ZAOPATRZENIE TECHNICZNE, KTÓRE UTRZYMUJE TWOJĄ FIRMĘ W RUCHU ZALOGUJ SIĘ
Kontakt

451 060 268

bok@e-pamar.net.pl

Biuro obsługi klienta: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00

Dział handlowy: 
pon. - pt. 07:00 - 15:00 

P.H.U. PAMAR
ul. Prostopadła 4/36
33-100 Tarnów 
NIP: 873-300-73-96 

Adres do odbiorów osobistych, zwrotów i korespondencji:
ul. Do Huty 31 ,  33-100 Tarnów

Formularz kontaktowy
0
Twój koszyk
0,00 zł
Twój koszyk jest pusty

PRĘT GWINTOWANY DO KOTWY CHEMICZNEJ M12X260 KLASA 8.8 OCYNK GALWANICZNY

PRĘT GWINTOWANY DO KOTWY CHEMICZNEJ M12X260 KLASA 8.8 OCYNK GALWANICZNY
Dostępny do 3 dni
Kod:  976122608.8ZN
Ilość w opakowaniu:  25 szt.
Brutto:  688,80 zł / 100szt.
172,20 zł / opak.
Netto:  560,00 zł / 100szt.
140,00 zł / opak.
W koszyku: 0 100 szt
PAMAR · 976122608.8ZN

Pręt gwintowany M12 × 260 mm, klasa 8.8, ocynk galwaniczny – do kotwy chemicznej

Pręt gwintowany M12 o długości 260 mm ze stali klasy 8.8 do osadzania w zaprawie kotwiącej. Każdy pręt ma w komplecie nakrętkę M12 i podkładkę. Przy zakotwieniu 70 mm mieści element do ok. 174 mm. Do suchych wnętrz. Opakowanie: 25 szt.

M12 × 260 MMKLASA 8.8PRĘT + NAKRĘTKA + PODKŁADKA25 SZT.OCYNK ZN
Powłoka: ocynk galwaniczny ZN
srebrna powłoka elektrolityczna
M12 × 260
gwint × długość pręta [mm]
800 MPa
min. wytrzymałość na rozciąganie
Ø 14 mm
wiertło dla M12 (TCM PRO+)
20 Nm
moment dokręcania (TCM PRO+)
JAK PRACUJE 260 MM GWINTU
Ile zostaje na element mocowany?
Przekrój zamocowania pręta M12 × 260 przy minimalnym zakotwieniu 70 mm w zaprawie TCM PRO+ (schemat poglądowy).
Przekrój zamocowania pręta gwintowanego M12 × 260 w betonie: zakotwienie 70 mm, element mocowany do 174 mm, podkładka z nakrętką i zapas gwintu
1Zakotwienie w zaprawie
70 mm
minimum dla TCM PRO+, wiertło Ø 14 mm
2Element mocowany
do ok. 174 mm
przy minimalnym zakotwieniu
3Podkładka + nakrętka
ok. 13,3 mm
2,5 mm + 10,8 mm
4Zapas gwintu
≥ 1 zwój
1,75 mm nad nakrętką
DOBIERZ DŁUGOŚĆ PRĘTA M12
Jak gruby jest Twój element mocowany?
Kliknij zakres grubości – pokażemy, który pręt M12 w ocynku galwanicznym wybrać przy zakotwieniu 70 mm.
do 34 mmM12 × 120
ok. 50 mm gwintu nad betonem przy hef 70 mm

Pręt 120 mm osadzony na 70 mm zostawia ok. 50 mm gwintu nad betonem – po odjęciu podkładki, nakrętki i zapasu gwintu zmieści się element do ok. 34 mm.

Pręt M12 × 120 przy zakotwieniu 70 mm – miejsce na element mocowany do 34 mmZobacz pręt M12 × 120 →
34–74 mmM12 × 160
ok. 90 mm gwintu nad betonem przy hef 70 mm

Pręt 160 mm osadzony na 70 mm zostawia ok. 90 mm gwintu nad betonem – po odjęciu podkładki, nakrętki i zapasu gwintu zmieści się element do ok. 74 mm.

