ZAOPATRZENIE TECHNICZNE, KTÓRE UTRZYMUJE TWOJĄ FIRMĘ W RUCHU ZALOGUJ SIĘ
Kontakt

451 060 268

bok@e-pamar.net.pl

Biuro obsługi klienta: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00

Dział handlowy: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00 

P.H.U. PAMAR
ul. Prostopadła 4/36
33-100 Tarnów 
NIP: 873-300-73-96 

Adres do odbiorów osobistych, zwrotów i korespondencji:
ul. Do Huty 31 ,  33-100 Tarnów

Formularz kontaktowy
0
Twój koszyk
0,00 zł
Twój koszyk jest pusty

ŚRUBA SZEŚCIOKĄTNA DIN 931 M16x120 A2

PAMAR · DIN 931 · 93116120A2

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M16 × 120, stal nierdzewna A2

Śruba sześciokątna M16 × 120 wg DIN 931 / PN-EN ISO 4014, stal nierdzewna A2. Gwint M16 × 2 na odcinku b = 38 mm, pod łbem gładki trzpień długości 82 mm. Klucz 24 mm, łeb 10 mm. Skręca pakiet do ok. 97 mm (z dwiema podkładkami i nakrętką). Opakowanie: 25 szt.

M16 × 120DIN 931STAL NIERDZEWNA A2KLUCZ 2425 SZT.
Materiał: brak – stal nierdzewna
bez powłoki – metal nierdzewny
M16×120
gwint × długość [mm]
24
klucz s [mm]
10
wysokość łba k [mm]
A2
stal nierdzewna

O produkcie

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M16 × 120 ma gwint metryczny zwykły (skok 2 mm) na odcinku b = 38 mm, a pod łbem gładki trzpień. Łeb o rozmiarze klucza 24 mm i wysokości 10 mm dokręcisz kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym.

Dla rozmiaru M16 × 120: gładka część trzpienia ma 82 mm, więc przy elementach o łącznej grubości od ok. 79 mm gwint nie wchodzi w łączone elementy i nie pracuje na ścinanie. Maksymalna grubość pakietu to ok. 97 mm (podkładki DIN 125 po 3 mm, nakrętka 13 mm, 2 zwoje zapasu). Przekrój czynny gwintu As = 157 mm². 1000 sztuk waży ok. 219,2 kg.

Materiał: stal nierdzewna austenityczna grupy A2 wg PN-EN ISO 3506-1. Opakowanie zawiera 25 szt.

Śruba M16 × 120 A2 nie potrzebuje powłoki – odporność na korozję daje sama stal nierdzewna. Sprawdza się na elewacjach, balustradach, w łazienkach i strefach mycia. Komplet uzupełnij nakrętką i podkładką A2. W środowisku z chlorkami wybierz A4; dokręcaj powoli, by uniknąć zatarcia gwintu.

Dlaczego ta śruba M16 × 120

✓Gładki trzpień pod łbem
Gwint M16 × 2 tylko na odcinku b = 38 mm – lepsze pasowanie w otworze.
✓Stal nierdzewna A2
Nie rdzewieje – bez powłoki do uszkodzenia.
✓Łeb 24 mm
Narzędzie: nasadka 1/2" lub klucz oczkowy.
✓Norma DIN 931
Wymiary zgodne z PN-EN ISO 4014.
✓Pakiet do 97 mm
Gładki odcinek 82 mm – przy elementach grubszych niż ok. 79 mm gwint zostaje poza otworem.
✓Na zewnątrz i do wilgoci
Bez chlorków – tam wybierz A4.

Do czego użyć śruby M16

1Na zewnątrz i w wilgoci
połączenia M16 narażone na wodę i opady
2Konstrukcje stalowe
połączenia belek i słupów
3Hale i wiaty
węzły ram, płatwie, rygle
4Maszyny budowlane
osprzęt i ramy

W skrócie

Gwint: M16 × 2
Długość / gwint b: 120 / 38 mm
Gładki trzpień: 82 mm
Norma: DIN 931
Materiał: stal nierdzewna A2
Materiał: brak – stal nierdzewna
Klucz: 24 mm
Opakowanie: 25 szt.

Montaż śruby

Kolejność skręcania połączenia śrubą M16 × 120 – pakiet do 97 mm.

otwór
Ø 17,5 mm (ISO 273)
podkładki
pod łeb i pod nakrętkę
nakrętka
nakręć ręcznie
dokręć
klucz 24 mm, równomiernie

Parametry techniczne

Wymiary wg DIN 931 i PN-EN ISO 4014; stal A2 wg PN-EN ISO 3506-1; otwory przejściowe wg ISO 273.

