ZAOPATRZENIE TECHNICZNE, KTÓRE UTRZYMUJE TWOJĄ FIRMĘ W RUCHU ZALOGUJ SIĘ
Kontakt

451 060 268

bok@e-pamar.net.pl

Biuro obsługi klienta: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00

Dział handlowy: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00 

P.H.U. PAMAR
ul. Prostopadła 4/36
33-100 Tarnów 
NIP: 873-300-73-96 

Adres do odbiorów osobistych, zwrotów i korespondencji:
ul. Do Huty 31 ,  33-100 Tarnów

Formularz kontaktowy
0
Twój koszyk
0,00 zł
Twój koszyk jest pusty

ŚRUBA DIN 931 M12x45 10,9 BEZ POKRYCIA

Dostępny do 3 dni
Kod:  931124510.9
Ilość w opakowaniu:  100 szt.
Brutto:  100,91 zł / 100szt.
100,91 zł / opak.
Netto:  82,04 zł / 100szt.
82,04 zł / opak.
W koszyku: 0
PAMAR · DIN 931 · 931124510.9

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M12 × 45, klasa 10.9, bez pokrycia

Śruba z łbem sześciokątnym M12 o długości 45 mm, klasa 10.9, bez pokrycia. Gwint metryczny (skok 1,75 mm) zajmuje 30 mm, reszta trzpienia – 15 mm – jest gładka. DIN 931 / PN-EN ISO 4014, klucz 18 / 19 mm. Skręca pakiet do ok. 26 mm (z dwiema podkładkami i nakrętką). Opakowanie: 100 szt.

M12 × 45DIN 931KLASA 10.9KLUCZ 18/19100 SZT.
Wykonanie: bez pokrycia
stal czarna, olejona
M12×45
gwint × długość [mm]
18/19
klucz s [mm] (ISO/DIN)
7,5
wysokość łba k [mm]
10.9
klasa własności

O produkcie

Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M12 × 45 ma gwint metryczny zwykły (skok 1,75 mm) na odcinku b = 30 mm, a pod łbem gładki trzpień. Łeb o rozmiarze klucza 18 / 19 mm i wysokości 7,5 mm dokręcisz kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym.

Dla rozmiaru M12 × 45: gładka część trzpienia ma 15 mm, więc przy elementach o łącznej grubości od ok. 12 mm gwint nie wchodzi w łączone elementy i nie pracuje na ścinanie. Maksymalna grubość pakietu to ok. 26 mm (podkładki DIN 125 po 2,5 mm, nakrętka 10 mm, 2 zwoje zapasu). Przekrój czynny gwintu As = 84,3 mm², minimalna siła zrywająca ok. 87,7 kN, orientacyjny moment dokręcania 125 Nm (μ = 0,14). 1000 sztuk waży ok. 50,1 kg.

Materiał: stal stopowa ulepszana cieplnie, klasa własności mechanicznych 10.9 wg PN-EN ISO 898-1. Opakowanie zawiera 100 szt. Rozmiar klucza wg DIN 931 i jej następczyni ISO 4014 różni się dla tego rozmiaru – podajemy oba.

Śruba klasy 10.9 bez powłoki (stal czarna, olejona) – do mocno obciążonych połączeń maszynowych i konstrukcyjnych. Łącz ją z nakrętką klasy 10. Olej chroni ją tylko w transporcie i magazynie – we wnętrzach lub po zabezpieczeniu powłoką malarską.

Dlaczego ta śruba M12 × 45

✓Gładki trzpień pod łbem
Gwint M12 × 1,75 tylko na odcinku b = 30 mm – lepsze pasowanie w otworze.
✓Klasa 10.9
Wysoka wytrzymałość – 1000 MPa.
✓Łeb 18 / 19 mm
Narzędzie: nasadka 3/8" lub klucz oczkowy.
✓Norma DIN 931
Wymiary zgodne z PN-EN ISO 4014.
✓Pakiet do 26 mm
Gładki odcinek 15 mm – przy elementach grubszych niż ok. 12 mm gwint zostaje poza otworem.
✓Stal czarna, olejona
Bez powłoki – można malować.

Do czego użyć śruby M12

1Konstrukcje stalowe
połączenia doczołowe i zakładkowe
2Konstrukcje drewniane
wiązary, krokwie, płatwie
3Maszyny rolnicze
zaczepy, ramy, wsporniki
4Podesty i schody
łączenie policzków i stopni

W skrócie

Gwint: M12 × 1,75
Długość / gwint b: 45 / 30 mm
Gładki trzpień: 15 mm
Norma: DIN 931
Klasa: 10.9
Wykonanie: bez pokrycia (stal czarna, olejona)
Klucz: 18 / 19 mm
Opakowanie: 100 szt.

