ZAOPATRZENIE TECHNICZNE, KTÓRE UTRZYMUJE TWOJĄ FIRMĘ W RUCHU ZALOGUJ SIĘ
Kontakt

451 060 268

bok@e-pamar.net.pl

Biuro obsługi klienta: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00

Dział handlowy: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00 

P.H.U. PAMAR
ul. Prostopadła 4/36
33-100 Tarnów 
NIP: 873-300-73-96 

Adres do odbiorów osobistych, zwrotów i korespondencji:
ul. Do Huty 31 ,  33-100 Tarnów

Formularz kontaktowy
0
Twój koszyk
0,00 zł
Twój koszyk jest pusty

ŚRUBA SZEŚCIOKĄTNA DIN 931 M20x360 KLASA 8.8 OCYNK GALWANICZNY

Dostępny do 3 dni
Kod:  931203608.8ZN
Ilość w opakowaniu:  10 szt.
Brutto:  1 686,50 zł / 100szt.
168,65 zł / opak.
Netto:  1 371,10 zł / 100szt.
137,11 zł / opak.
W koszyku: 0 100 szt
PAMAR · DIN 931 · 931203608.8ZN

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M20 × 360, klasa 8.8, ocynk galwaniczny

DIN 931 M20 × 360 (klasa 8.8, ocynk galwaniczny) – śruba z łbem sześciokątnym i częściowym gwintem: 65 mm gwintu M20 × 2,5 i 295 mm gładkiego trzpienia. Pasuje klucz 30 mm. Skręca pakiet do ok. 333 mm (z dwiema podkładkami i nakrętką). Opakowanie: 10 szt.

M20 × 360DIN 931KLASA 8.8KLUCZ 3010 SZT.
Powłoka: ocynk galwaniczny ZN
srebrna powłoka elektrolityczna
M20×360
gwint × długość [mm]
30
klucz s [mm]
12,5
wysokość łba k [mm]
8.8
klasa własności

O produkcie

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M20 × 360 ma gwint metryczny zwykły (skok 2,5 mm) na odcinku b = 65 mm, a pod łbem gładki trzpień. Łeb o rozmiarze klucza 30 mm i wysokości 12,5 mm dokręcisz kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym.

Dla rozmiaru M20 × 360: gładka część trzpienia ma 295 mm, więc przy elementach o łącznej grubości od ok. 292 mm gwint nie wchodzi w łączone elementy i nie pracuje na ścinanie. Maksymalna grubość pakietu to ok. 333 mm (podkładki DIN 125 po 3 mm, nakrętka 16 mm, 2 zwoje zapasu). Przekrój czynny gwintu As = 245 mm², minimalna siła zrywająca ok. 203,3 kN, orientacyjny moment dokręcania 410 Nm (μ = 0,14).

Materiał: stal węglowa, klasa własności mechanicznych 8.8 wg PN-EN ISO 898-1. Opakowanie zawiera 10 szt.

Ocynk galwaniczny chroni stal w suchych pomieszczeniach. Klasa 8.8 to standard połączeń konstrukcyjnych i maszynowych – łącz ją z nakrętką klasy 8. Na zewnątrz wybierz śrubę ze stali nierdzewnej A2.

Dlaczego ta śruba M20 × 360

✓Gładki trzpień pod łbem
Gwint M20 × 2,5 tylko na odcinku b = 65 mm – lepsze pasowanie w otworze.
✓Klasa 8.8
Wytrzymałość na rozciąganie 800 MPa.
✓Łeb 30 mm
Narzędzie: nasadka 1/2" lub klucz oczkowy.
✓Norma DIN 931
Wymiary zgodne z PN-EN ISO 4014.
✓Pakiet do 333 mm
Gładki odcinek 295 mm – przy elementach grubszych niż ok. 292 mm gwint zostaje poza otworem.
✓Ocynk galwaniczny
Ochrona przed korozją we wnętrzach.

Do czego użyć śruby M20

1Konstrukcje stalowe
połączenia doczołowe belek
2Fundamenty maszyn
mocowanie łóż i podstaw
3Mosty i kładki
połączenia drugorzędne (wg projektu)
4Kołnierze rurociągów
duże średnice nominalne

W skrócie

Gwint: M20 × 2,5
Długość / gwint b: 360 / 65 mm
Gładki trzpień: 295 mm
Norma: DIN 931
Klasa: 8.8
Powłoka: ocynk galwaniczny ZN
Klucz: 30 mm
Opakowanie: 10 szt.

