ZAOPATRZENIE TECHNICZNE, KTÓRE UTRZYMUJE TWOJĄ FIRMĘ W RUCHU ZALOGUJ SIĘ
Kontakt

451 060 268

bok@e-pamar.net.pl

Biuro obsługi klienta: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00

Dział handlowy: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00 

P.H.U. PAMAR
ul. Prostopadła 4/36
33-100 Tarnów 
NIP: 873-300-73-96 

Adres do odbiorów osobistych, zwrotów i korespondencji:
ul. Do Huty 31 ,  33-100 Tarnów

Formularz kontaktowy
0
Twój koszyk
0,00 zł
Twój koszyk jest pusty

ŚRUBA SZEŚCIOKĄTNA DIN 931 M16x150 KLASA 8.8 OCYNK GALWANICZNY

Dostępny do 3 dni
Kod:  931161508.8ZN
Ilość w opakowaniu:  25 szt.
Brutto:  403,76 zł / 100szt.
100,94 zł / opak.
Netto:  328,28 zł / 100szt.
82,07 zł / opak.
W koszyku: 0 100 szt
PAMAR · DIN 931 · 931161508.8ZN

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M16 × 150, klasa 8.8, ocynk galwaniczny

Śruba M16 × 150 z gwintem częściowym (b = 44 mm) i gładkim odcinkiem 106 mm pod łbem, klasa 8.8, ocynk galwaniczny. Norma DIN 931 / PN-EN ISO 4014, łeb sześciokątny 24 mm o wysokości 10 mm. Skręca pakiet do ok. 127 mm (z dwiema podkładkami i nakrętką). Opakowanie: 25 szt.

M16 × 150DIN 931KLASA 8.8KLUCZ 2425 SZT.
Powłoka: ocynk galwaniczny ZN
srebrna powłoka elektrolityczna
M16×150
gwint × długość [mm]
24
klucz s [mm]
10
wysokość łba k [mm]
8.8
klasa własności

O produkcie

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M16 × 150 ma gwint metryczny zwykły (skok 2 mm) na odcinku b = 44 mm, a pod łbem gładki trzpień. Łeb o rozmiarze klucza 24 mm i wysokości 10 mm dokręcisz kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym.

Dla rozmiaru M16 × 150: gładka część trzpienia ma 106 mm, więc przy elementach o łącznej grubości od ok. 103 mm gwint nie wchodzi w łączone elementy i nie pracuje na ścinanie. Maksymalna grubość pakietu to ok. 127 mm (podkładki DIN 125 po 3 mm, nakrętka 13 mm, 2 zwoje zapasu). Przekrój czynny gwintu As = 157 mm², minimalna siła zrywająca ok. 125,6 kN, orientacyjny moment dokręcania 210 Nm (μ = 0,14). 1000 sztuk waży ok. 265 kg.

Materiał: stal węglowa, klasa własności mechanicznych 8.8 wg PN-EN ISO 898-1. Opakowanie zawiera 25 szt.

Srebrna powłoka cynkowa zabezpiecza śrubę M16 × 150 przed korozją we wnętrzach – w halach, warsztatach, budynkach ogrzewanych. Do kompletu dobierz nakrętkę klasy 8 i podkładkę ocynkowaną; w wilgoci lepsza będzie stal A2.

Dlaczego ta śruba M16 × 150

✓Gładki trzpień pod łbem
Gwint M16 × 2 tylko na odcinku b = 44 mm – lepsze pasowanie w otworze.
✓Klasa 8.8
Wytrzymałość na rozciąganie 800 MPa.
✓Łeb 24 mm
Narzędzie: nasadka 1/2" lub klucz oczkowy.
✓Norma DIN 931
Wymiary zgodne z PN-EN ISO 4014.
✓Pakiet do 127 mm
Gładki odcinek 106 mm – przy elementach grubszych niż ok. 103 mm gwint zostaje poza otworem.
✓Ocynk galwaniczny
Ochrona przed korozją we wnętrzach.

Do czego użyć śruby M16

1Konstrukcje stalowe
połączenia belek i słupów
2Hale i wiaty
węzły ram, płatwie, rygle
3Maszyny budowlane
osprzęt i ramy
4Kołnierze
połączenia kołnierzowe rurociągów

W skrócie

Gwint: M16 × 2
Długość / gwint b: 150 / 44 mm
Gładki trzpień: 106 mm
Norma: DIN 931
Klasa: 8.8
Powłoka: ocynk galwaniczny ZN
Klucz: 24 mm
Opakowanie: 25 szt.

