ZAOPATRZENIE TECHNICZNE, KTÓRE UTRZYMUJE TWOJĄ FIRMĘ W RUCHU ZALOGUJ SIĘ
Kontakt

451 060 268

bok@e-pamar.net.pl

Biuro obsługi klienta: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00

Dział handlowy: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00 

P.H.U. PAMAR
ul. Prostopadła 4/36
33-100 Tarnów 
NIP: 873-300-73-96 

Adres do odbiorów osobistych, zwrotów i korespondencji:
ul. Do Huty 31 ,  33-100 Tarnów

Formularz kontaktowy
0
Twój koszyk
0,00 zł
Twój koszyk jest pusty

ŚRUBA SZEŚCIOKĄTNA DIN 931 M24x150 KLASA 8.8 OCYNK GALWANICZNY

Dostępny do 3 dni
Kod:  931241508.8ZN
Ilość w opakowaniu:  10 szt.
Brutto:  961,30 zł / 100szt.
96,13 zł / opak.
Netto:  781,50 zł / 100szt.
78,15 zł / opak.
W koszyku: 0 100 szt
PAMAR · DIN 931 · 931241508.8ZN

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M24 × 150, klasa 8.8, ocynk galwaniczny

DIN 931 M24 × 150 (klasa 8.8, ocynk galwaniczny) – śruba z łbem sześciokątnym i częściowym gwintem: 60 mm gwintu M24 × 3 i 90 mm gładkiego trzpienia. Pasuje klucz 36 mm. Skręca pakiet do ok. 117 mm (z dwiema podkładkami i nakrętką). Opakowanie: 10 szt.

M24 × 150DIN 931KLASA 8.8KLUCZ 3610 SZT.
Powłoka: ocynk galwaniczny ZN
srebrna powłoka elektrolityczna
M24×150
gwint × długość [mm]
36
klucz s [mm]
15
wysokość łba k [mm]
8.8
klasa własności

O produkcie

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M24 × 150 ma gwint metryczny zwykły (skok 3 mm) na odcinku b = 60 mm, a pod łbem gładki trzpień. Łeb o rozmiarze klucza 36 mm i wysokości 15 mm dokręcisz kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym.

Dla rozmiaru M24 × 150: gładka część trzpienia ma 90 mm, więc przy elementach o łącznej grubości od ok. 86 mm gwint nie wchodzi w łączone elementy i nie pracuje na ścinanie. Maksymalna grubość pakietu to ok. 117 mm (podkładki DIN 125 po 4 mm, nakrętka 19 mm, 2 zwoje zapasu). Przekrój czynny gwintu As = 353 mm², minimalna siła zrywająca ok. 293 kN, orientacyjny moment dokręcania 710 Nm (μ = 0,14). 1000 sztuk waży ok. 622 kg.

Materiał: stal węglowa, klasa własności mechanicznych 8.8 wg PN-EN ISO 898-1. Opakowanie zawiera 10 szt.

Ocynk galwaniczny chroni stal w suchych pomieszczeniach. Klasa 8.8 to standard połączeń konstrukcyjnych i maszynowych – łącz ją z nakrętką klasy 8. Na zewnątrz wybierz śrubę ze stali nierdzewnej A2.

Dlaczego ta śruba M24 × 150

✓Gładki trzpień pod łbem
Gwint M24 × 3 tylko na odcinku b = 60 mm – lepsze pasowanie w otworze.
✓Klasa 8.8
Wytrzymałość na rozciąganie 800 MPa.
✓Łeb 36 mm
Narzędzie: nasadka 3/4" i klucz dynamometryczny.
✓Norma DIN 931
Wymiary zgodne z PN-EN ISO 4014.
✓Pakiet do 117 mm
Gładki odcinek 90 mm – przy elementach grubszych niż ok. 86 mm gwint zostaje poza otworem.
✓Ocynk galwaniczny
Ochrona przed korozją we wnętrzach.

Do czego użyć śruby M24

1Konstrukcje stalowe
słupy, podstawy, połączenia doczołowe
2Maszyny ciężkie
ramy, łoża, wsporniki
3Wieże i maszty
połączenia segmentów (wg projektu)
4Kołnierze
duże połączenia kołnierzowe

W skrócie

Gwint: M24 × 3
Długość / gwint b: 150 / 60 mm
Gładki trzpień: 90 mm
Norma: DIN 931
Klasa: 8.8
Powłoka: ocynk galwaniczny ZN
Klucz: 36 mm
Opakowanie: 10 szt.