Montaż śruby

Kolejność skręcania połączenia śrubą M20 × 360 – pakiet do 333 mm.

otwór
Ø 22 mm (ISO 273)
podkładki
pod łeb i pod nakrętkę
nakrętka
nakręć ręcznie
dokręć
410 Nm, klucz 30 mm

Parametry techniczne

Wymiary wg DIN 931 i PN-EN ISO 4014; klasy własności wg PN-EN ISO 898-1; masa orientacyjna ±5%; otwory przejściowe wg ISO 273.

ParametrWartośćWarunki / norma
GwintM20 × 2,5metryczny zwykły, na części trzpienia
Długość L360 mmdługość trzpienia (bez łba)
Długość gwintu b65 mmDIN 931
Gładki odcinek trzpienia295 mmL − b
NormaDIN 931odpowiednik PN-EN ISO 4014
Klasa własności8.8Rm 800 MPa, Re 640 MPa
Powłokaocynk galwaniczny ZNsuche wnętrza
Rozmiar klucza s30 mmISO 4014 i DIN 931
Wysokość łba k12,5 mmnominalna
Wymiar po narożach e32,95 mmmin.
Opakowanie10 szt.
Otwór przejściowyØ 22 mmISO 273, szereg średni
Maks. grubość pakietuok. 333 mm2 podkładki DIN 125 + nakrętka DIN 934
Przekrój czynny As245 mm²gwint M20
Siła zrywająca min.ok. 203,3 kNAs × Rm, PN-EN ISO 898-1
Moment dokręcaniaok. 410 Nmorientacyjnie, μ = 0,14

Którą śrubę wybrać?

Porównanie śrub DIN 931 dostępnych w ofercie.

WykonanieNakrętkaGdzie stosować
klasa 8.8, ocynk galwanicznyklasy 8połączenia konstrukcyjne i maszynowe – suche wnętrza
klasa 10.9, bez pokryciaklasy 10mocno obciążone połączenia maszynowe
stal nierdzewna A2A2na zewnątrz, w wilgoci, przemysł spożywczy

Jak skręcić połączenie – krok po kroku

01
OtwórWywierć otwór przejściowy Ø 22 mm we wszystkich łączonych elementach.
02
PodkładkiPod łeb i pod nakrętkę załóż podkładkę DIN 125 M20 – chroni powierzchnię i rozkłada docisk.
03
NakrętkaNakręć nakrętkę ręcznie – powinna iść bez oporu.
04
DokręćKluczem 30 mm (nasadka 1/2" lub klucz oczkowy), orientacyjnie 410 Nm.
05
SprawdźNad nakrętką powinny wystawać min. 1–2 zwoje gwintu.
Ważne: nośność połączenia zależy od klasy śruby i nakrętki oraz momentu dokręcenia. Przy połączeniach konstrukcyjnych przyjmuj wartości z projektu. Nakrętkę dobieraj do klasy śruby – nie niższą.

Powłoka i środowisko pracy

Ocynk galwaniczny ZN: Ocynk galwaniczny chroni stal w suchych pomieszczeniach. Klasa 8.8 to standard połączeń konstrukcyjnych i maszynowych – łącz ją z nakrętką klasy 8. Na zewnątrz wybierz śrubę ze stali nierdzewnej A2.

Łączenie materiałów: śrubę, nakrętkę i podkładkę dobieraj w tym samym wykonaniu – nie łącz stali nierdzewnej z ocynkowaną.

Przechowywanie i transport

Trzymaj śruby w oryginalnym opakowaniu, z dala od wilgoci i chemikaliów.

Nie zrzucaj luzem na twarde podłoże – wgnieciony zwój gwintu blokuje nakrętkę.

Śruba M20 × 360 w innych wykonaniach

M20 × 360 8.8 ZN ✓
931203608.8ZN · ten produkt

8.8 ZN – połączenia we wnętrzach, 10.9 – wysokie obciążenia, A2 – wilgoć i na zewnątrz.

Badania i certyfikaty

■ DIN 931 / PN-EN ISO 4014 – śruba sześciokątna
■ PN-EN ISO 898-1 – klasa 8.8
■ gwint metryczny M20 × 2,5
■ symbol 931203608.8ZN
Karta techniczna PDF
wymiary (b = 65 mm, k = 12,5 mm, s = 30 mm), rysunek śruby M20 × 360, parametry i kod QR do tej strony
POBIERZ PDF →

Najczęściej zadawane pytania

Do jakiej grubości połączenia wystarczy śruba M20×360 8.8 ZN?

Śruba M20×360 8.8 ZN z podkładkami DIN 125 pod łbem i pod nakrętką (3 mm) i nakrętką DIN 934 (16 mm) – pakiet do ok. 333 mm. Gładka część trzpienia ma 295 mm, więc przy elementach od ok. 292 mm gwint zostaje poza łączonymi elementami.

