
Masa 1000 szt.ok. 79 kgstal, ±5%
Opakowanie50 szt.
Otwór przejściowyØ 15,5 mmISO 273, szereg średni
Maks. grubość pakietuok. 35 mm2 podkładki DIN 125 + nakrętka DIN 934
Przekrój czynny As115 mm²gwint M14
Siła zrywająca min.ok. 92 kNAs × Rm, PN-EN ISO 898-1
Moment dokręcaniaok. 135 Nmorientacyjnie, μ = 0,14

Którą śrubę wybrać?

Porównanie śrub DIN 933 dostępnych w ofercie.

WykonanieNakrętkaGdzie stosować
klasa 8.8, ocynk galwanicznyklasy 8połączenia konstrukcyjne i maszynowe – suche wnętrza
klasa 10.9, bez pokryciaklasy 10mocno obciążone połączenia maszynowe
stal nierdzewna A2A2na zewnątrz, w wilgoci, przemysł spożywczy

Jak skręcić połączenie – krok po kroku

01
OtwórWywierć otwór przejściowy Ø 15,5 mm we wszystkich łączonych elementach.
02
PodkładkiPodkładka DIN 125 M14 po obu stronach połączenia zapobiega wgniataniu łba w materiał.
03
NakrętkaNakręć nakrętkę ręcznie – powinna iść bez oporu.
04
DokręćKluczem 21 / 22 mm (nasadka 1/2" lub klucz oczkowy), orientacyjnie 135 Nm.
05
SprawdźNad nakrętką powinny wystawać min. 1–2 zwoje gwintu.
Ważne: podane momenty i siły są orientacyjne. O nośności połączenia decyduje projekt – klasa śruby, nakrętki, stan gwintu i sposób dokręcania.

Powłoka i środowisko pracy

Ocynk galwaniczny ZN: Srebrna powłoka cynkowa zabezpiecza śrubę M14 × 55 przed korozją we wnętrzach – w halach, warsztatach, budynkach ogrzewanych. Do kompletu dobierz nakrętkę klasy 8 i podkładkę ocynkowaną; w wilgoci lepsza będzie stal A2.

Łączenie materiałów: śrubę, nakrętkę i podkładkę dobieraj w tym samym wykonaniu – nie łącz stali nierdzewnej z ocynkowaną.

Przechowywanie i transport

Magazynuj w suchym, przewiewnym pomieszczeniu.

Przed montażem sprawdź, czy gwint jest czysty – opiłki i piasek zwiększają tarcie i zaniżają docisk.

Śruba M14 × 55 w innych wykonaniach

M14 × 55 8.8 ZN ✓
93314558.8ZN · ten produkt
M14 × 55 A2 nierdzewna
9331455A2 · na zewnątrz

8.8 ZN – połączenia we wnętrzach, 10.9 – wysokie obciążenia, A2 – wilgoć i na zewnątrz.

Badania i certyfikaty

■ DIN 933 / PN-EN ISO 4017 – śruba sześciokątna
■ PN-EN ISO 898-1 – klasa 8.8
■ gwint metryczny M14 × 2
■ symbol 93314558.8ZN
Karta techniczna PDF
wymiary (k = 8,8 mm, s = 21 / 22 mm), rysunek śruby M14 × 55, parametry i kod QR do tej strony
POBIERZ PDF →

Najczęściej zadawane pytania

Jaki klucz pasuje do śruby M14×55 8.8 ZN?

Łeb śruby M14×55 8.8 ZN ma 21 mm wg ISO 4017 lub 22 mm wg DIN 933 – zależnie od dostawy, dlatego warto mieć oba klucze. Wymiar po narożach łba to min. 23,36 mm, wysokość łba 8,8 mm – wygodnie pracuje się nasadką lub kluczem oczkowym.

Jaką grubość elementów skręci śruba M14×55 8.8 ZN?

Śruba M14×55 8.8 ZN z podkładkami DIN 125 (2,5 mm) i nakrętką DIN 934 (11 mm) – pakiet do ok. 35 mm, z 2 zwojami zapasu. Gwint biegnie na całych 55 mm, więc nakrętkę dokręcisz także przy cieńszych elementach.