Montaż śruby

Kolejność skręcania połączenia śrubą M12 × 45 – pakiet do 26 mm.

otwór
Ø 13,5 mm (ISO 273)
podkładki
pod łeb i pod nakrętkę
nakrętka
nakręć ręcznie
dokręć
125 Nm, klucz 18 / 19 mm

Parametry techniczne

Wymiary wg DIN 931 i PN-EN ISO 4014; klasy własności wg PN-EN ISO 898-1; masa orientacyjna ±5%; otwory przejściowe wg ISO 273.

ParametrWartośćWarunki / norma
GwintM12 × 1,75metryczny zwykły, na części trzpienia
Długość L45 mmdługość trzpienia (bez łba)
Długość gwintu b30 mmDIN 931
Gładki odcinek trzpienia15 mmL − b
NormaDIN 931odpowiednik PN-EN ISO 4014
Klasa własności10.9Rm 1000 MPa, Re 900 MPa
Wykonaniebez pokrycia (stal czarna, olejona)wnętrza, połączenia malowane lub zabezpieczane
Rozmiar klucza s18 / 19 mmISO 4014 / DIN 931
Wysokość łba k7,5 mmnominalna
Wymiar po narożach e20,03 / 21,10 mmmin. (ISO / DIN)
Masa 1000 szt.ok. 50,1 kgstal, ±5%
Opakowanie100 szt.
Otwór przejściowyØ 13,5 mmISO 273, szereg średni
Maks. grubość pakietuok. 26 mm2 podkładki DIN 125 + nakrętka DIN 934
Przekrój czynny As84,3 mm²gwint M12
Siła zrywająca min.ok. 87,7 kNAs × Rm, PN-EN ISO 898-1
Moment dokręcaniaok. 125 Nmorientacyjnie, μ = 0,14

Którą śrubę wybrać?

Porównanie śrub DIN 931 dostępnych w ofercie.

WykonanieNakrętkaGdzie stosować
klasa 8.8, ocynk galwanicznyklasy 8połączenia konstrukcyjne i maszynowe – suche wnętrza
klasa 10.9, bez pokryciaklasy 10mocno obciążone połączenia maszynowe
stal nierdzewna A2A2na zewnątrz, w wilgoci, przemysł spożywczy

Jak skręcić połączenie – krok po kroku

01
OtwórWywierć otwór przejściowy Ø 13,5 mm we wszystkich łączonych elementach.
02
PodkładkiPod łeb i pod nakrętkę załóż podkładkę DIN 125 M12 – chroni powierzchnię i rozkłada docisk.
03
NakrętkaNakręć nakrętkę ręcznie – powinna iść bez oporu.
04
DokręćKluczem 18 / 19 mm (nasadka 3/8" lub klucz oczkowy), orientacyjnie 125 Nm.
05
SprawdźNad nakrętką powinny wystawać min. 1–2 zwoje gwintu.
Ważne: w połączeniach nośnych stosuj wartości z dokumentacji projektowej. Nakrętka powinna mieć klasę równą lub wyższą od klasy śruby.

Wykonanie i środowisko pracy

Bez pokrycia (stal czarna, olejona): Śruba klasy 10.9 bez powłoki (stal czarna, olejona) – do mocno obciążonych połączeń maszynowych i konstrukcyjnych. Łącz ją z nakrętką klasy 10. Olej chroni ją tylko w transporcie i magazynie – we wnętrzach lub po zabezpieczeniu powłoką malarską.

Łączenie materiałów: śrubę, nakrętkę i podkładkę dobieraj w tym samym wykonaniu – nie łącz stali nierdzewnej z ocynkowaną.

Przechowywanie i transport

Trzymaj śruby w oryginalnym opakowaniu, z dala od wilgoci i chemikaliów.

Nie zrzucaj luzem na twarde podłoże – wgnieciony zwój gwintu blokuje nakrętkę.

Śruba M12 × 45 w innych wykonaniach

8.8 ZN – połączenia we wnętrzach, 10.9 – wysokie obciążenia, A2 – wilgoć i na zewnątrz.

Badania i certyfikaty

■ DIN 931 / PN-EN ISO 4014 – śruba sześciokątna
■ PN-EN ISO 898-1 – klasa 10.9
■ gwint metryczny M12 × 1,75
■ symbol 931124510.9
Karta techniczna PDF
wymiary (b = 30 mm, k = 7,5 mm, s = 18 / 19 mm), rysunek śruby M12 × 45, parametry i kod QR do tej strony
POBIERZ PDF →

Najczęściej zadawane pytania

Czy śruba M12×45 10.9 nadaje się na zewnątrz?

Nie bez zabezpieczenia – M12×45 10.9 jest bez powłoki (stal czarna, olejona). Po montażu pomaluj połączenie; nie stosuj ocynku ogniowego na śrubach 10.9 bez zgody projektanta.

Czy jest śruba podobna do M12×45 10.9, ale innej długości?

