ZAOPATRZENIE TECHNICZNE, KTÓRE UTRZYMUJE TWOJĄ FIRMĘ W RUCHU ZALOGUJ SIĘ
Kontakt

451 060 268

bok@e-pamar.net.pl

Biuro obsługi klienta: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00

Dział handlowy: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00 

P.H.U. PAMAR
ul. Prostopadła 4/36
33-100 Tarnów 
NIP: 873-300-73-96 

Adres do odbiorów osobistych, zwrotów i korespondencji:
ul. Do Huty 31 ,  33-100 Tarnów

Formularz kontaktowy
0
Twój koszyk
0,00 zł
Twój koszyk jest pusty

ŚRUBA SZEŚCIOKĄTNA DIN 931 M14x160 KLASA 8.8 OCYNK GALWANICZNY

Dostępny do 3 dni
Kod:  931141608.8ZN
Ilość w opakowaniu:  25 szt.
Brutto:  333,12 zł / 100szt.
83,28 zł / opak.
Netto:  270,84 zł / 100szt.
67,71 zł / opak.
W koszyku: 0 100 szt
PAMAR · DIN 931 · 931141608.8ZN

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M14 × 160, klasa 8.8, ocynk galwaniczny

Śruba M14 × 160 z gwintem częściowym (b = 40 mm) i gładkim odcinkiem 120 mm pod łbem, klasa 8.8, ocynk galwaniczny. Norma DIN 931 / PN-EN ISO 4014, łeb sześciokątny 21 / 22 mm o wysokości 8,8 mm. Skręca pakiet do ok. 140 mm (z dwiema podkładkami i nakrętką). Opakowanie: 25 szt.

M14 × 160DIN 931KLASA 8.8KLUCZ 21/2225 SZT.
Powłoka: ocynk galwaniczny ZN
srebrna powłoka elektrolityczna
M14×160
gwint × długość [mm]
21/22
klucz s [mm] (ISO/DIN)
8,8
wysokość łba k [mm]
8.8
klasa własności

O produkcie

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M14 × 160 ma gwint metryczny zwykły (skok 2 mm) na odcinku b = 40 mm, a pod łbem gładki trzpień. Łeb o rozmiarze klucza 21 / 22 mm i wysokości 8,8 mm dokręcisz kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym.

Dla rozmiaru M14 × 160: gładka część trzpienia ma 120 mm, więc przy elementach o łącznej grubości od ok. 117 mm gwint nie wchodzi w łączone elementy i nie pracuje na ścinanie. Maksymalna grubość pakietu to ok. 140 mm (podkładki DIN 125 po 2,5 mm, nakrętka 11 mm, 2 zwoje zapasu). Przekrój czynny gwintu As = 115 mm², minimalna siła zrywająca ok. 92 kN, orientacyjny moment dokręcania 135 Nm (μ = 0,14). 1000 sztuk waży ok. 204 kg.

Materiał: stal węglowa, klasa własności mechanicznych 8.8 wg PN-EN ISO 898-1. Opakowanie zawiera 25 szt. Rozmiar klucza wg DIN 931 i jej następczyni ISO 4014 różni się dla tego rozmiaru – podajemy oba.

Śruba M14 × 160 8.8 ZN pracuje najlepiej w suchym otoczeniu: ocynk galwaniczny ma kilka mikrometrów grubości i nie jest przeznaczony na deszcz. Połączenie uzupełnij nakrętką klasy 8 – dla wilgoci wybierz wersję nierdzewną A2.

Dlaczego ta śruba M14 × 160

✓Gładki trzpień pod łbem
Gwint M14 × 2 tylko na odcinku b = 40 mm – lepsze pasowanie w otworze.
✓Klasa 8.8
Wytrzymałość na rozciąganie 800 MPa.
✓Łeb 21 / 22 mm
Narzędzie: nasadka 1/2" lub klucz oczkowy.
✓Norma DIN 931
Wymiary zgodne z PN-EN ISO 4014.
✓Pakiet do 140 mm
Gładki odcinek 120 mm – przy elementach grubszych niż ok. 117 mm gwint zostaje poza otworem.
✓Ocynk galwaniczny
Ochrona przed korozją we wnętrzach.

Do czego użyć śruby M14

1Ramy maszyn
połączenia przenoszące ścinanie
2Konstrukcje stalowe
węzły kratownic i stężeń
3Pojazdy i przyczepy
ramy i zawieszenia (wg dokumentacji)
4Urządzenia dźwigowe
wsporniki i konsole (wg projektu)

W skrócie

Gwint: M14 × 2
Długość / gwint b: 160 / 40 mm
Gładki trzpień: 120 mm
Norma: DIN 931
Klasa: 8.8
Powłoka: ocynk galwaniczny ZN
Klucz: 21 / 22 mm
Opakowanie: 25 szt.