Pręt M12 × 160 przy zakotwieniu 70 mm – miejsce na element mocowany do 74 mmZobacz pręt M12 × 160 →
74–94 mmM12 × 180
ok. 110 mm gwintu nad betonem przy hef 70 mm

Pręt 180 mm osadzony na 70 mm zostawia ok. 110 mm gwintu nad betonem – po odjęciu podkładki, nakrętki i zapasu gwintu zmieści się element do ok. 94 mm.

Pręt M12 × 180 przy zakotwieniu 70 mm – miejsce na element mocowany do 94 mmZobacz pręt M12 × 180 →
94–114 mmM12 × 200
ok. 130 mm gwintu nad betonem przy hef 70 mm

Pręt 200 mm osadzony na 70 mm zostawia ok. 130 mm gwintu nad betonem – po odjęciu podkładki, nakrętki i zapasu gwintu zmieści się element do ok. 114 mm.

Pręt M12 × 200 przy zakotwieniu 70 mm – miejsce na element mocowany do 114 mmZobacz pręt M12 × 200 →
114–134 mmM12 × 220
ok. 150 mm gwintu nad betonem przy hef 70 mm

Pręt 220 mm osadzony na 70 mm zostawia ok. 150 mm gwintu nad betonem – po odjęciu podkładki, nakrętki i zapasu gwintu zmieści się element do ok. 134 mm.

Pręt M12 × 220 przy zakotwieniu 70 mm – miejsce na element mocowany do 134 mmZobacz pręt M12 × 220 →
134–174 mmM12 × 260 – ten produkt ✓
ok. 190 mm gwintu nad betonem przy hef 70 mm

Pręt 260 mm osadzony na 70 mm zostawia ok. 190 mm gwintu nad betonem – po odjęciu podkładki, nakrętki i zapasu gwintu zmieści się element do ok. 174 mm.

Pręt M12 × 260 przy zakotwieniu 70 mm – miejsce na element mocowany do 174 mm
174–214 mmM12 × 300
ok. 230 mm gwintu nad betonem przy hef 70 mm

Pręt 300 mm osadzony na 70 mm zostawia ok. 230 mm gwintu nad betonem – po odjęciu podkładki, nakrętki i zapasu gwintu zmieści się element do ok. 214 mm.

Pręt M12 × 300 przy zakotwieniu 70 mm – miejsce na element mocowany do 214 mmZobacz pręt M12 × 300 →
ponad 214 mmZapytaj o dobór
większa średnica, inna długość lub pręt na wymiar

Dobierzemy pręt i zaprawę do Twojego zamocowania. Napisz: bok@e-pamar.net.pl lub zadzwoń: 451 060 268.

Jak to liczymy? Wzór na grubość elementu
tfix ≤ L − hef − podkładka − nakrętka − zapas
Dla M12 × 260: 260 − 70 − 2,5 − 10,8 − 1,75 ≈ 174 mm. Pręt możesz też osadzić głębiej – zaprawa TCM PRO+ dopuszcza dla M12 zakotwienie 70–144 mm. Każdy dodatkowy milimetr zakotwienia to milimetr mniej na element. Zakotwienie poniżej minimum z ETA zaprawy jest niedopuszczalne.
Wartości orientacyjne dla zaprawy TCM PRO+ (ETA-23/0051) – przed montażem sprawdź je z rzeczywistą nakrętką, podkładką i dokumentacją zaprawy.

O produkcie

Pręt gwintowany M12 × 260 mm to stalowy element kotwy wklejanej: osadzasz go w wywierconym i oczyszczonym otworze wypełnionym zaprawą kotwiącą, a po związaniu żywicy przykręcasz mocowany element nakrętką. Pręt jest wykonany ze stali o klasie wytrzymałości 8.8 – wymagana wytrzymałość na rozciąganie to co najmniej 800 MPa, a granica plastyczności co najmniej 640 MPa.

