ZAOPATRZENIE TECHNICZNE, KTÓRE UTRZYMUJE TWOJĄ FIRMĘ W RUCHU ZALOGUJ SIĘ
Kontakt

451 060 268

bok@e-pamar.net.pl

Biuro obsługi klienta: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00

Dział handlowy: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00 

P.H.U. PAMAR
ul. Prostopadła 4/36
33-100 Tarnów 
NIP: 873-300-73-96 

Adres do odbiorów osobistych, zwrotów i korespondencji:
ul. Do Huty 31 ,  33-100 Tarnów

Formularz kontaktowy
0
Twój koszyk
0,00 zł
Twój koszyk jest pusty

ŚRUBA SZEŚCIOKĄTNA DIN 931 M20x240 A2

PAMAR · DIN 931 · 93120240A2

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M20 × 240, stal nierdzewna A2

Śruba M20 × 240 z gwintem częściowym (b = 65 mm) i gładkim odcinkiem 175 mm pod łbem, stal nierdzewna A2. Norma DIN 931 / PN-EN ISO 4014, łeb sześciokątny 30 mm o wysokości 12,5 mm. Skręca pakiet do ok. 213 mm (z dwiema podkładkami i nakrętką). Opakowanie: 10 szt.

M20 × 240DIN 931STAL NIERDZEWNA A2KLUCZ 3010 SZT.
Materiał: brak – stal nierdzewna
bez powłoki – metal nierdzewny
M20×240
gwint × długość [mm]
30
klucz s [mm]
12,5
wysokość łba k [mm]
A2
stal nierdzewna

O produkcie

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M20 × 240 ma gwint metryczny zwykły (skok 2,5 mm) na odcinku b = 65 mm, a pod łbem gładki trzpień. Łeb o rozmiarze klucza 30 mm i wysokości 12,5 mm dokręcisz kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym.

Dla rozmiaru M20 × 240: gładka część trzpienia ma 175 mm, więc przy elementach o łącznej grubości od ok. 172 mm gwint nie wchodzi w łączone elementy i nie pracuje na ścinanie. Maksymalna grubość pakietu to ok. 213 mm (podkładki DIN 125 po 3 mm, nakrętka 16 mm, 2 zwoje zapasu). Przekrój czynny gwintu As = 245 mm².

Materiał: stal nierdzewna austenityczna grupy A2 wg PN-EN ISO 3506-1. Opakowanie zawiera 10 szt.

Stal nierdzewna A2 nie rdzewieje na zewnątrz, w wilgoci i w pomieszczeniach mokrych, sprawdza się też w przemyśle spożywczym. Łącz ją z nakrętkami i podkładkami A2. Przy chlorkach (baseny, strefa nadmorska, sól drogowa) wybierz stal A4. Gwinty nierdzewne mogą się zatrzeć – dokręcaj równomiernie, bez klucza udarowego.

Dlaczego ta śruba M20 × 240

✓Gładki trzpień pod łbem
Gwint M20 × 2,5 tylko na odcinku b = 65 mm – lepsze pasowanie w otworze.
✓Stal nierdzewna A2
Nie rdzewieje – bez powłoki do uszkodzenia.
✓Łeb 30 mm
Narzędzie: nasadka 1/2" lub klucz oczkowy.
✓Norma DIN 931
Wymiary zgodne z PN-EN ISO 4014.
✓Pakiet do 213 mm
Gładki odcinek 175 mm – przy elementach grubszych niż ok. 172 mm gwint zostaje poza otworem.
✓Na zewnątrz i do wilgoci
Bez chlorków – tam wybierz A4.

Do czego użyć śruby M20

1Na zewnątrz i w wilgoci
połączenia M20 narażone na wodę i opady
2Konstrukcje stalowe
połączenia doczołowe belek
3Fundamenty maszyn
mocowanie łóż i podstaw
4Mosty i kładki
połączenia drugorzędne (wg projektu)

W skrócie

Gwint: M20 × 2,5
Długość / gwint b: 240 / 65 mm
Gładki trzpień: 175 mm
Norma: DIN 931
Materiał: stal nierdzewna A2
Materiał: brak – stal nierdzewna
Klucz: 30 mm
Opakowanie: 10 szt.

Montaż śruby

Kolejność skręcania połączenia śrubą M20 × 240 – pakiet do 213 mm.

otwór
Ø 22 mm (ISO 273)
podkładki
pod łeb i pod nakrętkę
nakrętka
nakręć ręcznie
dokręć
klucz 30 mm, równomiernie

Parametry techniczne

Wymiary wg DIN 931 i PN-EN ISO 4014; stal A2 wg PN-EN ISO 3506-1; otwory przejściowe wg ISO 273.

