ZAOPATRZENIE TECHNICZNE, KTÓRE UTRZYMUJE TWOJĄ FIRMĘ W RUCHU ZALOGUJ SIĘ
Kontakt

451 060 268

bok@e-pamar.net.pl

Biuro obsługi klienta: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00

Dział handlowy: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00 

P.H.U. PAMAR
ul. Prostopadła 4/36
33-100 Tarnów 
NIP: 873-300-73-96 

Adres do odbiorów osobistych, zwrotów i korespondencji:
ul. Do Huty 31 ,  33-100 Tarnów

Formularz kontaktowy
0
Twój koszyk
0,00 zł
Twój koszyk jest pusty

ŚRUBA SZEŚCIOKĄTNA DIN 931 M30x90 KLASA 8.8 OCYNK GALWANICZNY

Dostępny do 3 dni
Kod:  93130908.8ZN
Ilość w opakowaniu:  10 szt.
Brutto:  1 258,40 zł / 100szt.
125,84 zł / opak.
Netto:  1 023,10 zł / 100szt.
102,31 zł / opak.
W koszyku: 0 100 szt
PAMAR · DIN 931 · 93130908.8ZN

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M30 × 90, klasa 8.8, ocynk galwaniczny

Śruba sześciokątna M30 × 90 wg DIN 931 / PN-EN ISO 4014, klasa 8.8, ocynk galwaniczny. Gwint M30 × 3,5 na odcinku b = 66 mm, pod łbem gładki trzpień długości 24 mm. Klucz 46 mm, łeb 18,7 mm. Skręca pakiet do ok. 51 mm (z dwiema podkładkami i nakrętką). Opakowanie: 10 szt.

M30 × 90DIN 931KLASA 8.8KLUCZ 4610 SZT.
Powłoka: ocynk galwaniczny ZN
srebrna powłoka elektrolityczna
M30×90
gwint × długość [mm]
46
klucz s [mm]
18,7
wysokość łba k [mm]
8.8
klasa własności

O produkcie

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M30 × 90 ma gwint metryczny zwykły (skok 3,5 mm) na odcinku b = 66 mm, a pod łbem gładki trzpień. Łeb o rozmiarze klucza 46 mm i wysokości 18,7 mm dokręcisz kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym.

Dla rozmiaru M30 × 90: gładka część trzpienia ma 24 mm, więc przy elementach o łącznej grubości od ok. 20 mm gwint nie wchodzi w łączone elementy i nie pracuje na ścinanie. Maksymalna grubość pakietu to ok. 51 mm (podkładki DIN 125 po 4 mm, nakrętka 24 mm, 2 zwoje zapasu). Przekrój czynny gwintu As = 561 mm², minimalna siła zrywająca ok. 465,6 kN, orientacyjny moment dokręcania 1420 Nm (μ = 0,14). 1000 sztuk waży ok. 699 kg.

Materiał: stal węglowa, klasa własności mechanicznych 8.8 wg PN-EN ISO 898-1. Opakowanie zawiera 10 szt.

Ocynk galwaniczny chroni stal w suchych pomieszczeniach. Klasa 8.8 to standard połączeń konstrukcyjnych i maszynowych – łącz ją z nakrętką klasy 8. Na zewnątrz wybierz śrubę ze stali nierdzewnej A2.

Dlaczego ta śruba M30 × 90

✓Gładki trzpień pod łbem
Gwint M30 × 3,5 tylko na odcinku b = 66 mm – lepsze pasowanie w otworze.
✓Klasa 8.8
Wytrzymałość na rozciąganie 800 MPa.
✓Łeb 46 mm
Narzędzie: nasadka 3/4" i klucz dynamometryczny.
✓Norma DIN 931
Wymiary zgodne z PN-EN ISO 4014.
✓Pakiet do 51 mm
Gładki odcinek 24 mm – przy elementach grubszych niż ok. 20 mm gwint zostaje poza otworem.
✓Ocynk galwaniczny
Ochrona przed korozją we wnętrzach.

Do czego użyć śruby M30

1Ciężkie posadowienia
podstawy maszyn i słupów
2Przemysł ciężki
duże ramy i korpusy
3Konstrukcje mostowe
połączenia pomocnicze (wg projektu)
4Kołnierze
rurociągi dużych średnic

W skrócie

Gwint: M30 × 3,5
Długość / gwint b: 90 / 66 mm
Gładki trzpień: 24 mm
Norma: DIN 931
Klasa: 8.8
Powłoka: ocynk galwaniczny ZN
Klucz: 46 mm
Opakowanie: 10 szt.

