ZAOPATRZENIE TECHNICZNE, KTÓRE UTRZYMUJE TWOJĄ FIRMĘ W RUCHU ZALOGUJ SIĘ
Kontakt

451 060 268

bok@e-pamar.net.pl

Biuro obsługi klienta: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00

Dział handlowy: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00 

P.H.U. PAMAR
ul. Prostopadła 4/36
33-100 Tarnów 
NIP: 873-300-73-96 

Adres do odbiorów osobistych, zwrotów i korespondencji:
ul. Do Huty 31 ,  33-100 Tarnów

Formularz kontaktowy
0
Twój koszyk
0,00 zł
Twój koszyk jest pusty

PRĘT GWINTOWANY DO KOTWY CHEMICZNEJ M16X200 KLASA 8.8 OCYNK GALWANICZNY

PRĘT GWINTOWANY DO KOTWY CHEMICZNEJ M16X200 KLASA 8.8 OCYNK GALWANICZNY
Dostępny do 3 dni
Kod:  976162008.8ZN
Ilość w opakowaniu:  25 szt.
Brutto:  738,00 zł / 100szt.
184,50 zł / opak.
Netto:  600,00 zł / 100szt.
150,00 zł / opak.
W koszyku: 0 100 szt
PAMAR · 976162008.8ZN

Pręt gwintowany M16 × 200 mm, klasa 8.8, ocynk galwaniczny – do kotwy chemicznej

Pręt gwintowany M16 o długości 200 mm ze stali klasy 8.8 do osadzania w zaprawie kotwiącej. Każdy pręt ma w komplecie nakrętkę M16 i podkładkę. Przy zakotwieniu 80 mm mieści element do ok. 100 mm. Do suchych wnętrz. Opakowanie: 25 szt.

M16 × 200 MMKLASA 8.8PRĘT + NAKRĘTKA + PODKŁADKA25 SZT.OCYNK ZN
Powłoka: ocynk galwaniczny ZN
srebrna powłoka elektrolityczna
M16 × 200
gwint × długość pręta [mm]
800 MPa
min. wytrzymałość na rozciąganie
Ø 18 mm
wiertło dla M16 (TCM PRO+)
40 Nm
moment dokręcania (TCM PRO+)
JAK PRACUJE 200 MM GWINTU
Ile zostaje na element mocowany?
Przekrój zamocowania pręta M16 × 200 przy minimalnym zakotwieniu 80 mm w zaprawie TCM PRO+ (schemat poglądowy).
Przekrój zamocowania pręta gwintowanego M16 × 200 w betonie: zakotwienie 80 mm, element mocowany do 100 mm, podkładka z nakrętką i zapas gwintu
1Zakotwienie w zaprawie
80 mm
minimum dla TCM PRO+, wiertło Ø 18 mm
2Element mocowany
do ok. 100 mm
przy minimalnym zakotwieniu
3Podkładka + nakrętka
ok. 17,8 mm
3 mm + 14,8 mm
4Zapas gwintu
≥ 1 zwój
2 mm nad nakrętką
DOBIERZ DŁUGOŚĆ PRĘTA M16
Jak gruby jest Twój element mocowany?
Kliknij zakres grubości – pokażemy, który pręt M16 w ocynku galwanicznym wybrać przy zakotwieniu 80 mm.
do 50 mmM16 × 150
ok. 70 mm gwintu nad betonem przy hef 80 mm

Pręt 150 mm osadzony na 80 mm zostawia ok. 70 mm gwintu nad betonem – po odjęciu podkładki, nakrętki i zapasu gwintu zmieści się element do ok. 50 mm.

Pręt M16 × 150 przy zakotwieniu 80 mm – miejsce na element mocowany do 50 mmZobacz pręt M16 × 150 →
50–90 mmM16 × 190
ok. 110 mm gwintu nad betonem przy hef 80 mm

Pręt 190 mm osadzony na 80 mm zostawia ok. 110 mm gwintu nad betonem – po odjęciu podkładki, nakrętki i zapasu gwintu zmieści się element do ok. 90 mm.