Montaż śruby

Kolejność skręcania połączenia śrubą M14 × 160 – pakiet do 140 mm.

otwór
Ø 15,5 mm (ISO 273)
podkładki
pod łeb i pod nakrętkę
nakrętka
nakręć ręcznie
dokręć
135 Nm, klucz 21 / 22 mm

Parametry techniczne

Wymiary wg DIN 931 i PN-EN ISO 4014; klasy własności wg PN-EN ISO 898-1; masa orientacyjna ±5%; otwory przejściowe wg ISO 273.

ParametrWartośćWarunki / norma
GwintM14 × 2metryczny zwykły, na części trzpienia
Długość L160 mmdługość trzpienia (bez łba)
Długość gwintu b40 mmDIN 931
Gładki odcinek trzpienia120 mmL − b
NormaDIN 931odpowiednik PN-EN ISO 4014
Klasa własności8.8Rm 800 MPa, Re 640 MPa
Powłokaocynk galwaniczny ZNsuche wnętrza
Rozmiar klucza s21 / 22 mmISO 4014 / DIN 931
Wysokość łba k8,8 mmnominalna
Wymiar po narożach e23,35 / 24,49 mmmin. (ISO / DIN)
Masa 1000 szt.ok. 204 kgstal, ±5%
Opakowanie25 szt.
Otwór przejściowyØ 15,5 mmISO 273, szereg średni
Maks. grubość pakietuok. 140 mm2 podkładki DIN 125 + nakrętka DIN 934
Przekrój czynny As115 mm²gwint M14
Siła zrywająca min.ok. 92 kNAs × Rm, PN-EN ISO 898-1
Moment dokręcaniaok. 135 Nmorientacyjnie, μ = 0,14

Którą śrubę wybrać?

Porównanie śrub DIN 931 dostępnych w ofercie.

WykonanieNakrętkaGdzie stosować
klasa 8.8, ocynk galwanicznyklasy 8połączenia konstrukcyjne i maszynowe – suche wnętrza
klasa 10.9, bez pokryciaklasy 10mocno obciążone połączenia maszynowe
stal nierdzewna A2A2na zewnątrz, w wilgoci, przemysł spożywczy

Jak skręcić połączenie – krok po kroku

01
OtwórWywierć otwór przejściowy Ø 15,5 mm we wszystkich łączonych elementach.
02
PodkładkaZałóż podkładkę DIN 125 pod łeb i pod nakrętkę – rozłoży nacisk.
03
NakrętkaNakrętkę M14 wkręć palcami do oporu – jeśli idzie ciężko, sprawdź czystość gwintu.
04
DokręćKluczem 21 / 22 mm (nasadka 1/2" lub klucz oczkowy), orientacyjnie 135 Nm.
05
SprawdźNad nakrętką powinny wystawać min. 1–2 zwoje gwintu.
Ważne: nośność połączenia zależy od klasy śruby i nakrętki oraz momentu dokręcenia. Przy połączeniach konstrukcyjnych przyjmuj wartości z projektu. Nakrętkę dobieraj do klasy śruby – nie niższą.

Powłoka i środowisko pracy

Ocynk galwaniczny ZN: Śruba M14 × 160 8.8 ZN pracuje najlepiej w suchym otoczeniu: ocynk galwaniczny ma kilka mikrometrów grubości i nie jest przeznaczony na deszcz. Połączenie uzupełnij nakrętką klasy 8 – dla wilgoci wybierz wersję nierdzewną A2.

Łączenie materiałów: śrubę, nakrętkę i podkładkę dobieraj w tym samym wykonaniu – nie łącz stali nierdzewnej z ocynkowaną.

Przechowywanie i transport

Przechowuj w suchym miejscu, w zamkniętym opakowaniu.

Chroń gwint przed zanieczyszczeniem i uderzeniami – uszkodzony zwój utrudni nakręcenie nakrętki.

Śruba M14 × 160 w innych wykonaniach

8.8 ZN – połączenia we wnętrzach, 10.9 – wysokie obciążenia, A2 – wilgoć i na zewnątrz.

Badania i certyfikaty

■ DIN 931 / PN-EN ISO 4014 – śruba sześciokątna
■ PN-EN ISO 898-1 – klasa 8.8
■ gwint metryczny M14 × 2
■ symbol 931141608.8ZN
Karta techniczna PDF
wymiary (b = 40 mm, k = 8,8 mm, s = 21 / 22 mm), rysunek śruby M14 × 160, parametry i kod QR do tej strony
POBIERZ PDF →

Najczęściej zadawane pytania

Czym różni się śruba DIN 931 M14×160 8.8 ZN od DIN 933 M14×160?

DIN 931 M14×160 8.8 ZN ma gwint tylko na odcinku b = 40 mm, a pod łbem 120 mm gładkiego trzpienia – lepiej przenosi ścinanie w otworze. DIN 933 o tej samej długości ma gwint na całych 160 mm i pozwala dokręcić nakrętkę w dowolnym miejscu.