Długość 260 mm pozwala zamocować element o średniej grubości albo osadzić pręt głębiej niż minimum. Przy minimalnym zakotwieniu zaprawy TCM PRO+ (70 mm) nad podłożem zostaje ok. 190 mm gwintu – po odjęciu podkładki, nakrętki i zapasu gwintu zmieści się element do ok. 174 mm.

Powłoka z ocynku galwanicznego (ZN) chroni stal w suchych pomieszczeniach. Do pracy na zewnątrz i w wilgoci wybierz pręt w ocynku ogniowym HDG albo ze stali nierdzewnej A2. Każdy pręt ma w komplecie nakrętkę M12 i podkładkę z tą samą powłoką.

Dlaczego ten pręt M12 × 260

✓Długość 260 mm
Element do ok. 174 mm przy hef 70 mm.
✓Klasa 8.8
Rm min. 800 MPa, Re min. 640 MPa wg ISO 898-1.
✓Komplet do montażu
Pręt, nakrętka M12 i podkładka w jednej powłoce.
✓Gwint metryczny M12
Skok 1,75 mm – pasuje do standardowych nakrętek M12.
✓Do zapraw kotwiących
Współpracuje z zaprawami dopuszczającymi pręty M12 kl. 8.8.
✓Ekonomiczny ocynk
Ocynk galwaniczny do suchych wnętrz w dobrej cenie.

Do czego użyć pręta M12 × 260

1Balustrady wewnętrzne
słupki balustrad i poręczy w budynkach
2Konsole stalowe
wsporniki, kątowniki i ramy
3Regały i urządzenia
kotwienie regałów i maszyn lekkich
4Mocowania w murze
z zaprawą i tuleją siatkową dopuszczoną do muru

W skrócie

Gwint: M12 × 1,75 (zwykły)
Długość: 260 mm
Klasa: 8.8
Powłoka: ocynk galwaniczny ZN
W komplecie: nakrętka M12 + podkładka
Opakowanie: 25 szt.

Od otworu do obciążenia

Kolejność montażu kotwy wklejanej z prętem M12. Średnicę wiertła, głębokość i czasy wiązania przyjmij z karty wybranej zaprawy – poniżej wartości dla Trutek TCM PRO+ (ETA-23/0051).

Ø 14 mm
wiercenie otworu, głębokość ≥ 70 mm
czyszczenie
wydmuchanie i szczotkowanie zwiercin
wiązanie
pręt osadzony – bez obciążania do utwardzenia zaprawy
20 Nm
dokręcenie nakrętki kluczem dynamometrycznym

Parametry techniczne

Własności mechaniczne klasy 8.8 według PN-EN ISO 898-1; dane montażowe dla M12 według oceny ETA-23/0051 zaprawy Trutek TCM PRO+ (14.02.2023). Przy innej zaprawie obowiązują dane z jej dokumentacji.

ParametrWartośćWarunki / norma
GwintM12 × 1,75metryczny zwykły
Długość pręta260 mmcałkowita
Klasa wytrzymałości8.8PN-EN ISO 898-1
Wytrzymałość na rozciąganie Rmmin. 800 MPad ≤ 16 mm
Granica plastyczności Rp0,2min. 640 MPad ≤ 16 mm
Przekrój czynny As84,3 mm²gwint M12
Min. siła zrywająca67,4 kNAs × Rm, ISO 898-1
Obciążenie próbne48,9 kNISO 898-1
Powłokaocynk galwaniczny ZNsuche wnętrza
W komplecienakrętka M12 + podkładkaocynk galwaniczny
Średnica wiertła14 mmTCM PRO+, ETA-23/0051
Głębokość zakotwienia hef70–144 mmTCM PRO+, M12
Moment dokręcania Tinst20 NmTCM PRO+, M12
Min. odległość od krawędzi45 mmTCM PRO+, M12
Opakowanie25 szt.komplet: pręt, nakrętka, podkładka

Ile gwintu zostaje nad betonem

Długość 260 mm dzieli się na zakotwienie, element mocowany, podkładkę i nakrętkę. Wartości orientacyjne – zawsze sprawdź je z rzeczywistą nakrętką i dokumentacją zaprawy.