Montaż śruby

Kolejność skręcania połączenia śrubą M16 × 150 – pakiet do 127 mm.

otwór
Ø 17,5 mm (ISO 273)
podkładki
pod łeb i pod nakrętkę
nakrętka
nakręć ręcznie
dokręć
210 Nm, klucz 24 mm

Parametry techniczne

Wymiary wg DIN 931 i PN-EN ISO 4014; klasy własności wg PN-EN ISO 898-1; masa orientacyjna ±5%; otwory przejściowe wg ISO 273.

ParametrWartośćWarunki / norma
GwintM16 × 2metryczny zwykły, na części trzpienia
Długość L150 mmdługość trzpienia (bez łba)
Długość gwintu b44 mmDIN 931
Gładki odcinek trzpienia106 mmL − b
NormaDIN 931odpowiednik PN-EN ISO 4014
Klasa własności8.8Rm 800 MPa, Re 640 MPa
Powłokaocynk galwaniczny ZNsuche wnętrza
Rozmiar klucza s24 mmISO 4014 i DIN 931
Wysokość łba k10 mmnominalna
Wymiar po narożach e26,17 mmmin.
Masa 1000 szt.ok. 265 kgstal, ±5%
Opakowanie25 szt.
Otwór przejściowyØ 17,5 mmISO 273, szereg średni
Maks. grubość pakietuok. 127 mm2 podkładki DIN 125 + nakrętka DIN 934
Przekrój czynny As157 mm²gwint M16
Siła zrywająca min.ok. 125,6 kNAs × Rm, PN-EN ISO 898-1
Moment dokręcaniaok. 210 Nmorientacyjnie, μ = 0,14

Którą śrubę wybrać?

Porównanie śrub DIN 931 dostępnych w ofercie.

WykonanieNakrętkaGdzie stosować
klasa 8.8, ocynk galwanicznyklasy 8połączenia konstrukcyjne i maszynowe – suche wnętrza
klasa 10.9, bez pokryciaklasy 10mocno obciążone połączenia maszynowe
stal nierdzewna A2A2na zewnątrz, w wilgoci, przemysł spożywczy

Jak skręcić połączenie – krok po kroku

01
OtwórWywierć otwór przejściowy Ø 17,5 mm we wszystkich łączonych elementach.
02
PodkładkiPodkładka DIN 125 M16 po obu stronach połączenia zapobiega wgniataniu łba w materiał.
03
NakrętkaNakrętkę M16 wkręć palcami do oporu – jeśli idzie ciężko, sprawdź czystość gwintu.
04
DokręćKluczem 24 mm (nasadka 1/2" lub klucz oczkowy), orientacyjnie 210 Nm.
05
SprawdźNad nakrętką powinny wystawać min. 1–2 zwoje gwintu.
Ważne: podane momenty i siły są orientacyjne. O nośności połączenia decyduje projekt – klasa śruby, nakrętki, stan gwintu i sposób dokręcania.

Powłoka i środowisko pracy

Ocynk galwaniczny ZN: Srebrna powłoka cynkowa zabezpiecza śrubę M16 × 150 przed korozją we wnętrzach – w halach, warsztatach, budynkach ogrzewanych. Do kompletu dobierz nakrętkę klasy 8 i podkładkę ocynkowaną; w wilgoci lepsza będzie stal A2.

Łączenie materiałów: śrubę, nakrętkę i podkładkę dobieraj w tym samym wykonaniu – nie łącz stali nierdzewnej z ocynkowaną.

Przechowywanie i transport

Magazynuj w suchym, przewiewnym pomieszczeniu.

Przed montażem sprawdź, czy gwint jest czysty – opiłki i piasek zwiększają tarcie i zaniżają docisk.

Śruba M16 × 150 w innych wykonaniach

8.8 ZN – połączenia we wnętrzach, 10.9 – wysokie obciążenia, A2 – wilgoć i na zewnątrz.

Badania i certyfikaty

■ DIN 931 / PN-EN ISO 4014 – śruba sześciokątna
■ PN-EN ISO 898-1 – klasa 8.8
■ gwint metryczny M16 × 2
■ symbol 931161508.8ZN
Karta techniczna PDF
wymiary (b = 44 mm, k = 10 mm, s = 24 mm), rysunek śruby M16 × 150, parametry i kod QR do tej strony
POBIERZ PDF →

Najczęściej zadawane pytania

Jaki klucz pasuje do śruby M16×150 8.8 ZN?

Do śruby M16×150 8.8 ZN pasuje klucz 24 mm – wymiar jest taki sam w ISO i DIN. Wymiar po narożach łba to min. 26,17 mm, wysokość łba 10 mm – wygodnie pracuje się nasadką lub kluczem oczkowym.