W tym samym wykonaniu (10.9) mamy też: krótsza M12×40, dłuższa M12×50. Rozmiar M12×45 jest też w wykonaniu: 8.8 ZN, A2. Linki znajdziesz w sekcji „Pasujące nakrętki, podkładki i długości”.

Jakim kluczem dokręcić śrubę M12×45 10.9?

Łeb śruby M12×45 10.9 ma 18 mm wg ISO 4014 lub 19 mm wg DIN 931 – zależnie od dostawy, dlatego warto mieć oba klucze. Wymiar po narożach łba to min. 20,03 mm, wysokość łba 7,5 mm – wygodnie pracuje się nasadką lub kluczem oczkowym.

Do jakiej grubości połączenia wystarczy śruba M12×45 10.9?

Śruba M12×45 10.9 z podkładkami DIN 125 pod łbem i pod nakrętką (2,5 mm) i nakrętką DIN 934 (10 mm) – pakiet do ok. 26 mm. Gładka część trzpienia ma 15 mm, więc przy elementach od ok. 12 mm gwint zostaje poza łączonymi elementami.

Jaki otwór wywiercić pod śrubę M12×45 10.9?

Pod śrubę M12×45 10.9 wywierć otwór przejściowy wg ISO 273: dokładny Ø 13 mm, średni Ø 13,5 mm, zgrubny Ø 14,5 mm. Gdy chcesz wkręcić śrubę w gwint, wywierć Ø 10,25 mm i nagwintuj M12 × 1,75 – minimalna długość wkręcenia w stal to ok. 12 mm, w aluminium ok. 24 mm.

Ile waży śruba M12×45 10.9?

Jedna śruba M12×45 10.9 waży ok. 50,1 g; w opakowaniu śrub M12×45 10.9 jest 100 szt. – razem ok. 5,01 kg. Masa jest orientacyjna (±5%).

Czym różni się śruba DIN 931 M12×45 10.9 od DIN 933 M12×45?

DIN 931 M12×45 10.9 ma gwint tylko na odcinku b = 30 mm, a pod łbem 15 mm gładkiego trzpienia – lepiej przenosi ścinanie w otworze. DIN 933 o tej samej długości ma gwint na całych 45 mm i pozwala dokręcić nakrętkę w dowolnym miejscu.

Symbol
931124510.9
Materiał
Stal stopowa ulepszana cieplnie, klasa 10.9 (PN-EN ISO 898-1), bez pokrycia
Zastosowanie
Mocno obciążone połączenia maszynowe i konstrukcyjne, połączenia malowane po montażu
Ilość w opakowaniu
100 szt.
Wymiar nominalny [mm]
M12 × 45 mm
Mocowanie
Gwint M12 × 1,75 na długości b = 30 mm; klucz 18 / 19 mm (ISO 4014 / DIN 931)
Konstrukcja
Śruba z łbem sześciokątnym, gwint na części trzpienia (b = 30 mm); łeb k = 7,5 mm
Warunki pracy
Wnętrza, połączenia malowane lub zabezpieczane
Jakość
Klasa własności 10.9 wg PN-EN ISO 898-1; bez pokrycia (stal czarna, olejona)
Zalety
Gładki trzpień pod łbem, gwint na odcinku b = 30 mm; łącz z nakrętką klasy klasy 10; montaż kluczem płaskim, oczkowym lub nasadowym
Dokument
Karta techniczna PDF w opisie produktu
Produkt
Śruba z łbem sześciokątnym DIN 931 M12 × 45, klasa 10.9, bez pokrycia
Przechowywanie
W suchym miejscu, w zamkniętym opakowaniu
Norma
DIN 931; PN-EN ISO 4014; PN-EN ISO 898-1
Średnica mm
12
Długość mm
45
Materiał
Stal
Norma
DIN 931
Klasa
10.9
Pokrycie
Bez pokrycia
Śruba sześciokątna DIN 931 M14X140 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  464,04 zł / 100szt.
116,01 zł / opak.
Brutto:  570,76 zł / 100szt.
142,69 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 931 M14X150 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  25szt.
Netto:  550,56 zł / 100szt.
137,64 zł / opak.
Brutto:  677,20 zł / 100szt.
169,30 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 931 M14X160 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  10szt.
Netto:  714,50 zł / 100szt.
71,45 zł / opak.
Brutto:  878,80 zł / 100szt.
87,88 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 931 M14X170 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  10szt.
Netto:  816,60 zł / 100szt.
81,66 zł / opak.
Brutto:  1 004,40 zł / 100szt.
100,44 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Śruba sześciokątna DIN 931 M14X180 stal nierdzewna A2 - widok produktu
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  10szt.
Netto:  860,70 zł / 100szt.
86,07 zł / opak.
Brutto:  1 058,70 zł / 100szt.
105,87 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0
Zarządzaj plikami cookie

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.
Ustawienia regionalne
Lokalizacja
Język
Waluta