Zakotwienie hefNad podłożemElement mocowany (orient.)
70 mm (min. TCM PRO+)ok. 190 mmdo ok. 174 mm
105 mmok. 155 mmdo ok. 139 mm
144 mm (max. TCM PRO+)ok. 116 mmdo ok. 100 mm

Montaż pręta w kotwie chemicznej – krok po kroku

01
WiercenieOtwór Ø 14 mm na głębokość zakotwienia, min. 70 mm.
02
CzyszczenieWydmuchaj pompką i wyszczotkuj otwór według instrukcji zaprawy.
03
ZaprawaWypełnij otwór od dna, ok. 2/3 głębokości, bez pęcherzy powietrza.
04
OsadzenieWkręć czysty pręt ruchem obrotowym do dna otworu.
05
DokręceniePo utwardzeniu załóż element, podkładkę i dokręć nakrętkę 20 Nm.
Ważne: nośność zamocowania zależy od całego systemu: zaprawy, podłoża, głębokości, odległości od krawędzi i rozstawu kotew. Wartości obliczeniowe przyjmuj z oceny ETA wybranej zaprawy. ETA zaprawy TCM PRO+ obejmuje obciążenia statyczne i quasi-statyczne. Nie obciążaj pręta przed upływem czasu utwardzenia zaprawy.

Powłoka i środowisko pracy

Ocynk galwaniczny ZN: cienka, równa powłoka cynku chroniąca stal w suchych pomieszczeniach – w ocenach ETA zapraw kotwiących stal ocynkowana galwanicznie jest zwykle dopuszczona do suchych warunków wewnętrznych.

Na zewnątrz i w wilgoci wybierz pręt w ocynku ogniowym HDG lub ze stali nierdzewnej A2. Nie łącz ocynku z miedzią ani stalą nierdzewną w wilgotnym środowisku (korozja galwaniczna).

Przechowywanie i transport

Przechowuj w suchym, zadaszonym miejscu, w oryginalnym opakowaniu – kondensacja wilgoci skraca życie powłoki galwanicznej.

Przed osadzeniem pręt musi być czysty i suchy, bez smaru i oleju – zanieczyszczenia osłabiają przyczepność żywicy.

Ten sam wymiar M12 × 260 w innych wykonaniach

HDG i A2 – na zewnątrz i w wilgoci. Inne długości M12 znajdziesz w doborze długości na górze strony.

Badania i certyfikaty

■ klasa 8.8 wg PN-EN ISO 898-1
■ gwint metryczny M12 × 1,75
■ dane montażowe: ETA-23/0051 (TCM PRO+)
■ symbol 976122608.8ZN
Karta techniczna PDF
wymiary, parametry klasy 8.8, schemat zakotwienia M12 × 260 i kod QR do tej strony
POBIERZ PDF →

Najczęściej zadawane pytania

Jaki element mogę przykręcić prętem M12 × 260?

Przy zakotwieniu 70 mm (minimum dla TCM PRO+) nad betonem zostaje ok. 190 mm gwintu. Po odjęciu nakrętki, podkładki i zapasu gwintu zostaje miejsce na element o grubości do ok. 174 mm.

Jakie wiertło do pręta M12?

Dla zaprawy TCM PRO+ – Ø 14 mm. Przy innej zaprawie średnicę otworu odczytaj z jej karty technicznej lub ETA.

Jakim momentem dokręcić nakrętkę?

Dla M12 w systemie TCM PRO+ moment montażowy wynosi 20 Nm. Dokręcaj dopiero po pełnym utwardzeniu zaprawy, kluczem dynamometrycznym.

Co jest w opakowaniu?

25 kompletów: pręt gwintowany M12 × 260 mm, nakrętka M12 i podkładka – wszystko w ocynku galwanicznym.

Czy mogę użyć tego pręta na zewnątrz?

Nie zalecamy. Ocynk galwaniczny jest przeznaczony do suchych wnętrz. Na zewnątrz wybierz wariant w ocynku ogniowym HDG lub ze stali nierdzewnej A2.

