ZAOPATRZENIE TECHNICZNE, KTÓRE UTRZYMUJE TWOJĄ FIRMĘ W RUCHU ZALOGUJ SIĘ
Kontakt

451 060 268

bok@e-pamar.net.pl

Biuro obsługi klienta: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00

Dział handlowy: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00 

P.H.U. PAMAR
ul. Prostopadła 4/36
33-100 Tarnów 
NIP: 873-300-73-96 

Adres do odbiorów osobistych, zwrotów i korespondencji:
ul. Do Huty 31 ,  33-100 Tarnów

Formularz kontaktowy
0
Twój koszyk
0,00 zł
Twój koszyk jest pusty

ŚRUBA SZEŚCIOKĄTNA DIN 931 M16x50 A2

PAMAR · DIN 931 · 9311650A2

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M16 × 50, stal nierdzewna A2

Śruba z łbem sześciokątnym M16 o długości 50 mm, stal nierdzewna A2. Gwint metryczny (skok 2 mm) zajmuje 38 mm, reszta trzpienia – 12 mm – jest gładka. DIN 931 / PN-EN ISO 4014, klucz 24 mm. Skręca pakiet do ok. 27 mm (z dwiema podkładkami i nakrętką). Opakowanie: 25 szt.

M16 × 50DIN 931STAL NIERDZEWNA A2KLUCZ 2425 SZT.
Materiał: brak – stal nierdzewna
bez powłoki – metal nierdzewny
M16×50
gwint × długość [mm]
24
klucz s [mm]
10
wysokość łba k [mm]
A2
stal nierdzewna

O produkcie

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M16 × 50 ma gwint metryczny zwykły (skok 2 mm) na odcinku b = 38 mm, a pod łbem gładki trzpień. Łeb o rozmiarze klucza 24 mm i wysokości 10 mm dokręcisz kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym.

Dla rozmiaru M16 × 50: gładka część trzpienia ma 12 mm, więc przy elementach o łącznej grubości od ok. 9 mm gwint nie wchodzi w łączone elementy i nie pracuje na ścinanie. Maksymalna grubość pakietu to ok. 27 mm (podkładki DIN 125 po 3 mm, nakrętka 13 mm, 2 zwoje zapasu). Przekrój czynny gwintu As = 157 mm². 1000 sztuk waży ok. 106 kg.

Materiał: stal nierdzewna austenityczna grupy A2 wg PN-EN ISO 3506-1. Opakowanie zawiera 25 szt.

Nierdzewna śruba M16 × 50 wytrzyma deszcz, kondensację i mycie wodą. Aby nie powstało ogniwo korozyjne, łącz ją wyłącznie z elementami A2. Przy baseniach i nad morzem lepsza będzie stal A4. Gwint smaruj pastą przeciwzatarciową przy częstym rozkręcaniu.

Dlaczego ta śruba M16 × 50

✓Gładki trzpień pod łbem
Gwint M16 × 2 tylko na odcinku b = 38 mm – lepsze pasowanie w otworze.
✓Stal nierdzewna A2
Nie rdzewieje – bez powłoki do uszkodzenia.
✓Łeb 24 mm
Narzędzie: nasadka 1/2" lub klucz oczkowy.
✓Norma DIN 931
Wymiary zgodne z PN-EN ISO 4014.
✓Pakiet do 27 mm
Gładki odcinek 12 mm – przy elementach grubszych niż ok. 9 mm gwint zostaje poza otworem.
✓Na zewnątrz i do wilgoci
Bez chlorków – tam wybierz A4.

Do czego użyć śruby M16

1Na zewnątrz i w wilgoci
połączenia M16 narażone na wodę i opady
2Konstrukcje stalowe
połączenia belek i słupów
3Hale i wiaty
węzły ram, płatwie, rygle
4Maszyny budowlane
osprzęt i ramy

W skrócie

Gwint: M16 × 2
Długość / gwint b: 50 / 38 mm
Gładki trzpień: 12 mm
Norma: DIN 931
Materiał: stal nierdzewna A2
Materiał: brak – stal nierdzewna
Klucz: 24 mm
Opakowanie: 25 szt.

Montaż śruby

Kolejność skręcania połączenia śrubą M16 × 50 – pakiet do 27 mm.

otwór
Ø 17,5 mm (ISO 273)
podkładki
pod łeb i pod nakrętkę
nakrętka
nakręć ręcznie
dokręć
klucz 24 mm, równomiernie

Parametry techniczne

Wymiary wg DIN 931 i PN-EN ISO 4014; stal A2 wg PN-EN ISO 3506-1; otwory przejściowe wg ISO 273.

