ZAOPATRZENIE TECHNICZNE, KTÓRE UTRZYMUJE TWOJĄ FIRMĘ W RUCHU ZALOGUJ SIĘ
Kontakt

451 060 268

bok@e-pamar.net.pl

Biuro obsługi klienta: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00

Dział handlowy: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00 

P.H.U. PAMAR
ul. Prostopadła 4/36
33-100 Tarnów 
NIP: 873-300-73-96 

Adres do odbiorów osobistych, zwrotów i korespondencji:
ul. Do Huty 31 ,  33-100 Tarnów

Formularz kontaktowy
0
Twój koszyk
0,00 zł
Twój koszyk jest pusty

ŚRUBA SZEŚCIOKĄTNA DIN 931 M18x70 KLASA 8.8 OCYNK GALWANICZNY

Dostępny do 3 dni
Kod:  93118708.8ZN
Ilość w opakowaniu:  25 szt.
Brutto:  279,64 zł / 100szt.
69,91 zł / opak.
Netto:  227,36 zł / 100szt.
56,84 zł / opak.
W koszyku: 0 100 szt
PAMAR · DIN 931 · 93118708.8ZN

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M18 × 70, klasa 8.8, ocynk galwaniczny

Śruba M18 × 70 z gwintem częściowym (b = 42 mm) i gładkim odcinkiem 28 mm pod łbem, klasa 8.8, ocynk galwaniczny. Norma DIN 931 / PN-EN ISO 4014, łeb sześciokątny 27 mm o wysokości 11,5 mm. Skręca pakiet do ok. 44 mm (z dwiema podkładkami i nakrętką). Opakowanie: 25 szt.

M18 × 70DIN 931KLASA 8.8KLUCZ 2725 SZT.
Powłoka: ocynk galwaniczny ZN
srebrna powłoka elektrolityczna
M18×70
gwint × długość [mm]
27
klucz s [mm]
11,5
wysokość łba k [mm]
8.8
klasa własności

O produkcie

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M18 × 70 ma gwint metryczny zwykły (skok 2,5 mm) na odcinku b = 42 mm, a pod łbem gładki trzpień. Łeb o rozmiarze klucza 27 mm i wysokości 11,5 mm dokręcisz kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym.

Dla rozmiaru M18 × 70: gładka część trzpienia ma 28 mm, więc przy elementach o łącznej grubości od ok. 25 mm gwint nie wchodzi w łączone elementy i nie pracuje na ścinanie. Maksymalna grubość pakietu to ok. 44 mm (podkładki DIN 125 po 3 mm, nakrętka 15 mm, 2 zwoje zapasu). Przekrój czynny gwintu As = 192 mm², minimalna siła zrywająca ok. 159,4 kN, orientacyjny moment dokręcania 290 Nm (μ = 0,14). 1000 sztuk waży ok. 174 kg.

Materiał: stal węglowa, klasa własności mechanicznych 8.8 wg PN-EN ISO 898-1. Opakowanie zawiera 25 szt.

Srebrna powłoka cynkowa zabezpiecza śrubę M18 × 70 przed korozją we wnętrzach – w halach, warsztatach, budynkach ogrzewanych. Do kompletu dobierz nakrętkę klasy 8 i podkładkę ocynkowaną; w wilgoci lepsza będzie stal A2.

Dlaczego ta śruba M18 × 70

✓Gładki trzpień pod łbem
Gwint M18 × 2,5 tylko na odcinku b = 42 mm – lepsze pasowanie w otworze.
✓Klasa 8.8
Wytrzymałość na rozciąganie 800 MPa.
✓Łeb 27 mm
Narzędzie: nasadka 1/2" lub klucz oczkowy.
✓Norma DIN 931
Wymiary zgodne z PN-EN ISO 4014.
✓Pakiet do 44 mm
Gładki odcinek 28 mm – przy elementach grubszych niż ok. 25 mm gwint zostaje poza otworem.
✓Ocynk galwaniczny
Ochrona przed korozją we wnętrzach.

Do czego użyć śruby M18

1Ciężkie konstrukcje stalowe
węzły ram i kratownic
2Maszyny przemysłowe
ramy, łoża, posadowienia
3Kołnierze
połączenia kołnierzowe wyższych ciśnień
4Suwnice i przenośniki
konstrukcje nośne (wg projektu)

W skrócie

Gwint: M18 × 2,5
Długość / gwint b: 70 / 42 mm
Gładki trzpień: 28 mm
Norma: DIN 931
Klasa: 8.8
Powłoka: ocynk galwaniczny ZN
Klucz: 27 mm
Opakowanie: 25 szt.