Pręt M16 × 190 przy zakotwieniu 80 mm – miejsce na element mocowany do 90 mmZobacz pręt M16 × 190 →
90–100 mmM16 × 200 – ten produkt ✓
ok. 120 mm gwintu nad betonem przy hef 80 mm

Pręt 200 mm osadzony na 80 mm zostawia ok. 120 mm gwintu nad betonem – po odjęciu podkładki, nakrętki i zapasu gwintu zmieści się element do ok. 100 mm.

Pręt M16 × 200 przy zakotwieniu 80 mm – miejsce na element mocowany do 100 mm
100–120 mmM16 × 220
ok. 140 mm gwintu nad betonem przy hef 80 mm

Pręt 220 mm osadzony na 80 mm zostawia ok. 140 mm gwintu nad betonem – po odjęciu podkładki, nakrętki i zapasu gwintu zmieści się element do ok. 120 mm.

Pręt M16 × 220 przy zakotwieniu 80 mm – miejsce na element mocowany do 120 mmZobacz pręt M16 × 220 →
120–140 mmM16 × 240
ok. 160 mm gwintu nad betonem przy hef 80 mm

Pręt 240 mm osadzony na 80 mm zostawia ok. 160 mm gwintu nad betonem – po odjęciu podkładki, nakrętki i zapasu gwintu zmieści się element do ok. 140 mm.

Pręt M16 × 240 przy zakotwieniu 80 mm – miejsce na element mocowany do 140 mmZobacz pręt M16 × 240 →
140–160 mmM16 × 260
ok. 180 mm gwintu nad betonem przy hef 80 mm

Pręt 260 mm osadzony na 80 mm zostawia ok. 180 mm gwintu nad betonem – po odjęciu podkładki, nakrętki i zapasu gwintu zmieści się element do ok. 160 mm.

Pręt M16 × 260 przy zakotwieniu 80 mm – miejsce na element mocowany do 160 mmZobacz pręt M16 × 260 →
160–200 mmM16 × 300
ok. 220 mm gwintu nad betonem przy hef 80 mm

Pręt 300 mm osadzony na 80 mm zostawia ok. 220 mm gwintu nad betonem – po odjęciu podkładki, nakrętki i zapasu gwintu zmieści się element do ok. 200 mm.

Pręt M16 × 300 przy zakotwieniu 80 mm – miejsce na element mocowany do 200 mmZobacz pręt M16 × 300 →
200–250 mmM16 × 350
ok. 270 mm gwintu nad betonem przy hef 80 mm

Pręt 350 mm osadzony na 80 mm zostawia ok. 270 mm gwintu nad betonem – po odjęciu podkładki, nakrętki i zapasu gwintu zmieści się element do ok. 250 mm.

Pręt M16 × 350 przy zakotwieniu 80 mm – miejsce na element mocowany do 250 mmZobacz pręt M16 × 350 →
250–280 mmM16 × 380
ok. 300 mm gwintu nad betonem przy hef 80 mm

Pręt 380 mm osadzony na 80 mm zostawia ok. 300 mm gwintu nad betonem – po odjęciu podkładki, nakrętki i zapasu gwintu zmieści się element do ok. 280 mm.

Pręt M16 × 380 przy zakotwieniu 80 mm – miejsce na element mocowany do 280 mmZobacz pręt M16 × 380 →
ponad 280 mmZapytaj o dobór
większa średnica, inna długość lub pręt na wymiar

Dobierzemy pręt i zaprawę do Twojego zamocowania. Napisz: bok@e-pamar.net.pl lub zadzwoń: 451 060 268.

Jak to liczymy? Wzór na grubość elementu
tfix ≤ L − hef − podkładka − nakrętka − zapas
Dla M16 × 200: 200 − 80 − 3 − 14,8 − 2 ≈ 100 mm. Pręt możesz też osadzić głębiej – zaprawa TCM PRO+ dopuszcza dla M16 zakotwienie 80–192 mm. Każdy dodatkowy milimetr zakotwienia to milimetr mniej na element. Zakotwienie poniżej minimum z ETA zaprawy jest niedopuszczalne.
Wartości orientacyjne dla zaprawy TCM PRO+ (ETA-23/0051) – przed montażem sprawdź je z rzeczywistą nakrętką, podkładką i dokumentacją zaprawy.

