ZAOPATRZENIE TECHNICZNE, KTÓRE UTRZYMUJE TWOJĄ FIRMĘ W RUCHU ZALOGUJ SIĘ
Kontakt

451 060 268

bok@e-pamar.net.pl

Biuro obsługi klienta: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00

Dział handlowy: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00 

P.H.U. PAMAR
ul. Prostopadła 4/36
33-100 Tarnów 
NIP: 873-300-73-96 

Adres do odbiorów osobistych, zwrotów i korespondencji:
ul. Do Huty 31 ,  33-100 Tarnów

Formularz kontaktowy
0
Twój koszyk
0,00 zł
Twój koszyk jest pusty

ŚRUBA SZEŚCIOKĄTNA DIN 931 M20x170 KLASA 8.8 OCYNK GALWANICZNY

Dostępny do 3 dni
Kod:  931201708.8ZN
Ilość w opakowaniu:  10 szt.
Brutto:  709,80 zł / 100szt.
70,98 zł / opak.
Netto:  577,10 zł / 100szt.
57,71 zł / opak.
W koszyku: 0 100 szt
PAMAR · DIN 931 · 931201708.8ZN

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M20 × 170, klasa 8.8, ocynk galwaniczny

Śruba M20 × 170 z gwintem częściowym (b = 52 mm) i gładkim odcinkiem 118 mm pod łbem, klasa 8.8, ocynk galwaniczny. Norma DIN 931 / PN-EN ISO 4014, łeb sześciokątny 30 mm o wysokości 12,5 mm. Skręca pakiet do ok. 143 mm (z dwiema podkładkami i nakrętką). Opakowanie: 10 szt.

M20 × 170DIN 931KLASA 8.8KLUCZ 3010 SZT.
Powłoka: ocynk galwaniczny ZN
srebrna powłoka elektrolityczna
M20×170
gwint × długość [mm]
30
klucz s [mm]
12,5
wysokość łba k [mm]
8.8
klasa własności

O produkcie

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M20 × 170 ma gwint metryczny zwykły (skok 2,5 mm) na odcinku b = 52 mm, a pod łbem gładki trzpień. Łeb o rozmiarze klucza 30 mm i wysokości 12,5 mm dokręcisz kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym.

Dla rozmiaru M20 × 170: gładka część trzpienia ma 118 mm, więc przy elementach o łącznej grubości od ok. 115 mm gwint nie wchodzi w łączone elementy i nie pracuje na ścinanie. Maksymalna grubość pakietu to ok. 143 mm (podkładki DIN 125 po 3 mm, nakrętka 16 mm, 2 zwoje zapasu). Przekrój czynny gwintu As = 245 mm², minimalna siła zrywająca ok. 203,3 kN, orientacyjny moment dokręcania 410 Nm (μ = 0,14). 1000 sztuk waży ok. 465 kg.

Materiał: stal węglowa, klasa własności mechanicznych 8.8 wg PN-EN ISO 898-1. Opakowanie zawiera 10 szt.

Srebrna powłoka cynkowa zabezpiecza śrubę M20 × 170 przed korozją we wnętrzach – w halach, warsztatach, budynkach ogrzewanych. Do kompletu dobierz nakrętkę klasy 8 i podkładkę ocynkowaną; w wilgoci lepsza będzie stal A2.

Dlaczego ta śruba M20 × 170

✓Gładki trzpień pod łbem
Gwint M20 × 2,5 tylko na odcinku b = 52 mm – lepsze pasowanie w otworze.
✓Klasa 8.8
Wytrzymałość na rozciąganie 800 MPa.
✓Łeb 30 mm
Narzędzie: nasadka 1/2" lub klucz oczkowy.
✓Norma DIN 931
Wymiary zgodne z PN-EN ISO 4014.
✓Pakiet do 143 mm
Gładki odcinek 118 mm – przy elementach grubszych niż ok. 115 mm gwint zostaje poza otworem.
✓Ocynk galwaniczny
Ochrona przed korozją we wnętrzach.

Do czego użyć śruby M20

1Konstrukcje stalowe
połączenia doczołowe belek
2Fundamenty maszyn
mocowanie łóż i podstaw
3Mosty i kładki
połączenia drugorzędne (wg projektu)
4Kołnierze rurociągów
duże średnice nominalne

W skrócie

Gwint: M20 × 2,5
Długość / gwint b: 170 / 52 mm
Gładki trzpień: 118 mm
Norma: DIN 931
Klasa: 8.8
Powłoka: ocynk galwaniczny ZN
Klucz: 30 mm
Opakowanie: 10 szt.