Montaż śruby

Kolejność skręcania połączenia śrubą M30 × 90 – pakiet do 51 mm.

otwór
Ø 33 mm (ISO 273)
podkładki
pod łeb i pod nakrętkę
nakrętka
nakręć ręcznie
dokręć
1420 Nm, klucz 46 mm

Parametry techniczne

Wymiary wg DIN 931 i PN-EN ISO 4014; klasy własności wg PN-EN ISO 898-1; masa orientacyjna ±5%; otwory przejściowe wg ISO 273.

ParametrWartośćWarunki / norma
GwintM30 × 3,5metryczny zwykły, na części trzpienia
Długość L90 mmdługość trzpienia (bez łba)
Długość gwintu b66 mmDIN 931
Gładki odcinek trzpienia24 mmL − b
NormaDIN 931odpowiednik PN-EN ISO 4014
Klasa własności8.8Rm 800 MPa, Re 640 MPa
Powłokaocynk galwaniczny ZNsuche wnętrza
Rozmiar klucza s46 mmISO 4014 i DIN 931
Wysokość łba k18,7 mmnominalna
Wymiar po narożach e50,85 mmmin.
Masa 1000 szt.ok. 699 kgstal, ±5%
Opakowanie10 szt.
Otwór przejściowyØ 33 mmISO 273, szereg średni
Maks. grubość pakietuok. 51 mm2 podkładki DIN 125 + nakrętka DIN 934
Przekrój czynny As561 mm²gwint M30
Siła zrywająca min.ok. 465,6 kNAs × Rm, PN-EN ISO 898-1
Moment dokręcaniaok. 1420 Nmorientacyjnie, μ = 0,14

Którą śrubę wybrać?

Porównanie śrub DIN 931 dostępnych w ofercie.

WykonanieNakrętkaGdzie stosować
klasa 8.8, ocynk galwanicznyklasy 8połączenia konstrukcyjne i maszynowe – suche wnętrza
klasa 10.9, bez pokryciaklasy 10mocno obciążone połączenia maszynowe
stal nierdzewna A2A2na zewnątrz, w wilgoci, przemysł spożywczy

Jak skręcić połączenie – krok po kroku

01
OtwórWywierć otwór przejściowy Ø 33 mm we wszystkich łączonych elementach.
02
PodkładkaZałóż podkładkę DIN 125 pod łeb i pod nakrętkę – rozłoży nacisk.
03
NakrętkaNakrętkę M30 wkręć palcami do oporu – jeśli idzie ciężko, sprawdź czystość gwintu.
04
DokręćKluczem 46 mm (nasadka 3/4" i klucz dynamometryczny), orientacyjnie 1420 Nm.
05
SprawdźNad nakrętką powinny wystawać min. 1–2 zwoje gwintu.
Ważne: nośność połączenia zależy od klasy śruby i nakrętki oraz momentu dokręcenia. Przy połączeniach konstrukcyjnych przyjmuj wartości z projektu. Nakrętkę dobieraj do klasy śruby – nie niższą.

Powłoka i środowisko pracy

Ocynk galwaniczny ZN: Ocynk galwaniczny chroni stal w suchych pomieszczeniach. Klasa 8.8 to standard połączeń konstrukcyjnych i maszynowych – łącz ją z nakrętką klasy 8. Na zewnątrz wybierz śrubę ze stali nierdzewnej A2.

Łączenie materiałów: śrubę, nakrętkę i podkładkę dobieraj w tym samym wykonaniu – nie łącz stali nierdzewnej z ocynkowaną.

Przechowywanie i transport

Trzymaj śruby w oryginalnym opakowaniu, z dala od wilgoci i chemikaliów.

Nie zrzucaj luzem na twarde podłoże – wgnieciony zwój gwintu blokuje nakrętkę.

Śruba M30 × 90 w innych wykonaniach

M30 × 90 8.8 ZN ✓
93130908.8ZN · ten produkt
M30 × 90 A2 nierdzewna
9313090A2 · na zewnątrz

8.8 ZN – połączenia we wnętrzach, 10.9 – wysokie obciążenia, A2 – wilgoć i na zewnątrz.

Badania i certyfikaty

■ DIN 931 / PN-EN ISO 4014 – śruba sześciokątna
■ PN-EN ISO 898-1 – klasa 8.8
■ gwint metryczny M30 × 3,5
■ symbol 93130908.8ZN
Karta techniczna PDF
wymiary (b = 66 mm, k = 18,7 mm, s = 46 mm), rysunek śruby M30 × 90, parametry i kod QR do tej strony
POBIERZ PDF →

Najczęściej zadawane pytania

Jaki klucz pasuje do śruby M30?

