ZAOPATRZENIE TECHNICZNE, KTÓRE UTRZYMUJE TWOJĄ FIRMĘ W RUCHU ZALOGUJ SIĘ
Kontakt

451 060 268

bok@e-pamar.net.pl

Biuro obsługi klienta: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00

Dział handlowy: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00 

P.H.U. PAMAR
ul. Prostopadła 4/36
33-100 Tarnów 
NIP: 873-300-73-96 

Adres do odbiorów osobistych, zwrotów i korespondencji:
ul. Do Huty 31 ,  33-100 Tarnów

Formularz kontaktowy
0
Twój koszyk
0,00 zł
Twój koszyk jest pusty

ŚRUBA SZEŚCIOKĄTNA DIN 931 M14x80 A2

PAMAR · DIN 931 · 9311480A2

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M14 × 80, stal nierdzewna A2

Śruba M14 × 80 z gwintem częściowym (b = 34 mm) i gładkim odcinkiem 46 mm pod łbem, stal nierdzewna A2. Norma DIN 931 / PN-EN ISO 4014, łeb sześciokątny 21 / 22 mm o wysokości 8,8 mm. Skręca pakiet do ok. 60 mm (z dwiema podkładkami i nakrętką). Opakowanie: 25 szt.

M14 × 80DIN 931STAL NIERDZEWNA A2KLUCZ 21/2225 SZT.
Materiał: brak – stal nierdzewna
bez powłoki – metal nierdzewny
M14×80
gwint × długość [mm]
21/22
klucz s [mm] (ISO/DIN)
8,8
wysokość łba k [mm]
A2
stal nierdzewna

O produkcie

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M14 × 80 ma gwint metryczny zwykły (skok 2 mm) na odcinku b = 34 mm, a pod łbem gładki trzpień. Łeb o rozmiarze klucza 21 / 22 mm i wysokości 8,8 mm dokręcisz kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym.

Dla rozmiaru M14 × 80: gładka część trzpienia ma 46 mm, więc przy elementach o łącznej grubości od ok. 43 mm gwint nie wchodzi w łączone elementy i nie pracuje na ścinanie. Maksymalna grubość pakietu to ok. 60 mm (podkładki DIN 125 po 2,5 mm, nakrętka 11 mm, 2 zwoje zapasu). Przekrój czynny gwintu As = 115 mm². 1000 sztuk waży ok. 114,1 kg.

Materiał: stal nierdzewna austenityczna grupy A2 wg PN-EN ISO 3506-1. Opakowanie zawiera 25 szt. Rozmiar klucza wg DIN 931 i jej następczyni ISO 4014 różni się dla tego rozmiaru – podajemy oba.

Śruba M14 × 80 A2 nie potrzebuje powłoki – odporność na korozję daje sama stal nierdzewna. Sprawdza się na elewacjach, balustradach, w łazienkach i strefach mycia. Komplet uzupełnij nakrętką i podkładką A2. W środowisku z chlorkami wybierz A4; dokręcaj powoli, by uniknąć zatarcia gwintu.

Dlaczego ta śruba M14 × 80

✓Gładki trzpień pod łbem
Gwint M14 × 2 tylko na odcinku b = 34 mm – lepsze pasowanie w otworze.
✓Stal nierdzewna A2
Nie rdzewieje – bez powłoki do uszkodzenia.
✓Łeb 21 / 22 mm
Narzędzie: nasadka 1/2" lub klucz oczkowy.
✓Norma DIN 931
Wymiary zgodne z PN-EN ISO 4014.
✓Pakiet do 60 mm
Gładki odcinek 46 mm – przy elementach grubszych niż ok. 43 mm gwint zostaje poza otworem.
✓Na zewnątrz i do wilgoci
Bez chlorków – tam wybierz A4.

Do czego użyć śruby M14

1Na zewnątrz i w wilgoci
połączenia M14 narażone na wodę i opady
2Ramy maszyn
połączenia przenoszące ścinanie
3Konstrukcje stalowe
węzły kratownic i stężeń
4Pojazdy i przyczepy
ramy i zawieszenia (wg dokumentacji)

W skrócie

Gwint: M14 × 2
Długość / gwint b: 80 / 34 mm
Gładki trzpień: 46 mm
Norma: DIN 931
Materiał: stal nierdzewna A2
Materiał: brak – stal nierdzewna
Klucz: 21 / 22 mm
Opakowanie: 25 szt.