O produkcie

Pręt gwintowany M16 × 200 mm to stalowy element kotwy wklejanej: osadzasz go w wywierconym i oczyszczonym otworze wypełnionym zaprawą kotwiącą, a po związaniu żywicy przykręcasz mocowany element nakrętką. Pręt jest wykonany ze stali o klasie wytrzymałości 8.8 – wymagana wytrzymałość na rozciąganie to co najmniej 800 MPa, a granica plastyczności co najmniej 640 MPa.

Długość 200 mm pozwala zamocować element o średniej grubości albo osadzić pręt głębiej niż minimum. Przy minimalnym zakotwieniu zaprawy TCM PRO+ (80 mm) nad podłożem zostaje ok. 120 mm gwintu – po odjęciu podkładki, nakrętki i zapasu gwintu zmieści się element do ok. 100 mm.

Powłoka z ocynku galwanicznego (ZN) chroni stal w suchych pomieszczeniach. Do pracy na zewnątrz i w wilgoci wybierz pręt w ocynku ogniowym HDG albo ze stali nierdzewnej A2. Każdy pręt ma w komplecie nakrętkę M16 i podkładkę z tą samą powłoką.

Dlaczego ten pręt M16 × 200

✓Długość 200 mm
Element do ok. 100 mm przy hef 80 mm.
✓Klasa 8.8
Rm min. 800 MPa, Re min. 640 MPa wg ISO 898-1.
✓Komplet do montażu
Pręt, nakrętka M16 i podkładka w jednej powłoce.
✓Gwint metryczny M16
Skok 2 mm – pasuje do standardowych nakrętek M16.
✓Do zapraw kotwiących
Współpracuje z zaprawami dopuszczającymi pręty M16 kl. 8.8.
✓Ekonomiczny ocynk
Ocynk galwaniczny do suchych wnętrz w dobrej cenie.

Do czego użyć pręta M16 × 200

1Konstrukcje stalowe w halach
słupy, stopy i blachy podstaw
2Maszyny i urządzenia
kotwienie maszyn do posadzek
3Regały wysokiego składowania
stopy regałów i antresol
4Belki i podwaliny
połączenia z fundamentem

W skrócie

Gwint: M16 × 2 (zwykły)
Długość: 200 mm
Klasa: 8.8
Powłoka: ocynk galwaniczny ZN
W komplecie: nakrętka M16 + podkładka
Opakowanie: 25 szt.

Od otworu do obciążenia

Kolejność montażu kotwy wklejanej z prętem M16. Średnicę wiertła, głębokość i czasy wiązania przyjmij z karty wybranej zaprawy – poniżej wartości dla Trutek TCM PRO+ (ETA-23/0051).

Ø 18 mm
wiercenie otworu, głębokość ≥ 80 mm
czyszczenie
wydmuchanie i szczotkowanie zwiercin
wiązanie
pręt osadzony – bez obciążania do utwardzenia zaprawy
40 Nm
dokręcenie nakrętki kluczem dynamometrycznym

Parametry techniczne

Własności mechaniczne klasy 8.8 według PN-EN ISO 898-1; dane montażowe dla M16 według oceny ETA-23/0051 zaprawy Trutek TCM PRO+ (14.02.2023). Przy innej zaprawie obowiązują dane z jej dokumentacji.

ParametrWartośćWarunki / norma
GwintM16 × 2metryczny zwykły
Długość pręta200 mmcałkowita
Klasa wytrzymałości8.8PN-EN ISO 898-1
Wytrzymałość na rozciąganie Rmmin. 800 MPad ≤ 16 mm
Granica plastyczności Rp0,2min. 640 MPad ≤ 16 mm
Przekrój czynny As157 mm²gwint M16
Min. siła zrywająca125 kNAs × Rm, ISO 898-1
Obciążenie próbne91,0 kNISO 898-1
Powłokaocynk galwaniczny ZNsuche wnętrza
W komplecienakrętka M16 + podkładkaocynk galwaniczny
Średnica wiertła18 mmTCM PRO+, ETA-23/0051
Głębokość zakotwienia hef80–192 mmTCM PRO+, M16
Moment dokręcania Tinst40 NmTCM PRO+, M16
Min. odległość od krawędzi50 mmTCM PRO+, M16
Opakowanie25 szt.komplet: pręt, nakrętka, podkładka

Ile gwintu zostaje nad betonem

Długość 200 mm dzieli się na zakotwienie, element mocowany, podkładkę i nakrętkę. Wartości orientacyjne – zawsze sprawdź je z rzeczywistą nakrętką i dokumentacją zaprawy.