Co oznacza klasa 8.8?

Wytrzymałość na rozciąganie co najmniej 800 MPa i granica plastyczności co najmniej 640 MPa. Dla M12 daje to minimalną siłę zrywającą pręt ok. 67,4 kN – nośność całej kotwy zależy jednak także od zaprawy, podłoża i rozstawu.

Jak głęboko osadzić pręt?

Zaprawa TCM PRO+ dopuszcza dla M12 zakotwienie od 70 do 144 mm. Głębokość wynika z projektu i wymaganej nośności – głębsze osadzenie zwiększa nośność, ale zmniejsza ilość gwintu nad betonem.

Marka
Pamar
Symbol
976122608.8ZN
Materiał
Stal klasy 8.8 (Rm min. 800 MPa, Rp0,2 min. 640 MPa)
Zastosowanie
Kotwy chemiczne – balustrady wewnętrzne, konsole stalowe, regały i lekkie maszyny w betonie i murze, w suchych pomieszczeniach
Ilość w opakowaniu
25 szt. (komplet: pręt + nakrętka + podkładka)
Wymiar nominalny [mm]
12
Mocowanie
Osadzenie w zaprawie kotwiącej; wiertło Ø 14 mm, hef 70–144 mm, moment 20 Nm (dla TCM PRO+)
Konstrukcja
Pręt z gwintem metrycznym M12 × 1,75 na całej długości, L = 260 mm; w komplecie nakrętka M12 i podkładka
Warunki pracy
Suche warunki wewnętrzne (ocynk galwaniczny); na zewnątrz – wariant HDG lub A2
Jakość
Klasa wytrzymałości 8.8 wg PN-EN ISO 898-1; ocynk galwaniczny ZN
Zalety
Klasa 8.8; komplet z nakrętką i podkładką; przy hef 70 mm ok. 190 mm gwintu nad betonem – element do ok. 174 mm
Długość robocza mm
260 mm
Dokument
Karta techniczna PDF w opisie produktu
Produkt
Pręt gwintowany do kotwy chemicznej M12 × 260 mm, klasa 8.8
Przechowywanie
W suchym, zadaszonym miejscu, w oryginalnym opakowaniu
Norma
PN-EN ISO 898-1 (klasa 8.8)
Certyfikaty
Dane montażowe wg ETA-23/0051 (Trutek TCM PRO+)
Średnica mm
12
Długość mm
260
Materiał
Stal
Klasa
8.8
Pokrycie
Ocynk galwaniczny
Pręt gwintowany M8x110 do kotwy chemicznej ze stali nierdzewnej A2, z nakrętką i podkładką
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  298,00 zł / 100szt.
149,00 zł / opak.
Brutto:  366,54 zł / 100szt.
183,27 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0 szt
Pręt gwintowany M8x150 do kotwy chemicznej ze stali nierdzewnej A2, z nakrętką i podkładką
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  336,00 zł / 100szt.
168,00 zł / opak.
Brutto:  413,28 zł / 100szt.
206,64 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0 szt
Pręt gwintowany M10x115 do kotwy chemicznej ze stali nierdzewnej A2, z nakrętką i podkładką
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  342,00 zł / 100szt.
171,00 zł / opak.
Brutto:  420,66 zł / 100szt.
210,33 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0 szt
Pręt gwintowany M10x130 do kotwy chemicznej ze stali nierdzewnej A2, z nakrętką i podkładką
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  360,00 zł / 100szt.
180,00 zł / opak.
Brutto:  442,80 zł / 100szt.
221,40 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0 szt
Pręt gwintowany M10x150 do kotwy chemicznej ze stali nierdzewnej A2, z nakrętką i podkładką
Dostępny do 3 dni
Ilość w opakowaniu:  50szt.
Netto:  392,40 zł / 100szt.
196,20 zł / opak.
Brutto:  482,66 zł / 100szt.
241,33 zł / opak.
Do koszyka
W koszyku: 0 szt
Zarządzaj plikami cookie

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.
Ustawienia regionalne
Lokalizacja
Język
Waluta