ZAOPATRZENIE TECHNICZNE, KTÓRE UTRZYMUJE TWOJĄ FIRMĘ W RUCHU ZALOGUJ SIĘ
Kontakt

451 060 268

bok@e-pamar.net.pl

Biuro obsługi klienta: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00

Dział handlowy: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00 

P.H.U. PAMAR
ul. Prostopadła 4/36
33-100 Tarnów 
NIP: 873-300-73-96 

Adres do odbiorów osobistych, zwrotów i korespondencji:
ul. Do Huty 31 ,  33-100 Tarnów

Formularz kontaktowy
0
Twój koszyk
0,00 zł
Twój koszyk jest pusty

ŚRUBA DIN 931 M16x220 10,9 BEZ POKRYCIA

Dostępny do 3 dni
Kod:  9311622010.9
Ilość w opakowaniu:  25 szt.
Brutto:  753,44 zł / 100szt.
188,36 zł / opak.
Netto:  612,56 zł / 100szt.
153,14 zł / opak.
W koszyku: 0
PAMAR · DIN 931 · 9311622010.9

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M16 × 220, klasa 10.9, bez pokrycia

Śruba z łbem sześciokątnym M16 o długości 220 mm, klasa 10.9, bez pokrycia. Gwint metryczny (skok 2 mm) zajmuje 57 mm, reszta trzpienia – 163 mm – jest gładka. DIN 931 / PN-EN ISO 4014, klucz 24 mm. Skręca pakiet do ok. 197 mm (z dwiema podkładkami i nakrętką). Opakowanie: 25 szt.

M16 × 220DIN 931KLASA 10.9KLUCZ 2425 SZT.
Wykonanie: bez pokrycia
stal czarna, olejona
M16×220
gwint × długość [mm]
24
klucz s [mm]
10
wysokość łba k [mm]
10.9
klasa własności

O produkcie

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M16 × 220 ma gwint metryczny zwykły (skok 2 mm) na odcinku b = 57 mm, a pod łbem gładki trzpień. Łeb o rozmiarze klucza 24 mm i wysokości 10 mm dokręcisz kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym.

Dla rozmiaru M16 × 220: gładka część trzpienia ma 163 mm, więc przy elementach o łącznej grubości od ok. 160 mm gwint nie wchodzi w łączone elementy i nie pracuje na ścinanie. Maksymalna grubość pakietu to ok. 197 mm (podkładki DIN 125 po 3 mm, nakrętka 13 mm, 2 zwoje zapasu). Przekrój czynny gwintu As = 157 mm², minimalna siła zrywająca ok. 163,3 kN, orientacyjny moment dokręcania 310 Nm (μ = 0,14).

Materiał: stal stopowa ulepszana cieplnie, klasa własności mechanicznych 10.9 wg PN-EN ISO 898-1. Opakowanie zawiera 25 szt.

Stal 10.9 jest ulepszana cieplnie, więc M16 × 220 przeniesie większe siły niż śruba 8.8 tego samego rozmiaru. Powierzchnia jest tylko naoliwiona – w połączeniu narażonym na wilgoć zabezpiecz ją farbą. Nakrętka musi mieć klasę co najmniej 10.

Dlaczego ta śruba M16 × 220

✓Gładki trzpień pod łbem
Gwint M16 × 2 tylko na odcinku b = 57 mm – lepsze pasowanie w otworze.
✓Klasa 10.9
Wysoka wytrzymałość – 1000 MPa.
✓Łeb 24 mm
Narzędzie: nasadka 1/2" lub klucz oczkowy.
✓Norma DIN 931
Wymiary zgodne z PN-EN ISO 4014.
✓Pakiet do 197 mm
Gładki odcinek 163 mm – przy elementach grubszych niż ok. 160 mm gwint zostaje poza otworem.
✓Stal czarna, olejona
Bez powłoki – można malować.

Do czego użyć śruby M16

1Konstrukcje stalowe
połączenia belek i słupów
2Hale i wiaty
węzły ram, płatwie, rygle
3Maszyny budowlane
osprzęt i ramy
4Kołnierze
połączenia kołnierzowe rurociągów

W skrócie

Gwint: M16 × 2
Długość / gwint b: 220 / 57 mm
Gładki trzpień: 163 mm
Norma: DIN 931
Klasa: 10.9
Wykonanie: bez pokrycia (stal czarna, olejona)
Klucz: 24 mm
Opakowanie: 25 szt.