ParametrWartośćWarunki / norma
GwintM16 × 2metryczny zwykły, na części trzpienia
Długość L120 mmdługość trzpienia (bez łba)
Długość gwintu b38 mmDIN 931
Gładki odcinek trzpienia82 mmL − b
NormaDIN 931odpowiednik PN-EN ISO 4014
Materiałstal nierdzewna A2PN-EN ISO 3506-1
Materiałbrak – stal nierdzewnana zewnątrz, w wilgoci i pomieszczeniach mokrych (bez chlorków)
Rozmiar klucza s24 mmISO 4014 i DIN 931
Wysokość łba k10 mmnominalna
Wymiar po narożach e26,17 mmmin.
Opakowanie25 szt.
Otwór przejściowyØ 17,5 mmISO 273, szereg średni
Maks. grubość pakietuok. 97 mm2 podkładki DIN 125 + nakrętka DIN 934
Przekrój czynny As157 mm²gwint M16
Masa 1000 szt.ok. 219,2 kgorientacyjnie, stal A2

Którą śrubę wybrać?

Porównanie śrub DIN 931 dostępnych w ofercie.

WykonanieNakrętkaGdzie stosować
klasa 8.8, ocynk galwanicznyklasy 8połączenia konstrukcyjne i maszynowe – suche wnętrza
klasa 10.9, bez pokryciaklasy 10mocno obciążone połączenia maszynowe
stal nierdzewna A2A2na zewnątrz, w wilgoci, przemysł spożywczy

Jak skręcić połączenie – krok po kroku

01
OtwórWywierć otwór przejściowy Ø 17,5 mm we wszystkich łączonych elementach.
02
PodkładkiPodkładka DIN 125 M16 po obu stronach połączenia zapobiega wgniataniu łba w materiał.
03
NakrętkaNakrętkę M16 wkręć palcami do oporu – jeśli idzie ciężko, sprawdź czystość gwintu.
04
DokręćKluczem 24 mm (nasadka 1/2" lub klucz oczkowy), równomiernie, bez klucza udarowego.
05
SprawdźNad nakrętką powinny wystawać min. 1–2 zwoje gwintu.
Ważne: nośność połączenia zależy od klasy śruby i nakrętki oraz momentu dokręcenia. Przy połączeniach konstrukcyjnych przyjmuj wartości z projektu. Nakrętkę dobieraj do klasy śruby – nie niższą.

Materiał i środowisko pracy

Brak – stal nierdzewna: Śruba M16 × 120 A2 nie potrzebuje powłoki – odporność na korozję daje sama stal nierdzewna. Sprawdza się na elewacjach, balustradach, w łazienkach i strefach mycia. Komplet uzupełnij nakrętką i podkładką A2. W środowisku z chlorkami wybierz A4; dokręcaj powoli, by uniknąć zatarcia gwintu.

Łączenie materiałów: śrubę, nakrętkę i podkładkę dobieraj w tym samym wykonaniu – nie łącz stali nierdzewnej z ocynkowaną.

Przechowywanie i transport

Trzymaj śruby w oryginalnym opakowaniu, z dala od wilgoci i chemikaliów.

Nie zrzucaj luzem na twarde podłoże – wgnieciony zwój gwintu blokuje nakrętkę.

Śruba M16 × 120 w innych wykonaniach

8.8 ZN – połączenia we wnętrzach, 10.9 – wysokie obciążenia, A2 – wilgoć i na zewnątrz.

Badania i certyfikaty

■ DIN 931 / PN-EN ISO 4014 – śruba sześciokątna
■ PN-EN ISO 3506-1 – stal A2
■ gwint metryczny M16 × 2
■ symbol 93116120A2
Karta techniczna PDF
wymiary (b = 38 mm, k = 10 mm, s = 24 mm), rysunek śruby M16 × 120, parametry i kod QR do tej strony
POBIERZ PDF →

Najczęściej zadawane pytania

Jaką grubość elementów skręci śruba M16×120 A2?

Śruba M16×120 A2 z podkładkami DIN 125 pod łbem i pod nakrętką (3 mm) i nakrętką DIN 934 (13 mm) – pakiet do ok. 97 mm. Gładka część trzpienia ma 82 mm, więc przy elementach od ok. 79 mm gwint zostaje poza łączonymi elementami.

Jak dokręcać nierdzewną śrubę M16×120 A2?