Montaż śruby

Kolejność skręcania połączenia śrubą M24 × 150 – pakiet do 117 mm.

otwór
Ø 26 mm (ISO 273)
podkładki
pod łeb i pod nakrętkę
nakrętka
nakręć ręcznie
dokręć
710 Nm, klucz 36 mm

Parametry techniczne

Wymiary wg DIN 931 i PN-EN ISO 4014; klasy własności wg PN-EN ISO 898-1; masa orientacyjna ±5%; otwory przejściowe wg ISO 273.

ParametrWartośćWarunki / norma
GwintM24 × 3metryczny zwykły, na części trzpienia
Długość L150 mmdługość trzpienia (bez łba)
Długość gwintu b60 mmDIN 931
Gładki odcinek trzpienia90 mmL − b
NormaDIN 931odpowiednik PN-EN ISO 4014
Klasa własności8.8Rm 800 MPa, Re 640 MPa
Powłokaocynk galwaniczny ZNsuche wnętrza
Rozmiar klucza s36 mmISO 4014 i DIN 931
Wysokość łba k15 mmnominalna
Wymiar po narożach e39,55 mmmin.
Masa 1000 szt.ok. 622 kgstal, ±5%
Opakowanie10 szt.
Otwór przejściowyØ 26 mmISO 273, szereg średni
Maks. grubość pakietuok. 117 mm2 podkładki DIN 125 + nakrętka DIN 934
Przekrój czynny As353 mm²gwint M24
Siła zrywająca min.ok. 293 kNAs × Rm, PN-EN ISO 898-1
Moment dokręcaniaok. 710 Nmorientacyjnie, μ = 0,14

Którą śrubę wybrać?

Porównanie śrub DIN 931 dostępnych w ofercie.

WykonanieNakrętkaGdzie stosować
klasa 8.8, ocynk galwanicznyklasy 8połączenia konstrukcyjne i maszynowe – suche wnętrza
klasa 10.9, bez pokryciaklasy 10mocno obciążone połączenia maszynowe
stal nierdzewna A2A2na zewnątrz, w wilgoci, przemysł spożywczy

Jak skręcić połączenie – krok po kroku

01
OtwórWywierć otwór przejściowy Ø 26 mm we wszystkich łączonych elementach.
02
PodkładkiPodkładka DIN 125 M24 po obu stronach połączenia zapobiega wgniataniu łba w materiał.
03
NakrętkaNakręć nakrętkę ręcznie – powinna iść bez oporu.
04
DokręćKluczem 36 mm (nasadka 3/4" i klucz dynamometryczny), orientacyjnie 710 Nm.
05
SprawdźNad nakrętką powinny wystawać min. 1–2 zwoje gwintu.
Ważne: w połączeniach nośnych stosuj wartości z dokumentacji projektowej. Nakrętka powinna mieć klasę równą lub wyższą od klasy śruby.

Powłoka i środowisko pracy

Ocynk galwaniczny ZN: Ocynk galwaniczny chroni stal w suchych pomieszczeniach. Klasa 8.8 to standard połączeń konstrukcyjnych i maszynowych – łącz ją z nakrętką klasy 8. Na zewnątrz wybierz śrubę ze stali nierdzewnej A2.

Łączenie materiałów: śrubę, nakrętkę i podkładkę dobieraj w tym samym wykonaniu – nie łącz stali nierdzewnej z ocynkowaną.

Przechowywanie i transport

Przechowuj w suchym miejscu, w zamkniętym opakowaniu.

Chroń gwint przed zanieczyszczeniem i uderzeniami – uszkodzony zwój utrudni nakręcenie nakrętki.

Śruba M24 × 150 w innych wykonaniach

8.8 ZN – połączenia we wnętrzach, 10.9 – wysokie obciążenia, A2 – wilgoć i na zewnątrz.

Badania i certyfikaty

■ DIN 931 / PN-EN ISO 4014 – śruba sześciokątna
■ PN-EN ISO 898-1 – klasa 8.8
■ gwint metryczny M24 × 3
■ symbol 931241508.8ZN
Karta techniczna PDF
wymiary (b = 60 mm, k = 15 mm, s = 36 mm), rysunek śruby M24 × 150, parametry i kod QR do tej strony
POBIERZ PDF →

Najczęściej zadawane pytania

Czy śruba M24×150 8.8 ZN nadaje się na zewnątrz?

Tylko krótkotrwale – cienki ocynk galwaniczny chroni głównie we wnętrzach. Na zewnątrz wybierz M24×150 ze stali nierdzewnej A2 albo zabezpiecz połączenie farbą.

Czy jest śruba podobna do M24×150 8.8 ZN, ale innej długości?