Klucz 46 mm – ten sam wymiar w ISO 4014 i DIN 931. Możesz użyć klucza płaskiego, oczkowego lub nasadowego.

Czym różni się DIN 931 od DIN 933?

Śruba DIN 931 ma gwint tylko na części trzpienia (tu b = 66 mm), a pod łbem gładki odcinek. Gładka część lepiej przenosi siły ścinające w otworze. DIN 933 ma gwint na całej długości.

Jaką grubość elementów skręci śruba M30 × 90?

Z podkładką pod łbem i pod nakrętką oraz nakrętką DIN 934 (24 mm) – pakiet do ok. 51 mm. Żeby gwint nie wchodził w łączone elementy, ich grubość powinna wynosić co najmniej ok. 20 mm (gładki odcinek ma 24 mm). Dla cieńszych elementów wybierz krótszą śrubę.

Jaką nakrętkę dobrać do tej śruby?

Nakrętkę M30 klasy 8 (np. DIN 934 lub ISO 4032) w ocynku. Pod nakrętkę załóż podkładkę DIN 125.

Jakim momentem dokręcić śrubę M30 × 90 8.8?

Orientacyjnie ok. 1420 Nm przy lekko naoliwionym gwincie (współczynnik tarcia 0,14). Minimalna siła zrywająca śruby to ok. 465,6 kN. W połączeniach konstrukcyjnych stosuj moment z projektu. Na zewnątrz wybierz stal nierdzewną A2.

Jaki otwór wywiercić pod śrubę M30?

Otwór przejściowy Ø 33 mm (ISO 273, szereg średni). Przy połączeniach dokładnych stosuje się szereg dokładny, a przy montażu z luzem – zgrubny.

Ile sztuk jest w opakowaniu?

Opakowanie zawiera 10 szt. śrub M30 × 90. Masa 1000 szt. to ok. 699 kg.

Symbol
93130908.8ZN
Materiał
Stal węglowa, klasa 8.8 (PN-EN ISO 898-1), ocynk galwaniczny
Zastosowanie
Połączenia konstrukcyjne i maszynowe, mocowania, wsporniki i ramy – suche wnętrza
Ilość w opakowaniu
10 szt.
Wymiar nominalny [mm]
M30 × 90 mm
Mocowanie
Gwint M30 × 3,5 na długości b = 66 mm; klucz 46 mm
Konstrukcja
Śruba z łbem sześciokątnym, gwint na części trzpienia (b = 66 mm); łeb k = 18,7 mm
Warunki pracy
Suche wnętrza
Jakość
Klasa własności 8.8 wg PN-EN ISO 898-1; ocynk galwaniczny ZN
Zalety
Gładki trzpień pod łbem, gwint na odcinku b = 66 mm; łącz z nakrętką klasy klasy 8; montaż kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym
Dokument
Karta techniczna PDF w opisie produktu
Produkt
Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M30 × 90, klasa 8.8, ocynk galwaniczny
Przechowywanie
W suchym miejscu, w zamkniętym opakowaniu
Norma
DIN 931; PN-EN ISO 4014; PN-EN ISO 898-1
Średnica mm
30
Długość mm
90
Materiał
Stal
Norma
DIN 931
Klasa
8.8
Pokrycie
Ocynk galwaniczny
Śruba sześciokątna DIN 933 M12X130 klasa 8.8 ocynk galwaniczny - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  140,40 zł / 100szt.
70,20 zł / opak.
Brutto:  172,70 zł / 100szt.
86,35 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M12X140 klasa 8.8 ocynk galwaniczny - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  149,00 zł / 100szt.
74,50 zł / opak.
Brutto:  183,28 zł / 100szt.
91,64 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M12X150 klasa 8.8 ocynk galwaniczny - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  157,46 zł / 100szt.
78,73 zł / opak.
Brutto:  193,68 zł / 100szt.
96,84 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M12X160 klasa 8.8 ocynk galwaniczny - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  166,08 zł / 100szt.
41,52 zł / opak.
Brutto:  204,28 zł / 100szt.
51,07 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M12X20 klasa 8.8 ocynk galwaniczny - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  100szt.
Netto:  39,96 zł / 100szt.
39,96 zł / opak.
Brutto:  49,15 zł / 100szt.
49,15 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Zarządzaj plikami cookie

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.
Ustawienia regionalne
Lokalizacja
Język
Waluta