Jaki moment dokręcania dla śruby M20×360 klasy 8.8?

Śrubę M20×360 8.8 ZN dokręć orientacyjnie momentem ok. 410 Nm przy lekko naoliwionym gwincie (współczynnik tarcia 0,14, 90% granicy plastyczności). Na suchym, ocynkowanym gwincie tarcie jest większe i ten sam moment daje mniejszy docisk. W połączeniach konstrukcyjnych stosuj wartość z projektu.

Jaką siłę przeniesie śruba M20×360 8.8 ZN?

W śrubie M20×360 8.8 ZN przekrój czynny gwintu M20 to 245 mm². Minimalna siła zrywająca dla klasy 8.8 wynosi ok. 203,3 kN, a siła próbna (bez trwałego odkształcenia) ok. 147 kN. Dopuszczalne obciążenie połączenia wyznacza projekt – z zapasem bezpieczeństwa.

Czym różni się śruba DIN 931 M20×360 8.8 ZN od DIN 933 M20×360?

DIN 931 M20×360 8.8 ZN ma gwint tylko na odcinku b = 65 mm, a pod łbem 295 mm gładkiego trzpienia – lepiej przenosi ścinanie w otworze. DIN 933 o tej samej długości ma gwint na całych 360 mm i pozwala dokręcić nakrętkę w dowolnym miejscu.

Czy śruba M20×360 8.8 ZN nadaje się na zewnątrz?

Tylko krótkotrwale – cienki ocynk galwaniczny chroni głównie we wnętrzach. Na zewnątrz wybierz M20×360 ze stali nierdzewnej A2 albo zabezpiecz połączenie farbą.

Czy jest śruba podobna do M20×360 8.8 ZN, ale innej długości?

W tym samym wykonaniu (8.8 ZN) mamy też: krótsza M20×320. Linki znajdziesz w sekcji „Pasujące nakrętki, podkładki i długości”.

Jakim kluczem dokręcić śrubę M20×360 8.8 ZN?

Do śruby M20×360 8.8 ZN pasuje klucz 30 mm – wymiar jest taki sam w ISO i DIN. Wymiar po narożach łba to min. 32,95 mm, wysokość łba 12,5 mm – wygodnie pracuje się nasadką lub kluczem oczkowym.

Symbol
931203608.8ZN
Materiał
Stal węglowa, klasa 8.8 (PN-EN ISO 898-1), ocynk galwaniczny
Zastosowanie
Połączenia konstrukcyjne i maszynowe, mocowania, wsporniki i ramy – suche wnętrza
Ilość w opakowaniu
10 szt.
Wymiar nominalny [mm]
M20 × 360 mm
Mocowanie
Gwint M20 × 2,5 na długości b = 65 mm; klucz 30 mm
Konstrukcja
Śruba z łbem sześciokątnym, gwint na części trzpienia (b = 65 mm); łeb k = 12,5 mm
Warunki pracy
Suche wnętrza
Jakość
Klasa własności 8.8 wg PN-EN ISO 898-1; ocynk galwaniczny ZN
Zalety
Gładki trzpień pod łbem, gwint na odcinku b = 65 mm; łącz z nakrętką klasy klasy 8; montaż kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym
Dokument
Karta techniczna PDF w opisie produktu
Produkt
Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M20 × 360, klasa 8.8, ocynk galwaniczny
Przechowywanie
W suchym miejscu, w zamkniętym opakowaniu
Norma
DIN 931; PN-EN ISO 4014; PN-EN ISO 898-1
Średnica mm
20
Długość mm
360
Materiał
Stal
Norma
DIN 931
Klasa
8.8
Pokrycie
Ocynk galwaniczny
Śruba sześciokątna DIN 933 M20X40 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  336,60 zł / 100szt.
84,15 zł / opak.
Brutto:  414,00 zł / 100szt.
103,50 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M20X45 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  358,24 zł / 100szt.
89,56 zł / opak.
Brutto:  440,64 zł / 100szt.
110,16 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M20X50 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  345,84 zł / 100szt.
86,46 zł / opak.
Brutto:  425,36 zł / 100szt.
106,34 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M20X55 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  365,32 zł / 100szt.
91,33 zł / opak.
Brutto:  449,36 zł / 100szt.
112,34 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M20X60 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  384,88 zł / 100szt.
96,22 zł / opak.
Brutto:  473,40 zł / 100szt.
118,35 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Zarządzaj plikami cookie

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.
Ustawienia regionalne
Lokalizacja
Język
Waluta