ParametrWartośćWarunki / norma
GwintM16 × 2metryczny zwykły, na części trzpienia
Długość L50 mmdługość trzpienia (bez łba)
Długość gwintu b38 mmDIN 931
Gładki odcinek trzpienia12 mmL − b
NormaDIN 931odpowiednik PN-EN ISO 4014
Materiałstal nierdzewna A2PN-EN ISO 3506-1
Materiałbrak – stal nierdzewnana zewnątrz, w wilgoci i pomieszczeniach mokrych (bez chlorków)
Rozmiar klucza s24 mmISO 4014 i DIN 931
Wysokość łba k10 mmnominalna
Wymiar po narożach e26,17 mmmin.
Opakowanie25 szt.
Otwór przejściowyØ 17,5 mmISO 273, szereg średni
Maks. grubość pakietuok. 27 mm2 podkładki DIN 125 + nakrętka DIN 934
Przekrój czynny As157 mm²gwint M16
Masa 1000 szt.ok. 106 kgorientacyjnie, stal A2

Którą śrubę wybrać?

Porównanie śrub DIN 931 dostępnych w ofercie.

WykonanieNakrętkaGdzie stosować
klasa 8.8, ocynk galwanicznyklasy 8połączenia konstrukcyjne i maszynowe – suche wnętrza
klasa 10.9, bez pokryciaklasy 10mocno obciążone połączenia maszynowe
stal nierdzewna A2A2na zewnątrz, w wilgoci, przemysł spożywczy

Jak skręcić połączenie – krok po kroku

01
OtwórWywierć otwór przejściowy Ø 17,5 mm we wszystkich łączonych elementach.
02
PodkładkiPodkładka DIN 125 M16 po obu stronach połączenia zapobiega wgniataniu łba w materiał.
03
NakrętkaNakrętkę M16 wkręć palcami do oporu – jeśli idzie ciężko, sprawdź czystość gwintu.
04
DokręćKluczem 24 mm (nasadka 1/2" lub klucz oczkowy), równomiernie, bez klucza udarowego.
05
SprawdźNad nakrętką powinny wystawać min. 1–2 zwoje gwintu.
Ważne: nośność połączenia zależy od klasy śruby i nakrętki oraz momentu dokręcenia. Przy połączeniach konstrukcyjnych przyjmuj wartości z projektu. Nakrętkę dobieraj do klasy śruby – nie niższą.

Materiał i środowisko pracy

Brak – stal nierdzewna: Nierdzewna śruba M16 × 50 wytrzyma deszcz, kondensację i mycie wodą. Aby nie powstało ogniwo korozyjne, łącz ją wyłącznie z elementami A2. Przy baseniach i nad morzem lepsza będzie stal A4. Gwint smaruj pastą przeciwzatarciową przy częstym rozkręcaniu.

Łączenie materiałów: śrubę, nakrętkę i podkładkę dobieraj w tym samym wykonaniu – nie łącz stali nierdzewnej z ocynkowaną.

Przechowywanie i transport

Przechowuj w suchym miejscu, w zamkniętym opakowaniu.

Chroń gwint przed zanieczyszczeniem i uderzeniami – uszkodzony zwój utrudni nakręcenie nakrętki.

Śruba M16 × 50 w innych wykonaniach

8.8 ZN – połączenia we wnętrzach, 10.9 – wysokie obciążenia, A2 – wilgoć i na zewnątrz.

Badania i certyfikaty

■ DIN 931 / PN-EN ISO 4014 – śruba sześciokątna
■ PN-EN ISO 3506-1 – stal A2
■ gwint metryczny M16 × 2
■ symbol 9311650A2
Karta techniczna PDF
wymiary (b = 38 mm, k = 10 mm, s = 24 mm), rysunek śruby M16 × 50, parametry i kod QR do tej strony
POBIERZ PDF →

Najczęściej zadawane pytania

Czym różni się śruba DIN 931 M16×50 A2 od DIN 933 M16×50?

DIN 931 M16×50 A2 ma gwint tylko na odcinku b = 38 mm, a pod łbem 12 mm gładkiego trzpienia – lepiej przenosi ścinanie w otworze. DIN 933 o tej samej długości ma gwint na całych 50 mm i pozwala dokręcić nakrętkę w dowolnym miejscu.