Montaż śruby

Kolejność skręcania połączenia śrubą M16 × 220 – pakiet do 197 mm.

otwór
Ø 17,5 mm (ISO 273)
podkładki
pod łeb i pod nakrętkę
nakrętka
nakręć ręcznie
dokręć
310 Nm, klucz 24 mm

Parametry techniczne

Wymiary wg DIN 931 i PN-EN ISO 4014; klasy własności wg PN-EN ISO 898-1; masa orientacyjna ±5%; otwory przejściowe wg ISO 273.

ParametrWartośćWarunki / norma
GwintM16 × 2metryczny zwykły, na części trzpienia
Długość L220 mmdługość trzpienia (bez łba)
Długość gwintu b57 mmDIN 931
Gładki odcinek trzpienia163 mmL − b
NormaDIN 931odpowiednik PN-EN ISO 4014
Klasa własności10.9Rm 1000 MPa, Re 900 MPa
Wykonaniebez pokrycia (stal czarna, olejona)wnętrza, połączenia malowane lub zabezpieczane
Rozmiar klucza s24 mmISO 4014 i DIN 931
Wysokość łba k10 mmnominalna
Wymiar po narożach e26,17 mmmin.
Opakowanie25 szt.
Otwór przejściowyØ 17,5 mmISO 273, szereg średni
Maks. grubość pakietuok. 197 mm2 podkładki DIN 125 + nakrętka DIN 934
Przekrój czynny As157 mm²gwint M16
Siła zrywająca min.ok. 163,3 kNAs × Rm, PN-EN ISO 898-1
Moment dokręcaniaok. 310 Nmorientacyjnie, μ = 0,14

Którą śrubę wybrać?

Porównanie śrub DIN 931 dostępnych w ofercie.

WykonanieNakrętkaGdzie stosować
klasa 8.8, ocynk galwanicznyklasy 8połączenia konstrukcyjne i maszynowe – suche wnętrza
klasa 10.9, bez pokryciaklasy 10mocno obciążone połączenia maszynowe
stal nierdzewna A2A2na zewnątrz, w wilgoci, przemysł spożywczy

Jak skręcić połączenie – krok po kroku

01
OtwórWywierć otwór przejściowy Ø 17,5 mm we wszystkich łączonych elementach.
02
PodkładkaZałóż podkładkę DIN 125 pod łeb i pod nakrętkę – rozłoży nacisk.
03
NakrętkaNakrętkę M16 wkręć palcami do oporu – jeśli idzie ciężko, sprawdź czystość gwintu.
04
DokręćKluczem 24 mm (nasadka 1/2" lub klucz oczkowy), orientacyjnie 310 Nm.
05
SprawdźNad nakrętką powinny wystawać min. 1–2 zwoje gwintu.
Ważne: w połączeniach nośnych stosuj wartości z dokumentacji projektowej. Nakrętka powinna mieć klasę równą lub wyższą od klasy śruby.

Wykonanie i środowisko pracy

Bez pokrycia (stal czarna, olejona): Stal 10.9 jest ulepszana cieplnie, więc M16 × 220 przeniesie większe siły niż śruba 8.8 tego samego rozmiaru. Powierzchnia jest tylko naoliwiona – w połączeniu narażonym na wilgoć zabezpiecz ją farbą. Nakrętka musi mieć klasę co najmniej 10.

Łączenie materiałów: śrubę, nakrętkę i podkładkę dobieraj w tym samym wykonaniu – nie łącz stali nierdzewnej z ocynkowaną.

Przechowywanie i transport

Przechowuj w suchym miejscu, w zamkniętym opakowaniu.

Chroń gwint przed zanieczyszczeniem i uderzeniami – uszkodzony zwój utrudni nakręcenie nakrętki.

Śruba M16 × 220 w innych wykonaniach

8.8 ZN – połączenia we wnętrzach, 10.9 – wysokie obciążenia, A2 – wilgoć i na zewnątrz.

Badania i certyfikaty

■ DIN 931 / PN-EN ISO 4014 – śruba sześciokątna
■ PN-EN ISO 898-1 – klasa 10.9
■ gwint metryczny M16 × 2
■ symbol 9311622010.9
Karta techniczna PDF
wymiary (b = 57 mm, k = 10 mm, s = 24 mm), rysunek śruby M16 × 220, parametry i kod QR do tej strony
POBIERZ PDF →

Najczęściej zadawane pytania

Ile sztuk M16×220 10.9 jest w opakowaniu?

W opakowaniu śrub M16×220 10.9 jest 25 szt. Wagę całego opakowania podajemy przy cenie produktu.

Czym różni się śruba DIN 931 M16×220 10.9 od DIN 933 M16×220?

DIN 931 M16×220 10.9 ma gwint tylko na odcinku b = 57 mm, a pod łbem 163 mm gładkiego trzpienia – lepiej przenosi ścinanie w otworze. DIN 933 o tej samej długości ma gwint na całych 220 mm i pozwala dokręcić nakrętkę w dowolnym miejscu.