W tym samym wykonaniu (8.8 ZN) mamy też: krótsza M24×140, dłuższa M24×160. Rozmiar M24×150 jest też w wykonaniu: 10.9, A2. Linki znajdziesz w sekcji „Pasujące nakrętki, podkładki i długości”.

Jakim kluczem dokręcić śrubę M24×150 8.8 ZN?

Do śruby M24×150 8.8 ZN pasuje klucz 36 mm – wymiar jest taki sam w ISO i DIN. Wymiar po narożach łba to min. 39,55 mm, wysokość łba 15 mm – wygodnie pracuje się nasadką lub kluczem oczkowym.

Do jakiej grubości połączenia wystarczy śruba M24×150 8.8 ZN?

Śruba M24×150 8.8 ZN z podkładkami DIN 125 pod łbem i pod nakrętką (4 mm) i nakrętką DIN 934 (19 mm) – pakiet do ok. 117 mm. Gładka część trzpienia ma 90 mm, więc przy elementach od ok. 86 mm gwint zostaje poza łączonymi elementami.

Jaki moment dokręcania dla śruby M24×150 klasy 8.8?

Śrubę M24×150 8.8 ZN dokręć orientacyjnie momentem ok. 710 Nm przy lekko naoliwionym gwincie (współczynnik tarcia 0,14, 90% granicy plastyczności). Na suchym, ocynkowanym gwincie tarcie jest większe i ten sam moment daje mniejszy docisk. W połączeniach konstrukcyjnych stosuj wartość z projektu.

Jaką siłę przeniesie śruba M24×150 8.8 ZN?

W śrubie M24×150 8.8 ZN przekrój czynny gwintu M24 to 353 mm². Minimalna siła zrywająca dla klasy 8.8 wynosi ok. 293 kN, a siła próbna (bez trwałego odkształcenia) ok. 211,8 kN. Dopuszczalne obciążenie połączenia wyznacza projekt – z zapasem bezpieczeństwa.

Czym różni się śruba DIN 931 M24×150 8.8 ZN od DIN 933 M24×150?

DIN 931 M24×150 8.8 ZN ma gwint tylko na odcinku b = 60 mm, a pod łbem 90 mm gładkiego trzpienia – lepiej przenosi ścinanie w otworze. DIN 933 o tej samej długości ma gwint na całych 150 mm i pozwala dokręcić nakrętkę w dowolnym miejscu.

Symbol
931241508.8ZN
Materiał
Stal węglowa, klasa 8.8 (PN-EN ISO 898-1), ocynk galwaniczny
Zastosowanie
Połączenia konstrukcyjne i maszynowe, mocowania, wsporniki i ramy – suche wnętrza
Ilość w opakowaniu
10 szt.
Wymiar nominalny [mm]
M24 × 150 mm
Mocowanie
Gwint M24 × 3 na długości b = 60 mm; klucz 36 mm
Konstrukcja
Śruba z łbem sześciokątnym, gwint na części trzpienia (b = 60 mm); łeb k = 15 mm
Warunki pracy
Suche wnętrza
Jakość
Klasa własności 8.8 wg PN-EN ISO 898-1; ocynk galwaniczny ZN
Zalety
Gładki trzpień pod łbem, gwint na odcinku b = 60 mm; łącz z nakrętką klasy klasy 8; montaż kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym
Dokument
Karta techniczna PDF w opisie produktu
Produkt
Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M24 × 150, klasa 8.8, ocynk galwaniczny
Przechowywanie
W suchym miejscu, w zamkniętym opakowaniu
Norma
DIN 931; PN-EN ISO 4014; PN-EN ISO 898-1
Średnica mm
24
Długość mm
150
Materiał
Stal
Norma
DIN 931
Klasa
8.8
Pokrycie
Ocynk galwaniczny
Śruba sześciokątna DIN 933 M4X50 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  200szt.
Netto:  19,23 zł / 100szt.
38,46 zł / opak.
Brutto:  23,65 zł / 100szt.
47,30 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M4X55 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  200szt.
Netto:  21,38 zł / 100szt.
42,76 zł / opak.
Brutto:  26,30 zł / 100szt.
52,60 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M4X5 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  1000szt.
Netto:  18,69 zł / 100szt.
186,91 zł / opak.
Brutto:  22,99 zł / 100szt.
229,90 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M4X60 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  100szt.
Netto:  22,88 zł / 100szt.
22,88 zł / opak.
Brutto:  28,14 zł / 100szt.
28,14 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M4X65 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  100szt.
Netto:  29,86 zł / 100szt.
29,86 zł / opak.
Brutto:  36,73 zł / 100szt.
36,73 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Zarządzaj plikami cookie

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.
Ustawienia regionalne
Lokalizacja
Język
Waluta