Czy śruba M16×50 A2 nadaje się na zewnątrz?

Tak – M16×50 A2 nie rdzewieje na deszczu i w wilgoci. Wyjątek: chlorki (baseny, strefa nadmorska, sól drogowa) – tam wybierz stal A4.

Czy jest śruba podobna do M16×50 A2, ale innej długości?

W tym samym wykonaniu (A2) mamy też: krótsza M16×45, dłuższa M16×55. Rozmiar M16×50 jest też w wykonaniu: 10.9, 8.8 ZN. Linki znajdziesz w sekcji „Pasujące nakrętki, podkładki i długości”.

Jakim kluczem dokręcić śrubę M16×50 A2?

Do śruby M16×50 A2 pasuje klucz 24 mm – wymiar jest taki sam w ISO i DIN. Wymiar po narożach łba to min. 26,17 mm, wysokość łba 10 mm – wygodnie pracuje się nasadką lub kluczem oczkowym.

Do jakiej grubości połączenia wystarczy śruba M16×50 A2?

Śruba M16×50 A2 z podkładkami DIN 125 pod łbem i pod nakrętką (3 mm) i nakrętką DIN 934 (13 mm) – pakiet do ok. 27 mm. Gładka część trzpienia ma 12 mm, więc przy elementach od ok. 9 mm gwint zostaje poza łączonymi elementami.

Jakim wiertłem zrobić otwór przelotowy pod M16×50 A2?

Pod śrubę M16×50 A2 wywierć otwór przejściowy wg ISO 273: dokładny Ø 17 mm, średni Ø 17,5 mm, zgrubny Ø 18,5 mm. Gdy chcesz wkręcić śrubę w gwint, wywierć Ø 14 mm i nagwintuj M16 × 2 – minimalna długość wkręcenia w stal to ok. 16 mm, w aluminium ok. 32 mm.

Ile waży śruba M16×50 A2?

Jedna śruba M16×50 A2 waży ok. 106 g; w opakowaniu śrub M16×50 A2 jest 25 szt. – razem ok. 2,65 kg. Masa jest orientacyjna (±5%).

Symbol
9311650A2
Materiał
Stal nierdzewna austenityczna A2 (PN-EN ISO 3506-1)
Zastosowanie
Połączenia nierdzewne na zewnątrz i w wilgoci, balustrady, elewacje, przemysł spożywczy
Ilość w opakowaniu
25 szt.
Wymiar nominalny [mm]
M16 × 50 mm
Mocowanie
Gwint M16 × 2 na długości b = 38 mm; klucz 24 mm
Konstrukcja
Śruba z łbem sześciokątnym, gwint na części trzpienia (b = 38 mm); łeb k = 10 mm
Warunki pracy
Na zewnątrz, w wilgoci i pomieszczeniach mokrych (bez chlorków)
Jakość
Stal nierdzewna A2 wg PN-EN ISO 3506-1
Zalety
Gładki trzpień pod łbem, gwint na odcinku b = 38 mm; łącz z nakrętką A2; montaż kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym
Dokument
Karta techniczna PDF w opisie produktu
Produkt
Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M16 × 50, stal nierdzewna A2
Przechowywanie
W suchym miejscu, w zamkniętym opakowaniu
Norma
DIN 931; PN-EN ISO 4014; PN-EN ISO 3506-1
Średnica mm
16
Długość mm
50
Materiał
A2-70
Norma
DIN 931
Śruba imbusowa DIN 912 M2X8 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  1000szt.
Netto:  6,50 zł / 100szt.
65,04 zł / opak.
Brutto:  8,00 zł / 100szt.
80,00 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba imbusowa DIN 912 M stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  1000szt.
Netto:  4,95 zł / 100szt.
49,51 zł / opak.
Brutto:  6,09 zł / 100szt.
60,90 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba imbusowa DIN 912 M stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  1000szt.
Netto:  4,72 zł / 100szt.
47,24 zł / opak.
Brutto:  5,81 zł / 100szt.
58,10 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba imbusowa DIN 912 M stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  1000szt.
Netto:  5,72 zł / 100szt.
57,24 zł / opak.
Brutto:  7,04 zł / 100szt.
70,40 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba imbusowa DIN 912 M stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  1000szt.
Netto:  7,27 zł / 100szt.
72,68 zł / opak.
Brutto:  8,94 zł / 100szt.
89,40 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Zarządzaj plikami cookie

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.
Ustawienia regionalne
Lokalizacja
Język
Waluta