Jakim momentem dokręcić śrubę M14×55 8.8 ZN?

Śrubę M14×55 8.8 ZN dokręć orientacyjnie momentem ok. 135 Nm przy lekko naoliwionym gwincie (współczynnik tarcia 0,14, 90% granicy plastyczności). Na suchym, ocynkowanym gwincie tarcie jest większe i ten sam moment daje mniejszy docisk. W połączeniach konstrukcyjnych stosuj wartość z projektu.

Ile waży śruba M14×55 8.8 ZN?

Jedna śruba M14×55 8.8 ZN waży ok. 79 g; w opakowaniu śrub M14×55 8.8 ZN jest 50 szt. – razem ok. 3,95 kg. Masa jest orientacyjna (±5%).

Czy śruba DIN 933 M14×55 8.8 ZN ma gwint do samego łba?

Tak – w śrubie M14×55 8.8 ZN gwint M14 × 2 biegnie praktycznie na całej długości (pod łbem zostaje tylko krótki wybieg, do ok. 4 mm). Jeśli połączenie ma przenosić ścinanie na gładkim trzpieniu, wybierz DIN 931.

Czy śruba M14×55 8.8 ZN nadaje się na zewnątrz?

Tylko krótkotrwale – cienki ocynk galwaniczny chroni głównie we wnętrzach. Na zewnątrz wybierz M14×55 ze stali nierdzewnej A2 albo zabezpiecz połączenie farbą.

Czy jest śruba podobna do M14×55 8.8 ZN, ale innej długości?

W tym samym wykonaniu (8.8 ZN) mamy też: krótsza M14×50, dłuższa M14×60. Rozmiar M14×55 jest też w wykonaniu: A2. Linki znajdziesz w sekcji „Pasujące nakrętki, podkładki i długości”.

Symbol
93314558.8ZN
Materiał
Stal węglowa, klasa 8.8 (PN-EN ISO 898-1), ocynk galwaniczny
Zastosowanie
Połączenia konstrukcyjne i maszynowe, mocowania, wsporniki i ramy – suche wnętrza
Ilość w opakowaniu
50 szt.
Wymiar nominalny [mm]
M14 × 55 mm
Mocowanie
Gwint M14 × 2 na całej długości; klucz 21 / 22 mm (ISO 4017 / DIN 933)
Konstrukcja
Śruba z łbem sześciokątnym, gwint na całej długości trzpienia; łeb k = 8,8 mm
Warunki pracy
Suche wnętrza
Jakość
Klasa własności 8.8 wg PN-EN ISO 898-1; ocynk galwaniczny ZN
Zalety
Gwint na całej długości – nakrętkę dokręcisz w dowolnym miejscu; łącz z nakrętką klasy klasy 8; montaż kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym; pakiet do ok. 35 mm; moment dokręcania ok. 135 Nm
Dokument
Karta techniczna PDF w opisie produktu
Produkt
Śruba z łbem sześciokątnym DIN 933 M14 × 55, klasa 8.8, ocynk galwaniczny
Przechowywanie
W suchym miejscu, w zamkniętym opakowaniu
Norma
DIN 933; PN-EN ISO 4017; PN-EN ISO 898-1
Średnica mm
14
Długość mm
55
Materiał
Stal
Norma
DIN 933
Klasa
8.8
Pokrycie
Ocynk galwaniczny
Śruba sześciokątna DIN 931 M18X180 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  1 777,24 zł / 100szt.
444,31 zł / opak.
Brutto:  2 186,00 zł / 100szt.
546,50 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 931 M18X190 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  1 897,48 zł / 100szt.
474,37 zł / opak.
Brutto:  2 333,92 zł / 100szt.
583,48 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 931 M18X200 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  1 988,88 zł / 100szt.
497,22 zł / opak.
Brutto:  2 446,32 zł / 100szt.
611,58 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 931 M18X50 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  725,04 zł / 100szt.
181,26 zł / opak.
Brutto:  891,80 zł / 100szt.
222,95 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 931 M18X55 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  621,60 zł / 100szt.
155,40 zł / opak.
Brutto:  764,56 zł / 100szt.
191,14 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Zarządzaj plikami cookie

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.
Ustawienia regionalne
Lokalizacja
Język
Waluta