Zakotwienie hefNad podłożemElement mocowany (orient.)
80 mm (min. TCM PRO+)ok. 120 mmdo ok. 100 mm
130 mmok. 70 mmdo ok. 50 mm
175 mmok. 25 mmdo ok. 5 mm

Montaż pręta w kotwie chemicznej – krok po kroku

01
WiercenieOtwór Ø 18 mm na głębokość zakotwienia, min. 80 mm.
02
CzyszczenieWydmuchaj pompką i wyszczotkuj otwór według instrukcji zaprawy.
03
ZaprawaWypełnij otwór od dna, ok. 2/3 głębokości, bez pęcherzy powietrza.
04
OsadzenieWkręć czysty pręt ruchem obrotowym do dna otworu.
05
DokręceniePo utwardzeniu załóż element, podkładkę i dokręć nakrętkę 40 Nm.
Ważne: nośność zamocowania zależy od całego systemu: zaprawy, podłoża, głębokości, odległości od krawędzi i rozstawu kotew. Wartości obliczeniowe przyjmuj z oceny ETA wybranej zaprawy. ETA zaprawy TCM PRO+ obejmuje obciążenia statyczne i quasi-statyczne. Nie obciążaj pręta przed upływem czasu utwardzenia zaprawy.

Powłoka i środowisko pracy

Ocynk galwaniczny ZN: cienka, równa powłoka cynku chroniąca stal w suchych pomieszczeniach – w ocenach ETA zapraw kotwiących stal ocynkowana galwanicznie jest zwykle dopuszczona do suchych warunków wewnętrznych.

Na zewnątrz i w wilgoci wybierz pręt w ocynku ogniowym HDG lub ze stali nierdzewnej A2. Nie łącz ocynku z miedzią ani stalą nierdzewną w wilgotnym środowisku (korozja galwaniczna).

Przechowywanie i transport

Przechowuj w suchym, zadaszonym miejscu, w oryginalnym opakowaniu – kondensacja wilgoci skraca życie powłoki galwanicznej.

Przed osadzeniem pręt musi być czysty i suchy, bez smaru i oleju – zanieczyszczenia osłabiają przyczepność żywicy.

Ten sam wymiar M16 × 200 w innych wykonaniach

HDG i A2 – na zewnątrz i w wilgoci. Inne długości M16 znajdziesz w doborze długości na górze strony.

Badania i certyfikaty

■ klasa 8.8 wg PN-EN ISO 898-1
■ gwint metryczny M16 × 2
■ dane montażowe: ETA-23/0051 (TCM PRO+)
■ symbol 976162008.8ZN
Karta techniczna PDF
wymiary, parametry klasy 8.8, schemat zakotwienia M16 × 200 i kod QR do tej strony
POBIERZ PDF →

Najczęściej zadawane pytania

Jaki element mogę przykręcić prętem M16 × 200?

Przy zakotwieniu 80 mm (minimum dla TCM PRO+) nad betonem zostaje ok. 120 mm gwintu. Po odjęciu nakrętki, podkładki i zapasu gwintu zostaje miejsce na element o grubości do ok. 100 mm.

Jakie wiertło do pręta M16?

Dla zaprawy TCM PRO+ – Ø 18 mm. Przy innej zaprawie średnicę otworu odczytaj z jej karty technicznej lub ETA.

Jakim momentem dokręcić nakrętkę?

Dla M16 w systemie TCM PRO+ moment montażowy wynosi 40 Nm. Dokręcaj dopiero po pełnym utwardzeniu zaprawy, kluczem dynamometrycznym.

Co jest w opakowaniu?

25 kompletów: pręt gwintowany M16 × 200 mm, nakrętka M16 i podkładka – wszystko w ocynku galwanicznym.

Czy mogę użyć tego pręta na zewnątrz?