Montaż śruby

Kolejność skręcania połączenia śrubą M18 × 70 – pakiet do 44 mm.

otwór
Ø 20 mm (ISO 273)
podkładki
pod łeb i pod nakrętkę
nakrętka
nakręć ręcznie
dokręć
290 Nm, klucz 27 mm

Parametry techniczne

Wymiary wg DIN 931 i PN-EN ISO 4014; klasy własności wg PN-EN ISO 898-1; masa orientacyjna ±5%; otwory przejściowe wg ISO 273.

ParametrWartośćWarunki / norma
GwintM18 × 2,5metryczny zwykły, na części trzpienia
Długość L70 mmdługość trzpienia (bez łba)
Długość gwintu b42 mmDIN 931
Gładki odcinek trzpienia28 mmL − b
NormaDIN 931odpowiednik PN-EN ISO 4014
Klasa własności8.8Rm 800 MPa, Re 640 MPa
Powłokaocynk galwaniczny ZNsuche wnętrza
Rozmiar klucza s27 mmISO 4014 i DIN 931
Wysokość łba k11,5 mmnominalna
Wymiar po narożach e29,56 mmmin.
Masa 1000 szt.ok. 174 kgstal, ±5%
Opakowanie25 szt.
Otwór przejściowyØ 20 mmISO 273, szereg średni
Maks. grubość pakietuok. 44 mm2 podkładki DIN 125 + nakrętka DIN 934
Przekrój czynny As192 mm²gwint M18
Siła zrywająca min.ok. 159,4 kNAs × Rm, PN-EN ISO 898-1
Moment dokręcaniaok. 290 Nmorientacyjnie, μ = 0,14

Którą śrubę wybrać?

Porównanie śrub DIN 931 dostępnych w ofercie.

WykonanieNakrętkaGdzie stosować
klasa 8.8, ocynk galwanicznyklasy 8połączenia konstrukcyjne i maszynowe – suche wnętrza
klasa 10.9, bez pokryciaklasy 10mocno obciążone połączenia maszynowe
stal nierdzewna A2A2na zewnątrz, w wilgoci, przemysł spożywczy

Jak skręcić połączenie – krok po kroku

01
OtwórWywierć otwór przejściowy Ø 20 mm we wszystkich łączonych elementach.
02
PodkładkiPod łeb i pod nakrętkę załóż podkładkę DIN 125 M18 – chroni powierzchnię i rozkłada docisk.
03
NakrętkaNakręć nakrętkę ręcznie – powinna iść bez oporu.
04
DokręćKluczem 27 mm (nasadka 1/2" lub klucz oczkowy), orientacyjnie 290 Nm.
05
SprawdźNad nakrętką powinny wystawać min. 1–2 zwoje gwintu.
Ważne: w połączeniach nośnych stosuj wartości z dokumentacji projektowej. Nakrętka powinna mieć klasę równą lub wyższą od klasy śruby.

Powłoka i środowisko pracy

Ocynk galwaniczny ZN: Srebrna powłoka cynkowa zabezpiecza śrubę M18 × 70 przed korozją we wnętrzach – w halach, warsztatach, budynkach ogrzewanych. Do kompletu dobierz nakrętkę klasy 8 i podkładkę ocynkowaną; w wilgoci lepsza będzie stal A2.

Łączenie materiałów: śrubę, nakrętkę i podkładkę dobieraj w tym samym wykonaniu – nie łącz stali nierdzewnej z ocynkowaną.

Przechowywanie i transport

Magazynuj w suchym, przewiewnym pomieszczeniu.

Przed montażem sprawdź, czy gwint jest czysty – opiłki i piasek zwiększają tarcie i zaniżają docisk.

Śruba M18 × 70 w innych wykonaniach

8.8 ZN – połączenia we wnętrzach, 10.9 – wysokie obciążenia, A2 – wilgoć i na zewnątrz.

Badania i certyfikaty

■ DIN 931 / PN-EN ISO 4014 – śruba sześciokątna
■ PN-EN ISO 898-1 – klasa 8.8
■ gwint metryczny M18 × 2,5
■ symbol 93118708.8ZN
Karta techniczna PDF
wymiary (b = 42 mm, k = 11,5 mm, s = 27 mm), rysunek śruby M18 × 70, parametry i kod QR do tej strony
POBIERZ PDF →

Najczęściej zadawane pytania

Czy śruba M18×70 8.8 ZN nadaje się na zewnątrz?

Tylko krótkotrwale – cienki ocynk galwaniczny chroni głównie we wnętrzach. Na zewnątrz wybierz M18×70 ze stali nierdzewnej A2 albo zabezpiecz połączenie farbą.

Czy jest śruba podobna do M18×70 8.8 ZN, ale innej długości?