Montaż śruby

Kolejność skręcania połączenia śrubą M20 × 170 – pakiet do 143 mm.

otwór
Ø 22 mm (ISO 273)
podkładki
pod łeb i pod nakrętkę
nakrętka
nakręć ręcznie
dokręć
410 Nm, klucz 30 mm

Parametry techniczne

Wymiary wg DIN 931 i PN-EN ISO 4014; klasy własności wg PN-EN ISO 898-1; masa orientacyjna ±5%; otwory przejściowe wg ISO 273.

ParametrWartośćWarunki / norma
GwintM20 × 2,5metryczny zwykły, na części trzpienia
Długość L170 mmdługość trzpienia (bez łba)
Długość gwintu b52 mmDIN 931
Gładki odcinek trzpienia118 mmL − b
NormaDIN 931odpowiednik PN-EN ISO 4014
Klasa własności8.8Rm 800 MPa, Re 640 MPa
Powłokaocynk galwaniczny ZNsuche wnętrza
Rozmiar klucza s30 mmISO 4014 i DIN 931
Wysokość łba k12,5 mmnominalna
Wymiar po narożach e32,95 mmmin.
Masa 1000 szt.ok. 465 kgstal, ±5%
Opakowanie10 szt.
Otwór przejściowyØ 22 mmISO 273, szereg średni
Maks. grubość pakietuok. 143 mm2 podkładki DIN 125 + nakrętka DIN 934
Przekrój czynny As245 mm²gwint M20
Siła zrywająca min.ok. 203,3 kNAs × Rm, PN-EN ISO 898-1
Moment dokręcaniaok. 410 Nmorientacyjnie, μ = 0,14

Którą śrubę wybrać?

Porównanie śrub DIN 931 dostępnych w ofercie.

WykonanieNakrętkaGdzie stosować
klasa 8.8, ocynk galwanicznyklasy 8połączenia konstrukcyjne i maszynowe – suche wnętrza
klasa 10.9, bez pokryciaklasy 10mocno obciążone połączenia maszynowe
stal nierdzewna A2A2na zewnątrz, w wilgoci, przemysł spożywczy

Jak skręcić połączenie – krok po kroku

01
OtwórWywierć otwór przejściowy Ø 22 mm we wszystkich łączonych elementach.
02
PodkładkaZałóż podkładkę DIN 125 pod łeb i pod nakrętkę – rozłoży nacisk.
03
NakrętkaNakrętkę M20 wkręć palcami do oporu – jeśli idzie ciężko, sprawdź czystość gwintu.
04
DokręćKluczem 30 mm (nasadka 1/2" lub klucz oczkowy), orientacyjnie 410 Nm.
05
SprawdźNad nakrętką powinny wystawać min. 1–2 zwoje gwintu.
Ważne: podane momenty i siły są orientacyjne. O nośności połączenia decyduje projekt – klasa śruby, nakrętki, stan gwintu i sposób dokręcania.

Powłoka i środowisko pracy

Ocynk galwaniczny ZN: Srebrna powłoka cynkowa zabezpiecza śrubę M20 × 170 przed korozją we wnętrzach – w halach, warsztatach, budynkach ogrzewanych. Do kompletu dobierz nakrętkę klasy 8 i podkładkę ocynkowaną; w wilgoci lepsza będzie stal A2.

Łączenie materiałów: śrubę, nakrętkę i podkładkę dobieraj w tym samym wykonaniu – nie łącz stali nierdzewnej z ocynkowaną.

Przechowywanie i transport

Przechowuj w suchym miejscu, w zamkniętym opakowaniu.

Chroń gwint przed zanieczyszczeniem i uderzeniami – uszkodzony zwój utrudni nakręcenie nakrętki.

Śruba M20 × 170 w innych wykonaniach

M20 × 170 8.8 ZN ✓
931201708.8ZN · ten produkt
M20 × 170 A2 nierdzewna
93120170A2 · na zewnątrz

8.8 ZN – połączenia we wnętrzach, 10.9 – wysokie obciążenia, A2 – wilgoć i na zewnątrz.

Badania i certyfikaty

■ DIN 931 / PN-EN ISO 4014 – śruba sześciokątna
■ PN-EN ISO 898-1 – klasa 8.8
■ gwint metryczny M20 × 2,5
■ symbol 931201708.8ZN
Karta techniczna PDF
wymiary (b = 52 mm, k = 12,5 mm, s = 30 mm), rysunek śruby M20 × 170, parametry i kod QR do tej strony
POBIERZ PDF →

Najczęściej zadawane pytania

Jaki klucz pasuje do śruby M20×170 8.8 ZN?

Do śruby M20×170 8.8 ZN pasuje klucz 30 mm – wymiar jest taki sam w ISO i DIN. Wymiar po narożach łba to min. 32,95 mm, wysokość łba 12,5 mm – wygodnie pracuje się nasadką lub kluczem oczkowym.