ParametrWartośćWarunki / norma
GwintM20 × 2,5metryczny zwykły, na części trzpienia
Długość L240 mmdługość trzpienia (bez łba)
Długość gwintu b65 mmDIN 931
Gładki odcinek trzpienia175 mmL − b
NormaDIN 931odpowiednik PN-EN ISO 4014
Materiałstal nierdzewna A2PN-EN ISO 3506-1
Materiałbrak – stal nierdzewnana zewnątrz, w wilgoci i pomieszczeniach mokrych (bez chlorków)
Rozmiar klucza s30 mmISO 4014 i DIN 931
Wysokość łba k12,5 mmnominalna
Wymiar po narożach e32,95 mmmin.
Opakowanie10 szt.
Otwór przejściowyØ 22 mmISO 273, szereg średni
Maks. grubość pakietuok. 213 mm2 podkładki DIN 125 + nakrętka DIN 934
Przekrój czynny As245 mm²gwint M20

Którą śrubę wybrać?

Porównanie śrub DIN 931 dostępnych w ofercie.

WykonanieNakrętkaGdzie stosować
klasa 8.8, ocynk galwanicznyklasy 8połączenia konstrukcyjne i maszynowe – suche wnętrza
klasa 10.9, bez pokryciaklasy 10mocno obciążone połączenia maszynowe
stal nierdzewna A2A2na zewnątrz, w wilgoci, przemysł spożywczy

Jak skręcić połączenie – krok po kroku

01
OtwórWywierć otwór przejściowy Ø 22 mm we wszystkich łączonych elementach.
02
PodkładkiPodkładka DIN 125 M20 po obu stronach połączenia zapobiega wgniataniu łba w materiał.
03
NakrętkaNakrętkę M20 wkręć palcami do oporu – jeśli idzie ciężko, sprawdź czystość gwintu.
04
DokręćKluczem 30 mm (nasadka 1/2" lub klucz oczkowy), równomiernie, bez klucza udarowego.
05
SprawdźNad nakrętką powinny wystawać min. 1–2 zwoje gwintu.
Ważne: nośność połączenia zależy od klasy śruby i nakrętki oraz momentu dokręcenia. Przy połączeniach konstrukcyjnych przyjmuj wartości z projektu. Nakrętkę dobieraj do klasy śruby – nie niższą.

Materiał i środowisko pracy

Brak – stal nierdzewna: Stal nierdzewna A2 nie rdzewieje na zewnątrz, w wilgoci i w pomieszczeniach mokrych, sprawdza się też w przemyśle spożywczym. Łącz ją z nakrętkami i podkładkami A2. Przy chlorkach (baseny, strefa nadmorska, sól drogowa) wybierz stal A4. Gwinty nierdzewne mogą się zatrzeć – dokręcaj równomiernie, bez klucza udarowego.

Łączenie materiałów: śrubę, nakrętkę i podkładkę dobieraj w tym samym wykonaniu – nie łącz stali nierdzewnej z ocynkowaną.

Przechowywanie i transport

Przechowuj w suchym miejscu, w zamkniętym opakowaniu.

Chroń gwint przed zanieczyszczeniem i uderzeniami – uszkodzony zwój utrudni nakręcenie nakrętki.

Śruba M20 × 240 w innych wykonaniach

M20 × 240 A2 nierdzewna ✓
93120240A2 · ten produkt
M20 × 240 8.8 ZN
931202408.8ZN · suche wnętrza

8.8 ZN – połączenia we wnętrzach, 10.9 – wysokie obciążenia, A2 – wilgoć i na zewnątrz.

Badania i certyfikaty

■ DIN 931 / PN-EN ISO 4014 – śruba sześciokątna
■ PN-EN ISO 3506-1 – stal A2
■ gwint metryczny M20 × 2,5
■ symbol 93120240A2
Karta techniczna PDF
wymiary (b = 65 mm, k = 12,5 mm, s = 30 mm), rysunek śruby M20 × 240, parametry i kod QR do tej strony
POBIERZ PDF →

Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest wytrzymałość śruby M20×240 A2?

W śrubie M20×240 A2 przekrój czynny gwintu M20 to 245 mm². Przy stali A2-70 minimalna siła zrywająca to ok. 171,5 kN, przy A2-50 ok. 122,5 kN. Do mocno obciążonych połączeń wybierz stal ocynkowaną 8.8 lub 10.9, jeśli warunki na to pozwalają.

Co pasuje do śruby M20×240 A2?