Czy śruba M16×220 10.9 nadaje się na zewnątrz?

Nie bez zabezpieczenia – M16×220 10.9 jest bez powłoki (stal czarna, olejona). Po montażu pomaluj połączenie; nie stosuj ocynku ogniowego na śrubach 10.9 bez zgody projektanta.

Czy jest śruba podobna do M16×220 10.9, ale innej długości?

W tym samym wykonaniu (10.9) mamy też: krótsza M16×200. Rozmiar M16×220 jest też w wykonaniu: 8.8 ZN, A2. Linki znajdziesz w sekcji „Pasujące nakrętki, podkładki i długości”.

Jakim kluczem dokręcić śrubę M16×220 10.9?

Do śruby M16×220 10.9 pasuje klucz 24 mm – wymiar jest taki sam w ISO i DIN. Wymiar po narożach łba to min. 26,17 mm, wysokość łba 10 mm – wygodnie pracuje się nasadką lub kluczem oczkowym.

Do jakiej grubości połączenia wystarczy śruba M16×220 10.9?

Śruba M16×220 10.9 z podkładkami DIN 125 pod łbem i pod nakrętką (3 mm) i nakrętką DIN 934 (13 mm) – pakiet do ok. 197 mm. Gładka część trzpienia ma 163 mm, więc przy elementach od ok. 160 mm gwint zostaje poza łączonymi elementami.

Jakim wiertłem zrobić otwór przelotowy pod M16×220 10.9?

Pod śrubę M16×220 10.9 wywierć otwór przejściowy wg ISO 273: dokładny Ø 17 mm, średni Ø 17,5 mm, zgrubny Ø 18,5 mm. Gdy chcesz wkręcić śrubę w gwint, wywierć Ø 14 mm i nagwintuj M16 × 2 – minimalna długość wkręcenia w stal to ok. 16 mm, w aluminium ok. 32 mm.

Symbol
9311622010.9
Materiał
Stal stopowa ulepszana cieplnie, klasa 10.9 (PN-EN ISO 898-1), bez pokrycia
Zastosowanie
Mocno obciążone połączenia maszynowe i konstrukcyjne, połączenia malowane po montażu
Ilość w opakowaniu
25 szt.
Wymiar nominalny [mm]
M16 × 220 mm
Mocowanie
Gwint M16 × 2 na długości b = 57 mm; klucz 24 mm
Konstrukcja
Śruba z łbem sześciokątnym, gwint na części trzpienia (b = 57 mm); łeb k = 10 mm
Warunki pracy
Wnętrza, połączenia malowane lub zabezpieczane
Jakość
Klasa własności 10.9 wg PN-EN ISO 898-1; bez pokrycia (stal czarna, olejona)
Zalety
Gładki trzpień pod łbem, gwint na odcinku b = 57 mm; łącz z nakrętką klasy klasy 10; montaż kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym
Dokument
Karta techniczna PDF w opisie produktu
Produkt
Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M16 × 220, klasa 10.9, bez pokrycia
Przechowywanie
W suchym miejscu, w zamkniętym opakowaniu
Norma
DIN 931; PN-EN ISO 4014; PN-EN ISO 898-1
Średnica mm
16
Długość mm
220
Materiał
Stal
Norma
DIN 931
Klasa
10.9
Pokrycie
Bez pokrycia
Śruba imbusowa DIN 912 M10X150 klasa 8.8 ocynk galwaniczny - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  153,00 zł / 100szt.
76,50 zł / opak.
Brutto:  188,20 zł / 100szt.
94,10 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba imbusowa DIN 912 M20X160 klasa 8.8 ocynk galwaniczny - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  10szt.
Netto:  630,60 zł / 100szt.
63,06 zł / opak.
Brutto:  775,60 zł / 100szt.
77,56 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba imbusowa DIN 912 M20X45 klasa 8.8 ocynk galwaniczny - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  244,08 zł / 100szt.
61,02 zł / opak.
Brutto:  300,20 zł / 100szt.
75,05 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba imbusowa DIN 912 M20X60 klasa 8.8 ocynk galwaniczny - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  291,60 zł / 100szt.
72,90 zł / opak.
Brutto:  358,68 zł / 100szt.
89,67 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba imbusowa DIN 912 M20X65 klasa 8.8 ocynk galwaniczny - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  292,88 zł / 100szt.
73,22 zł / opak.
Brutto:  360,24 zł / 100szt.
90,06 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Zarządzaj plikami cookie

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.
Ustawienia regionalne
Lokalizacja
Język
Waluta