Jaką grubość elementów skręci śruba M20×170 8.8 ZN?

Śruba M20×170 8.8 ZN z podkładkami DIN 125 pod łbem i pod nakrętką (3 mm) i nakrętką DIN 934 (16 mm) – pakiet do ok. 143 mm. Gładka część trzpienia ma 118 mm, więc przy elementach od ok. 115 mm gwint zostaje poza łączonymi elementami.

Co pasuje do śruby M20×170 8.8 ZN?

Do śruby M20×170 8.8 ZN dobierz nakrętkę M20 klasy 8 (DIN 934, wysokość ok. 16 mm) i podkładkę DIN 125 M20: otwór 21 mm, średnica 37 mm, grubość 3 mm. Przy drganiach lepsza będzie nakrętka samokontrująca DIN 985.

Jaki otwór wywiercić pod śrubę M20×170 8.8 ZN?

Pod śrubę M20×170 8.8 ZN wywierć otwór przejściowy wg ISO 273: dokładny Ø 21 mm, średni Ø 22 mm, zgrubny Ø 24 mm. Gdy chcesz wkręcić śrubę w gwint, wywierć Ø 17,5 mm i nagwintuj M20 × 2,5 – minimalna długość wkręcenia w stal to ok. 20 mm, w aluminium ok. 40 mm.

Ile waży śruba M20×170 8.8 ZN?

Jedna śruba M20×170 8.8 ZN waży ok. 465 g; w opakowaniu śrub M20×170 8.8 ZN jest 10 szt. – razem ok. 4,65 kg. Masa jest orientacyjna (±5%).

Czym różni się śruba DIN 931 M20×170 8.8 ZN od DIN 933 M20×170?

DIN 931 M20×170 8.8 ZN ma gwint tylko na odcinku b = 52 mm, a pod łbem 118 mm gładkiego trzpienia – lepiej przenosi ścinanie w otworze. DIN 933 o tej samej długości ma gwint na całych 170 mm i pozwala dokręcić nakrętkę w dowolnym miejscu.

Czy śruba M20×170 8.8 ZN nadaje się na zewnątrz?

Tylko krótkotrwale – cienki ocynk galwaniczny chroni głównie we wnętrzach. Na zewnątrz wybierz M20×170 ze stali nierdzewnej A2 albo zabezpiecz połączenie farbą.

Symbol
931201708.8ZN
Materiał
Stal węglowa, klasa 8.8 (PN-EN ISO 898-1), ocynk galwaniczny
Zastosowanie
Połączenia konstrukcyjne i maszynowe, mocowania, wsporniki i ramy – suche wnętrza
Ilość w opakowaniu
10 szt.
Wymiar nominalny [mm]
M20 × 170 mm
Mocowanie
Gwint M20 × 2,5 na długości b = 52 mm; klucz 30 mm
Konstrukcja
Śruba z łbem sześciokątnym, gwint na części trzpienia (b = 52 mm); łeb k = 12,5 mm
Warunki pracy
Suche wnętrza
Jakość
Klasa własności 8.8 wg PN-EN ISO 898-1; ocynk galwaniczny ZN
Zalety
Gładki trzpień pod łbem, gwint na odcinku b = 52 mm; łącz z nakrętką klasy klasy 8; montaż kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym
Dokument
Karta techniczna PDF w opisie produktu
Produkt
Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M20 × 170, klasa 8.8, ocynk galwaniczny
Przechowywanie
W suchym miejscu, w zamkniętym opakowaniu
Norma
DIN 931; PN-EN ISO 4014; PN-EN ISO 898-1
Średnica mm
20
Długość mm
170
Materiał
Stal
Norma
DIN 931
Klasa
8.8
Pokrycie
Ocynk galwaniczny
Śruba sześciokątna DIN 933 M14X80 klasa 10.9 bez pokrycia czarna - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  175,12 zł / 100szt.
87,56 zł / opak.
Brutto:  215,40 zł / 100szt.
107,70 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M16X100 klasa 10.9 bez pokrycia czarna - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  296,80 zł / 100szt.
74,20 zł / opak.
Brutto:  365,04 zł / 100szt.
91,26 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M16X120 klasa 10.9 bez pokrycia czarna - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  371,92 zł / 100szt.
92,98 zł / opak.
Brutto:  457,48 zł / 100szt.
114,37 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M16X25 klasa 10.9 bez pokrycia czarna - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  115,26 zł / 100szt.
57,63 zł / opak.
Brutto:  141,78 zł / 100szt.
70,89 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M16X30 klasa 10.9 bez pokrycia czarna - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  123,28 zł / 100szt.
61,64 zł / opak.
Brutto:  151,64 zł / 100szt.
75,82 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Zarządzaj plikami cookie

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.
Ustawienia regionalne
Lokalizacja
Język
Waluta