Czy śruba M14×160 8.8 ZN nadaje się na zewnątrz?

Tylko krótkotrwale – cienki ocynk galwaniczny chroni głównie we wnętrzach. Na zewnątrz wybierz M14×160 ze stali nierdzewnej A2 albo zabezpiecz połączenie farbą.

Jaki klucz pasuje do śruby M14×160 8.8 ZN?

Łeb śruby M14×160 8.8 ZN ma 21 mm wg ISO 4014 lub 22 mm wg DIN 931 – zależnie od dostawy, dlatego warto mieć oba klucze. Wymiar po narożach łba to min. 23,35 mm, wysokość łba 8,8 mm – wygodnie pracuje się nasadką lub kluczem oczkowym.

Jaką grubość elementów skręci śruba M14×160 8.8 ZN?

Śruba M14×160 8.8 ZN z podkładkami DIN 125 pod łbem i pod nakrętką (2,5 mm) i nakrętką DIN 934 (11 mm) – pakiet do ok. 140 mm. Gładka część trzpienia ma 120 mm, więc przy elementach od ok. 117 mm gwint zostaje poza łączonymi elementami.

Co pasuje do śruby M14×160 8.8 ZN?

Do śruby M14×160 8.8 ZN dobierz nakrętkę M14 klasy 8 (DIN 934, wysokość ok. 11 mm) i podkładkę DIN 125 M14: otwór 15 mm, średnica 28 mm, grubość 2,5 mm. Przy drganiach lepsza będzie nakrętka samokontrująca DIN 985.

Jakim wiertłem zrobić otwór przelotowy pod M14×160 8.8 ZN?

Pod śrubę M14×160 8.8 ZN wywierć otwór przejściowy wg ISO 273: dokładny Ø 15 mm, średni Ø 15,5 mm, zgrubny Ø 16,5 mm. Gdy chcesz wkręcić śrubę w gwint, wywierć Ø 12 mm i nagwintuj M14 × 2 – minimalna długość wkręcenia w stal to ok. 14 mm, w aluminium ok. 28 mm.

Ile waży śruba M14×160 8.8 ZN?

Jedna śruba M14×160 8.8 ZN waży ok. 204 g; w opakowaniu śrub M14×160 8.8 ZN jest 25 szt. – razem ok. 5,1 kg. Masa jest orientacyjna (±5%).

Symbol
931141608.8ZN
Materiał
Stal węglowa, klasa 8.8 (PN-EN ISO 898-1), ocynk galwaniczny
Zastosowanie
Połączenia konstrukcyjne i maszynowe, mocowania, wsporniki i ramy – suche wnętrza
Ilość w opakowaniu
25 szt.
Wymiar nominalny [mm]
M14 × 160 mm
Mocowanie
Gwint M14 × 2 na długości b = 40 mm; klucz 21 / 22 mm (ISO 4014 / DIN 931)
Konstrukcja
Śruba z łbem sześciokątnym, gwint na części trzpienia (b = 40 mm); łeb k = 8,8 mm
Warunki pracy
Suche wnętrza
Jakość
Klasa własności 8.8 wg PN-EN ISO 898-1; ocynk galwaniczny ZN
Zalety
Gładki trzpień pod łbem, gwint na odcinku b = 40 mm; łącz z nakrętką klasy klasy 8; montaż kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym
Dokument
Karta techniczna PDF w opisie produktu
Produkt
Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M14 × 160, klasa 8.8, ocynk galwaniczny
Przechowywanie
W suchym miejscu, w zamkniętym opakowaniu
Norma
DIN 931; PN-EN ISO 4014; PN-EN ISO 898-1
Średnica mm
14
Długość mm
160
Materiał
Stal
Norma
DIN 931
Klasa
8.8
Pokrycie
Ocynk galwaniczny
Śruba sześciokątna DIN 933 M5X100 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  100szt.
Netto:  102,40 zł / 100szt.
102,40 zł / opak.
Brutto:  125,95 zł / 100szt.
125,95 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M5X10 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  500szt.
Netto:  7,23 zł / 100szt.
36,14 zł / opak.
Brutto:  8,89 zł / 100szt.
44,45 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M5X12 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  500szt.
Netto:  7,23 zł / 100szt.
36,14 zł / opak.
Brutto:  8,89 zł / 100szt.
44,45 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M5X14 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  500szt.
Netto:  7,92 zł / 100szt.
39,59 zł / opak.
Brutto:  9,74 zł / 100szt.
48,70 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 933 M5X16 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny
Ilość w opakowaniu:  500szt.
Netto:  8,48 zł / 100szt.
42,40 zł / opak.
Brutto:  10,43 zł / 100szt.
52,15 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Zarządzaj plikami cookie

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.
Ustawienia regionalne
Lokalizacja
Język
Waluta