W tym samym wykonaniu (8.8 ZN) mamy też: krótsza M18×65, dłuższa M18×75. Rozmiar M18×70 jest też w wykonaniu: 10.9, A2. Linki znajdziesz w sekcji „Pasujące nakrętki, podkładki i długości”.

Jaki klucz pasuje do śruby M18×70 8.8 ZN?

Do śruby M18×70 8.8 ZN pasuje klucz 27 mm – wymiar jest taki sam w ISO i DIN. Wymiar po narożach łba to min. 29,56 mm, wysokość łba 11,5 mm – wygodnie pracuje się nasadką lub kluczem oczkowym.

Jaką grubość elementów skręci śruba M18×70 8.8 ZN?

Śruba M18×70 8.8 ZN z podkładkami DIN 125 pod łbem i pod nakrętką (3 mm) i nakrętką DIN 934 (15 mm) – pakiet do ok. 44 mm. Gładka część trzpienia ma 28 mm, więc przy elementach od ok. 25 mm gwint zostaje poza łączonymi elementami.

Jakim momentem dokręcić śrubę M18×70 8.8 ZN?

Śrubę M18×70 8.8 ZN dokręć orientacyjnie momentem ok. 290 Nm przy lekko naoliwionym gwincie (współczynnik tarcia 0,14, 90% granicy plastyczności). Na suchym, ocynkowanym gwincie tarcie jest większe i ten sam moment daje mniejszy docisk. W połączeniach konstrukcyjnych stosuj wartość z projektu.

Jaką siłę przeniesie śruba M18×70 8.8 ZN?

W śrubie M18×70 8.8 ZN przekrój czynny gwintu M18 to 192 mm². Minimalna siła zrywająca dla klasy 8.8 wynosi ok. 159,4 kN, a siła próbna (bez trwałego odkształcenia) ok. 115,2 kN. Dopuszczalne obciążenie połączenia wyznacza projekt – z zapasem bezpieczeństwa.

Co pasuje do śruby M18×70 8.8 ZN?

Do śruby M18×70 8.8 ZN dobierz nakrętkę M18 klasy 8 (DIN 934, wysokość ok. 15 mm) i podkładkę DIN 125 M18: otwór 19 mm, średnica 34 mm, grubość 3 mm. Przy drganiach lepsza będzie nakrętka samokontrująca DIN 985.

Symbol
93118708.8ZN
Materiał
Stal węglowa, klasa 8.8 (PN-EN ISO 898-1), ocynk galwaniczny
Zastosowanie
Połączenia konstrukcyjne i maszynowe, mocowania, wsporniki i ramy – suche wnętrza
Ilość w opakowaniu
25 szt.
Wymiar nominalny [mm]
M18 × 70 mm
Mocowanie
Gwint M18 × 2,5 na długości b = 42 mm; klucz 27 mm
Konstrukcja
Śruba z łbem sześciokątnym, gwint na części trzpienia (b = 42 mm); łeb k = 11,5 mm
Warunki pracy
Suche wnętrza
Jakość
Klasa własności 8.8 wg PN-EN ISO 898-1; ocynk galwaniczny ZN
Zalety
Gładki trzpień pod łbem, gwint na odcinku b = 42 mm; łącz z nakrętką klasy klasy 8; montaż kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym
Dokument
Karta techniczna PDF w opisie produktu
Produkt
Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M18 × 70, klasa 8.8, ocynk galwaniczny
Przechowywanie
W suchym miejscu, w zamkniętym opakowaniu
Norma
DIN 931; PN-EN ISO 4014; PN-EN ISO 898-1
Średnica mm
18
Długość mm
70
Materiał
Stal
Norma
DIN 931
Klasa
8.8
Pokrycie
Ocynk galwaniczny
Śruba sześciokątna DIN 933 M8X60 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  100szt.
Netto:  47,17 zł / 100szt.
47,17 zł / opak.
Brutto:  58,02 zł / 100szt.
58,02 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M8X65 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  100szt.
Netto:  50,13 zł / 100szt.
50,13 zł / opak.
Brutto:  61,66 zł / 100szt.
61,66 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M8X70 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  53,44 zł / 100szt.
26,72 zł / opak.
Brutto:  65,74 zł / 100szt.
32,87 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M8X75 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  56,20 zł / 100szt.
28,10 zł / opak.
Brutto:  69,12 zł / 100szt.
34,56 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M8X80 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  62,40 zł / 100szt.
31,20 zł / opak.
Brutto:  76,76 zł / 100szt.
38,38 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Zarządzaj plikami cookie

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.
Ustawienia regionalne
Lokalizacja
Język
Waluta