Jaką grubość elementów skręci śruba M16×150 8.8 ZN?

Śruba M16×150 8.8 ZN z podkładkami DIN 125 pod łbem i pod nakrętką (3 mm) i nakrętką DIN 934 (13 mm) – pakiet do ok. 127 mm. Gładka część trzpienia ma 106 mm, więc przy elementach od ok. 103 mm gwint zostaje poza łączonymi elementami.

Co pasuje do śruby M16×150 8.8 ZN?

Do śruby M16×150 8.8 ZN dobierz nakrętkę M16 klasy 8 (DIN 934, wysokość ok. 13 mm) i podkładkę DIN 125 M16: otwór 17 mm, średnica 30 mm, grubość 3 mm. Przy drganiach lepsza będzie nakrętka samokontrująca DIN 985.

Jaki otwór wywiercić pod śrubę M16×150 8.8 ZN?

Pod śrubę M16×150 8.8 ZN wywierć otwór przejściowy wg ISO 273: dokładny Ø 17 mm, średni Ø 17,5 mm, zgrubny Ø 18,5 mm. Gdy chcesz wkręcić śrubę w gwint, wywierć Ø 14 mm i nagwintuj M16 × 2 – minimalna długość wkręcenia w stal to ok. 16 mm, w aluminium ok. 32 mm.

Ile waży śruba M16×150 8.8 ZN?

Jedna śruba M16×150 8.8 ZN waży ok. 265 g; w opakowaniu śrub M16×150 8.8 ZN jest 25 szt. – razem ok. 6,62 kg. Masa jest orientacyjna (±5%).

Czym różni się śruba DIN 931 M16×150 8.8 ZN od DIN 933 M16×150?

DIN 931 M16×150 8.8 ZN ma gwint tylko na odcinku b = 44 mm, a pod łbem 106 mm gładkiego trzpienia – lepiej przenosi ścinanie w otworze. DIN 933 o tej samej długości ma gwint na całych 150 mm i pozwala dokręcić nakrętkę w dowolnym miejscu.

Czy śruba M16×150 8.8 ZN nadaje się na zewnątrz?

Tylko krótkotrwale – cienki ocynk galwaniczny chroni głównie we wnętrzach. Na zewnątrz wybierz M16×150 ze stali nierdzewnej A2 albo zabezpiecz połączenie farbą.

Symbol
931161508.8ZN
Materiał
Stal węglowa, klasa 8.8 (PN-EN ISO 898-1), ocynk galwaniczny
Zastosowanie
Połączenia konstrukcyjne i maszynowe, mocowania, wsporniki i ramy – suche wnętrza
Ilość w opakowaniu
25 szt.
Wymiar nominalny [mm]
M16 × 150 mm
Mocowanie
Gwint M16 × 2 na długości b = 44 mm; klucz 24 mm
Konstrukcja
Śruba z łbem sześciokątnym, gwint na części trzpienia (b = 44 mm); łeb k = 10 mm
Warunki pracy
Suche wnętrza
Jakość
Klasa własności 8.8 wg PN-EN ISO 898-1; ocynk galwaniczny ZN
Zalety
Gładki trzpień pod łbem, gwint na odcinku b = 44 mm; łącz z nakrętką klasy klasy 8; montaż kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym
Dokument
Karta techniczna PDF w opisie produktu
Produkt
Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M16 × 150, klasa 8.8, ocynk galwaniczny
Przechowywanie
W suchym miejscu, w zamkniętym opakowaniu
Norma
DIN 931; PN-EN ISO 4014; PN-EN ISO 898-1
Średnica mm
16
Długość mm
150
Materiał
Stal
Norma
DIN 931
Klasa
8.8
Pokrycie
Ocynk galwaniczny
Śruba sześciokątna DIN 931 M14X55 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  222,74 zł / 100szt.
111,37 zł / opak.
Brutto:  273,98 zł / 100szt.
136,99 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 931 M14X60 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  218,94 zł / 100szt.
109,47 zł / opak.
Brutto:  269,30 zł / 100szt.
134,65 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 931 M14X65 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  249,84 zł / 100szt.
124,92 zł / opak.
Brutto:  307,30 zł / 100szt.
153,65 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 931 M14X70 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  244,32 zł / 100szt.
122,16 zł / opak.
Brutto:  300,52 zł / 100szt.
150,26 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 931 M14X75 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  280,80 zł / 100szt.
70,20 zł / opak.
Brutto:  345,40 zł / 100szt.
86,35 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Zarządzaj plikami cookie

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.
Ustawienia regionalne
Lokalizacja
Język
Waluta