Montaż śruby

Kolejność skręcania połączenia śrubą M14 × 80 – pakiet do 60 mm.

otwór
Ø 15,5 mm (ISO 273)
podkładki
pod łeb i pod nakrętkę
nakrętka
nakręć ręcznie
dokręć
klucz 21 / 22 mm, równomiernie

Parametry techniczne

Wymiary wg DIN 931 i PN-EN ISO 4014; stal A2 wg PN-EN ISO 3506-1; otwory przejściowe wg ISO 273.

ParametrWartośćWarunki / norma
GwintM14 × 2metryczny zwykły, na części trzpienia
Długość L80 mmdługość trzpienia (bez łba)
Długość gwintu b34 mmDIN 931
Gładki odcinek trzpienia46 mmL − b
NormaDIN 931odpowiednik PN-EN ISO 4014
Materiałstal nierdzewna A2PN-EN ISO 3506-1
Materiałbrak – stal nierdzewnana zewnątrz, w wilgoci i pomieszczeniach mokrych (bez chlorków)
Rozmiar klucza s21 / 22 mmISO 4014 / DIN 931
Wysokość łba k8,8 mmnominalna
Wymiar po narożach e23,35 / 24,49 mmmin. (ISO / DIN)
Opakowanie25 szt.
Otwór przejściowyØ 15,5 mmISO 273, szereg średni
Maks. grubość pakietuok. 60 mm2 podkładki DIN 125 + nakrętka DIN 934
Przekrój czynny As115 mm²gwint M14
Masa 1000 szt.ok. 114,1 kgorientacyjnie, stal A2

Którą śrubę wybrać?

Porównanie śrub DIN 931 dostępnych w ofercie.

WykonanieNakrętkaGdzie stosować
klasa 8.8, ocynk galwanicznyklasy 8połączenia konstrukcyjne i maszynowe – suche wnętrza
klasa 10.9, bez pokryciaklasy 10mocno obciążone połączenia maszynowe
stal nierdzewna A2A2na zewnątrz, w wilgoci, przemysł spożywczy

Jak skręcić połączenie – krok po kroku

01
OtwórWywierć otwór przejściowy Ø 15,5 mm we wszystkich łączonych elementach.
02
PodkładkiPodkładka DIN 125 M14 po obu stronach połączenia zapobiega wgniataniu łba w materiał.
03
NakrętkaNakrętkę M14 wkręć palcami do oporu – jeśli idzie ciężko, sprawdź czystość gwintu.
04
DokręćKluczem 21 / 22 mm (nasadka 1/2" lub klucz oczkowy), równomiernie, bez klucza udarowego.
05
SprawdźNad nakrętką powinny wystawać min. 1–2 zwoje gwintu.
Ważne: w połączeniach nośnych stosuj wartości z dokumentacji projektowej. Nakrętka powinna mieć klasę równą lub wyższą od klasy śruby.

Materiał i środowisko pracy

Brak – stal nierdzewna: Śruba M14 × 80 A2 nie potrzebuje powłoki – odporność na korozję daje sama stal nierdzewna. Sprawdza się na elewacjach, balustradach, w łazienkach i strefach mycia. Komplet uzupełnij nakrętką i podkładką A2. W środowisku z chlorkami wybierz A4; dokręcaj powoli, by uniknąć zatarcia gwintu.

Łączenie materiałów: śrubę, nakrętkę i podkładkę dobieraj w tym samym wykonaniu – nie łącz stali nierdzewnej z ocynkowaną.

Przechowywanie i transport

Magazynuj w suchym, przewiewnym pomieszczeniu.

Przed montażem sprawdź, czy gwint jest czysty – opiłki i piasek zwiększają tarcie i zaniżają docisk.

Śruba M14 × 80 w innych wykonaniach

8.8 ZN – połączenia we wnętrzach, 10.9 – wysokie obciążenia, A2 – wilgoć i na zewnątrz.

Badania i certyfikaty

■ DIN 931 / PN-EN ISO 4014 – śruba sześciokątna
■ PN-EN ISO 3506-1 – stal A2
■ gwint metryczny M14 × 2
■ symbol 9311480A2
Karta techniczna PDF
wymiary (b = 34 mm, k = 8,8 mm, s = 21 / 22 mm), rysunek śruby M14 × 80, parametry i kod QR do tej strony
POBIERZ PDF →

Najczęściej zadawane pytania

Jaką grubość elementów skręci śruba M14×80 A2?

Śruba M14×80 A2 z podkładkami DIN 125 pod łbem i pod nakrętką (2,5 mm) i nakrętką DIN 934 (11 mm) – pakiet do ok. 60 mm. Gładka część trzpienia ma 46 mm, więc przy elementach od ok. 43 mm gwint zostaje poza łączonymi elementami.