Śrubę M16×120 A2 dokręcaj równomiernie i bez klucza udarowego – gwinty A2 łatwo się zacierają. Przy gwincie M16 × 2 pomaga pasta przeciwzatarciowa. Klasa wytrzymałości A2 (50, 70 lub 80) decyduje o dopuszczalnym momencie – przyjmuj go z dokumentacji połączenia.

Ile waży śruba M16×120 A2?

Jedna śruba M16×120 A2 waży ok. 219,2 g; w opakowaniu śrub M16×120 A2 jest 25 szt. – razem ok. 5,48 kg. Masa jest orientacyjna (±5%).

Czym różni się śruba DIN 931 M16×120 A2 od DIN 933 M16×120?

DIN 931 M16×120 A2 ma gwint tylko na odcinku b = 38 mm, a pod łbem 82 mm gładkiego trzpienia – lepiej przenosi ścinanie w otworze. DIN 933 o tej samej długości ma gwint na całych 120 mm i pozwala dokręcić nakrętkę w dowolnym miejscu.

Czy śruba M16×120 A2 nadaje się na zewnątrz?

Tak – M16×120 A2 nie rdzewieje na deszczu i w wilgoci. Wyjątek: chlorki (baseny, strefa nadmorska, sól drogowa) – tam wybierz stal A4.

Czy jest śruba podobna do M16×120 A2, ale innej długości?

W tym samym wykonaniu (A2) mamy też: krótsza M16×110, dłuższa M16×130. Rozmiar M16×120 jest też w wykonaniu: 10.9, 8.8 ZN. Linki znajdziesz w sekcji „Pasujące nakrętki, podkładki i długości”.

Jaki klucz pasuje do śruby M16×120 A2?

Do śruby M16×120 A2 pasuje klucz 24 mm – wymiar jest taki sam w ISO i DIN. Wymiar po narożach łba to min. 26,17 mm, wysokość łba 10 mm – wygodnie pracuje się nasadką lub kluczem oczkowym.

Symbol
93116120A2
Materiał
Stal nierdzewna austenityczna A2 (PN-EN ISO 3506-1)
Zastosowanie
Połączenia nierdzewne na zewnątrz i w wilgoci, balustrady, elewacje, przemysł spożywczy
Ilość w opakowaniu
25 szt.
Wymiar nominalny [mm]
M16 × 120 mm
Mocowanie
Gwint M16 × 2 na długości b = 38 mm; klucz 24 mm
Konstrukcja
Śruba z łbem sześciokątnym, gwint na części trzpienia (b = 38 mm); łeb k = 10 mm
Warunki pracy
Na zewnątrz, w wilgoci i pomieszczeniach mokrych (bez chlorków)
Jakość
Stal nierdzewna A2 wg PN-EN ISO 3506-1
Zalety
Gładki trzpień pod łbem, gwint na odcinku b = 38 mm; łącz z nakrętką A2; montaż kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym
Dokument
Karta techniczna PDF w opisie produktu
Produkt
Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M16 × 120, stal nierdzewna A2
Przechowywanie
W suchym miejscu, w zamkniętym opakowaniu
Norma
DIN 931; PN-EN ISO 4014; PN-EN ISO 3506-1
Średnica mm
16
Długość mm
120
Materiał
A2-70
Norma
DIN 931
Śruba sześciokątna DIN 931 M14X50 klasa 8.8 ocynk galwaniczny - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  104,22 zł / 100szt.
52,11 zł / opak.
Brutto:  128,20 zł / 100szt.
64,10 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0 100 szt
Śruba sześciokątna DIN 931 M14X55 klasa 8.8 ocynk galwaniczny - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  111,50 zł / 100szt.
55,75 zł / opak.
Brutto:  137,14 zł / 100szt.
68,57 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0 100 szt
Śruba sześciokątna DIN 931 M14X60 klasa 8.8 ocynk galwaniczny - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  118,72 zł / 100szt.
59,36 zł / opak.
Brutto:  146,02 zł / 100szt.
73,01 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0 100 szt
Śruba sześciokątna DIN 931 M14X65 klasa 8.8 ocynk galwaniczny - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  126,14 zł / 100szt.
63,07 zł / opak.
Brutto:  155,14 zł / 100szt.
77,57 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0 100 szt
Śruba sześciokątna DIN 931 M14X80 klasa 8.8 ocynk galwaniczny - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  147,82 zł / 100szt.
73,91 zł / opak.
Brutto:  181,82 zł / 100szt.
90,91 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0 100 szt
Zarządzaj plikami cookie

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.
Ustawienia regionalne
Lokalizacja
Język
Waluta