Do śruby M20×240 A2 dobierz nakrętkę M20 A2 (DIN 934, wysokość ok. 16 mm) i podkładkę DIN 125 M20: otwór 21 mm, średnica 37 mm, grubość 3 mm. Nakrętka i podkładka muszą być również nierdzewne A2.

Czy śruba M20×240 A2 nadaje się na zewnątrz?

Tak – M20×240 A2 nie rdzewieje na deszczu i w wilgoci. Wyjątek: chlorki (baseny, strefa nadmorska, sól drogowa) – tam wybierz stal A4.

Czy jest śruba podobna do M20×240 A2, ale innej długości?

W tym samym wykonaniu (A2) mamy też: krótsza M20×230, dłuższa M20×250. Rozmiar M20×240 jest też w wykonaniu: 8.8 ZN. Linki znajdziesz w sekcji „Pasujące nakrętki, podkładki i długości”.

Jaki klucz pasuje do śruby M20×240 A2?

Do śruby M20×240 A2 pasuje klucz 30 mm – wymiar jest taki sam w ISO i DIN. Wymiar po narożach łba to min. 32,95 mm, wysokość łba 12,5 mm – wygodnie pracuje się nasadką lub kluczem oczkowym.

Jaką grubość elementów skręci śruba M20×240 A2?

Śruba M20×240 A2 z podkładkami DIN 125 pod łbem i pod nakrętką (3 mm) i nakrętką DIN 934 (16 mm) – pakiet do ok. 213 mm. Gładka część trzpienia ma 175 mm, więc przy elementach od ok. 172 mm gwint zostaje poza łączonymi elementami.

Jak dokręcać nierdzewną śrubę M20×240 A2?

Śrubę M20×240 A2 dokręcaj równomiernie i bez klucza udarowego – gwinty A2 łatwo się zacierają. Przy gwincie M20 × 2,5 pomaga pasta przeciwzatarciowa. Klasa wytrzymałości A2 (50, 70 lub 80) decyduje o dopuszczalnym momencie – przyjmuj go z dokumentacji połączenia.

Symbol
93120240A2
Materiał
Stal nierdzewna austenityczna A2 (PN-EN ISO 3506-1)
Zastosowanie
Połączenia nierdzewne na zewnątrz i w wilgoci, balustrady, elewacje, przemysł spożywczy
Ilość w opakowaniu
10 szt.
Wymiar nominalny [mm]
M20 × 240 mm
Mocowanie
Gwint M20 × 2,5 na długości b = 65 mm; klucz 30 mm
Konstrukcja
Śruba z łbem sześciokątnym, gwint na części trzpienia (b = 65 mm); łeb k = 12,5 mm
Warunki pracy
Na zewnątrz, w wilgoci i pomieszczeniach mokrych (bez chlorków)
Jakość
Stal nierdzewna A2 wg PN-EN ISO 3506-1
Zalety
Gładki trzpień pod łbem, gwint na odcinku b = 65 mm; łącz z nakrętką A2; montaż kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym
Dokument
Karta techniczna PDF w opisie produktu
Produkt
Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M20 × 240, stal nierdzewna A2
Przechowywanie
W suchym miejscu, w zamkniętym opakowaniu
Norma
DIN 931; PN-EN ISO 4014; PN-EN ISO 3506-1
Średnica mm
20
Długość mm
240
Materiał
A2-70
Norma
DIN 931
Śruba imbusowa DIN 912 M10X80 klasa 8.8 ocynk galwaniczny - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  100szt.
Netto:  78,77 zł / 100szt.
78,77 zł / opak.
Brutto:  96,89 zł / 100szt.
96,89 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba imbusowa DIN 912 M10X100 klasa 8.8 ocynk galwaniczny - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  95,70 zł / 100szt.
47,85 zł / opak.
Brutto:  117,70 zł / 100szt.
58,85 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba imbusowa DIN 912 M10X10 klasa 8.8 ocynk galwaniczny - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  200szt.
Netto:  26,10 zł / 100szt.
52,20 zł / opak.
Brutto:  32,10 zł / 100szt.
64,20 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba imbusowa DIN 912 M10X110 klasa 8.8 ocynk galwaniczny - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  104,06 zł / 100szt.
52,03 zł / opak.
Brutto:  128,00 zł / 100szt.
64,00 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba imbusowa DIN 912 M10X120 klasa 8.8 ocynk galwaniczny - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  112,44 zł / 100szt.
56,22 zł / opak.
Brutto:  138,30 zł / 100szt.
69,15 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Zarządzaj plikami cookie

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.
Ustawienia regionalne
Lokalizacja
Język
Waluta