Nie zalecamy. Ocynk galwaniczny jest przeznaczony do suchych wnętrz. Na zewnątrz wybierz wariant w ocynku ogniowym HDG lub ze stali nierdzewnej A2.

Co oznacza klasa 8.8?

Wytrzymałość na rozciąganie co najmniej 800 MPa i granica plastyczności co najmniej 640 MPa. Dla M16 daje to minimalną siłę zrywającą pręt ok. 125 kN – nośność całej kotwy zależy jednak także od zaprawy, podłoża i rozstawu.

Jak głęboko osadzić pręt?

Zaprawa TCM PRO+ dopuszcza dla M16 zakotwienie od 80 do 192 mm. Głębokość wynika z projektu i wymaganej nośności – głębsze osadzenie zwiększa nośność, ale zmniejsza ilość gwintu nad betonem.

Marka
Pamar
Symbol
976162008.8ZN
Materiał
Stal klasy 8.8 (Rm min. 800 MPa, Rp0,2 min. 640 MPa)
Zastosowanie
Kotwy chemiczne – konstrukcje stalowe w halach, maszyny, regały wysokiego składowania i podwaliny w betonie, w suchych pomieszczeniach
Ilość w opakowaniu
25 szt. (komplet: pręt + nakrętka + podkładka)
Wymiar nominalny [mm]
16
Mocowanie
Osadzenie w zaprawie kotwiącej; wiertło Ø 18 mm, hef 80–192 mm, moment 40 Nm (dla TCM PRO+)
Konstrukcja
Pręt z gwintem metrycznym M16 × 2 na całej długości, L = 200 mm; w komplecie nakrętka M16 i podkładka
Warunki pracy
Suche warunki wewnętrzne (ocynk galwaniczny); na zewnątrz – wariant HDG lub A2
Jakość
Klasa wytrzymałości 8.8 wg PN-EN ISO 898-1; ocynk galwaniczny ZN
Zalety
Klasa 8.8; komplet z nakrętką i podkładką; przy hef 80 mm ok. 120 mm gwintu nad betonem – element do ok. 100 mm
Długość robocza mm
200 mm
Dokument
Karta techniczna PDF w opisie produktu
Produkt
Pręt gwintowany do kotwy chemicznej M16 × 200 mm, klasa 8.8
Przechowywanie
W suchym, zadaszonym miejscu, w oryginalnym opakowaniu
Norma
PN-EN ISO 898-1 (klasa 8.8)
Certyfikaty
Dane montażowe wg ETA-23/0051 (Trutek TCM PRO+)
Średnica mm
16
Długość mm
200
Materiał
Stal
Klasa
8.8
Pokrycie
Ocynk galwaniczny
Pręt gwintowany M10x170 do kotwy chemicznej, klasa 8.8, ocynk ogniowy HDG, z nakrętką i podkładką
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  470,00 zł / 100szt.
235,00 zł / opak.
Brutto:  578,10 zł / 100szt.
289,05 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0 szt
Pręt gwintowany M10x190 do kotwy chemicznej, klasa 8.8, ocynk ogniowy HDG, z nakrętką i podkładką
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  490,00 zł / 100szt.
245,00 zł / opak.
Brutto:  602,70 zł / 100szt.
301,35 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0 szt
Pręt gwintowany M12x120 do kotwy chemicznej, klasa 8.8, ocynk ogniowy HDG, z nakrętką i podkładką
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  498,00 zł / 100szt.
249,00 zł / opak.
Brutto:  612,54 zł / 100szt.
306,27 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0 szt
Pręt gwintowany M12x160 do kotwy chemicznej, klasa 8.8, ocynk ogniowy HDG, z nakrętką i podkładką
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  574,00 zł / 100szt.
287,00 zł / opak.
Brutto:  706,02 zł / 100szt.
353,01 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0 szt
Pręt gwintowany M12x180 do kotwy chemicznej, klasa 8.8, ocynk ogniowy HDG, z nakrętką i podkładką
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  634,00 zł / 100szt.
317,00 zł / opak.
Brutto:  779,82 zł / 100szt.
389,91 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0 szt
Zarządzaj plikami cookie

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.
Ustawienia regionalne
Lokalizacja
Język
Waluta