Jak dokręcać nierdzewną śrubę M14×80 A2?

Śrubę M14×80 A2 dokręcaj równomiernie i bez klucza udarowego – gwinty A2 łatwo się zacierają. Przy gwincie M14 × 2 pomaga pasta przeciwzatarciowa. Klasa wytrzymałości A2 (50, 70 lub 80) decyduje o dopuszczalnym momencie – przyjmuj go z dokumentacji połączenia.

Jaka jest wytrzymałość śruby M14×80 A2?

W śrubie M14×80 A2 przekrój czynny gwintu M14 to 115 mm². Przy stali A2-70 minimalna siła zrywająca to ok. 80,5 kN, przy A2-50 ok. 57,5 kN. Do mocno obciążonych połączeń wybierz stal ocynkowaną 8.8 lub 10.9, jeśli warunki na to pozwalają.

Co pasuje do śruby M14×80 A2?

Do śruby M14×80 A2 dobierz nakrętkę M14 A2 (DIN 934, wysokość ok. 11 mm) i podkładkę DIN 125 M14: otwór 15 mm, średnica 28 mm, grubość 2,5 mm. Nakrętka i podkładka muszą być również nierdzewne A2.

Czy śruba M14×80 A2 nadaje się na zewnątrz?

Tak – M14×80 A2 nie rdzewieje na deszczu i w wilgoci. Wyjątek: chlorki (baseny, strefa nadmorska, sól drogowa) – tam wybierz stal A4.

Czy jest śruba podobna do M14×80 A2, ale innej długości?

W tym samym wykonaniu (A2) mamy też: krótsza M14×75, dłuższa M14×85. Rozmiar M14×80 jest też w wykonaniu: 10.9, 8.8 ZN. Linki znajdziesz w sekcji „Pasujące nakrętki, podkładki i długości”.

Jaki klucz pasuje do śruby M14×80 A2?

Łeb śruby M14×80 A2 ma 21 mm wg ISO 4014 lub 22 mm wg DIN 931 – zależnie od dostawy, dlatego warto mieć oba klucze. Wymiar po narożach łba to min. 23,35 mm, wysokość łba 8,8 mm – wygodnie pracuje się nasadką lub kluczem oczkowym.

Symbol
9311480A2
Materiał
Stal nierdzewna austenityczna A2 (PN-EN ISO 3506-1)
Zastosowanie
Połączenia nierdzewne na zewnątrz i w wilgoci, balustrady, elewacje, przemysł spożywczy
Ilość w opakowaniu
25 szt.
Wymiar nominalny [mm]
M14 × 80 mm
Mocowanie
Gwint M14 × 2 na długości b = 34 mm; klucz 21 / 22 mm (ISO 4014 / DIN 931)
Konstrukcja
Śruba z łbem sześciokątnym, gwint na części trzpienia (b = 34 mm); łeb k = 8,8 mm
Warunki pracy
Na zewnątrz, w wilgoci i pomieszczeniach mokrych (bez chlorków)
Jakość
Stal nierdzewna A2 wg PN-EN ISO 3506-1
Zalety
Gładki trzpień pod łbem, gwint na odcinku b = 34 mm; łącz z nakrętką A2; montaż kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym
Dokument
Karta techniczna PDF w opisie produktu
Produkt
Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M14 × 80, stal nierdzewna A2
Przechowywanie
W suchym miejscu, w zamkniętym opakowaniu
Norma
DIN 931; PN-EN ISO 4014; PN-EN ISO 3506-1
Średnica mm
14
Długość mm
80
Materiał
A2-70
Norma
DIN 931
Śruba sześciokątna DIN 933 M12X12 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  132,40 zł / 100szt.
66,20 zł / opak.
Brutto:  162,86 zł / 100szt.
81,43 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M12X130 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  234,60 zł / 100szt.
58,65 zł / opak.
Brutto:  288,56 zł / 100szt.
72,14 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M12X140 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  249,68 zł / 100szt.
62,42 zł / opak.
Brutto:  307,12 zł / 100szt.
76,78 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M12X20 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  63,02 zł / 100szt.
31,51 zł / opak.
Brutto:  77,52 zł / 100szt.
38,76 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M12X22 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  71,52 zł / 100szt.
35,76 zł / opak.
Brutto:  87,96 zł / 100szt.
43,98 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Zarządzaj plikami cookie

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.
Ustawienia regionalne
Lokalizacja
Język
Waluta